SL/Prabhupada 0441 - Krišna je Vrhovna oseba, mi pa smo Njegovi delci in delčki



Lekcija BG 2.8-12 -- Los Anđeles, 27. Studenog, 1968

Bhakta: "Božja Vrhovna Osebnost je Vrhovna Individualna Oseba, in Arjuna, Gospodov večni družabnik in vsi zbrani kralji so posamezni ljudje, ki so večni. Ni to, da v preteklosti niso obstajali kot posamezniki, in ne to, da ne bodo ostali kot večne osebe. Njihova individualnost je obstajala v preteklosti in njihova individualnost se bo v prihodnosti nadaljevala brez prekinitve. Zato ni nobenega razloga za obžalovanje za katerokoli posamezno živo bitje. Māyāvādīji ali brezosebna teorija pravi, da se po osvoboditvi posamezne duše, ločene s prevleko māye ali iluzije, ta združi v neosebni Brahman brez individualnega obstoja ... "

Prabhupada: Māyāvādīji pravijo, da je ta individualnost māyā. Torej mislijo, da je celotna duša gruda. Njihova teorija je ghaṭākāśa poṭākāśa. Ghaṭākāśa poṭākāśa pomeni ... Tako kot nebo. Nebo je prostranstvo, neosebno prostranstvo. Torej v posodi ali v vrču, ki je zaprt ... V vrču, je tudi nebo, majhno nebo. Ko se vrč zlomi, od zunaj, je nebo večje, in majhno nebo v vrču se zmeša. To je Māyāvāda teorija. Vendar te analogije ni mogoče uporabiti. Analogija pomeni točke podobnosti. To je zakon analogije. Nebo ni mogoče primerjati ... Majhnega neba v vrču ni mogoče primerjati z živim bitjem. Je materialna stvar, materija. Nebo je materija in individualno živo bitje je duhovno. Torej, kako lahko to rečeš? Kot je majhna mravlja duhovna duša, Ima prav tako svojo individualnost. Toda velik mrtvi kamen, hrib ali gora, nima individualnosti. Torej materija nima individualnosti. Duhovno ima individualnost. Torej, če se točke podobnosti razlikujejo, potem ni analogije. To je zakon analogije. Torej ne morete primerjati z materijo in duhovnim. Zato je ta analogija napačna. Ghaṭākāśa poṭākāśa. Potem je še en dokaz v Bhagavad-giti. Kṛṣṇa pravi: mamaivāṁśo jīva-bhūta (BG 15.7). "Te individualne duše, so Moji delci." Jīva-loke sanātanaḥ. In so večni. To pomeni da so večno delci. Kdaj potem... Kako je mogoče podpreti te teorije Māyāvādijev, zaradi māye, ker jih prekriva māyā, se zdaj pojavljajo kot individualci, ločeni, toda ko maye ne bo več, se bodo mešali tako kot majhno nebo znotraj vrča in tako kot se veliko nebo zunaj meša? Ta analogija je torej napačna z vidika logike, kot tudi iz verodostojnega Vedskega vidika. Večno so delci. Obstaja tudi veliko drugih dokazov iz Bhagavad-gite. Bhagavad-gīta pravi, da duhovno ne more biti razdrobljeno. Torej, če pravite, da je s prekritjem māye, duhovno postalo delec, to ni mogoče. Ni ga mogoče razrezati. Tako kot, če velik kos papirja razrežete na majhne delce, to je možno, ker je materija, vendar duhovno ni mogoče. Duhovno, je večno, delci so delci, Vrhovni pa je Vrhovni. Krišna je Najvišji in mi smo deli. Mi smo delci večno. Te stvari so razložene v Bhagavad-giti na različnih mestih zelo lepo. Prosim vas, da obdržite en izvod te Bhagavad-gīte, vsak od vas in ga previdno preberite. In v prihodnjem septembru bo test.. Torej ... Seveda je to prostovoljno. Ampak vas prosim, da se pripravite na izpit naslednjega septembra. In tisti, ki bo opravil izpit, bo dobil naziv Bhakti-śāstra. Ali ste to razdelili ... Da. Nadaljuj.

Bhakta: »Niti teorija, da o individualnosti mislimo le v pogojenem stanju, ni podprta tu. Krišna jasno pravi, da bo v prihodnosti tudi individualnost Gospoda in drugih, kot je ... « 

Prabhupada: Krišna nikoli ne pravi, da se bodo te posamezne duše po osvoboditvi pomešale z Najvišjo Dušo. Krišna nikoli ne reče tega v Bhagavad-giti.