SL/Prabhupada 0538 - Zakon pomeni besedo države. Zakona ne moremo proizvesti doma



Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day Lecture -- London, August 21, 1973

Torej, Krišna se pojavi, da nas nauči lekcijo. Yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati bhārata (BG 4.7). Kṛṣṇa pravi: "Dragi moj Arjuna, pojavim se, kadar pride do neupoštevanja religioznih procesov. " Dharmasya glānir bhavati. In kaj je dharma? Preprosta opredelitev dharme je dharmāṁ tu sākṣād bhagavat-praṇītam (SB 6.3.19). To je dharma. Dharmāṁ tu sākṣād bhagavat-praṇītam (SB 6.3.19). Tako kot, kaj mislite z besedo zakon? Zakon pomeni beseda, ki jo je odredila država. Doma ne morete sprejeti zakona. To ni mogoče. Karkoli vam odredi vlada, tako bi se morali obnašati, to je zakon. Podobno dharma pomeni zakon, ki ga je določil Bog. To je dharma. Preprosta definicija. Ustvarjate dharmo. Ustvaril sem to dharmo, drug človek ustvarja drugo dharmo; to ni dharma. Kjer se konča Bhagavad-gīta, sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ (BG 18.66), to je dharma - predati se Kṛṣṇi. Katera koli druga dharma, ni dharma. V nasprotnem primeru zakaj Kṛṣṇa reče sarva-dharmān parityajya: "Pusti vse druge stvari"? Rekel je, dharma-saṁsthāpanārthāya sambhavāmi yuge yuge (BG 4.8): "Pojavim se, da vzpostavim načele religije." In na koncu pravi, sarva-dharmān parityajya. To pomeni, da tako imenovane dharme, ki smo jih mi ustvarili, umetne dharme, to niso dharme. Dharma pomeni tisto, kar je dano od Boga. Toda nimamo razumevanja, kaj je Bog in kaj je Njegov zakon. To je napaka sodobne civilizacije. Toda je zakon, Bog je - toda ne bomo sprejeli. Kje je potem možnost miru? Navodilo je prisotno. Kṛṣṇa pravi, Vrhovni, bhagavān uvāca. Vyāsadeva pravi bhagavān uvāca. Vedeti bi morali, kaj je bhagavān. Vyāsadeva bi lahko napisal kṛṣṇa uvāca. Ne. Pravi ... Če bi kdo napačno razumel Kṛṣṇo, zato piše v vsakem verzu, śrī bhagavān uvāca. Torej je Bhagavān. Bhagavān govori. Bhagavān sprejemajo vsi àcārye. Rāmānujācārya, Madhvācārya, Viṣṇu Svāmī. Nazadnje, tudi Gospod Caitanya Mahāprabhu, tudi Śaṅkarācārya sprejema Kṛṣṇo - sa bhagavān svayaṁ kṛṣṇa. Odredba sodobnih acaryev in tudi v preteklosti, Vyāsadeva, Nārada, Asita, vsi so sprejeli Kṛṣṇo, Vsevišnjo Božansko Osebnost. Arjuna, ki je slišal od Krišne, potem ko je razumel Bhagavad-gīto, je rekel, paraṁ brahma paraṁ dhāma pavitraṁ paramaṁ bhavān puruṣam ādyaṁ śāśvatam (BG 10.12).

Torej vse je tam. Še posebej v Indiji imamo toliko sredstev za razumevanje Boga. Preprosta stvar. Vse je že pripravljeno. Ampak mi tega ne bomo sprejeli. Kakšno je torej zdravilo za takšno bolezen? Iščemo mir, vendar ne bomo sprejeli ničesar, kar bi nam dejansko dalo mir. To je naša bolezen. Torej to gibanje zavesti Krišne skuša prebuditi spečo zavest Krišne v srcu vseh. Sicer pa, kako ti Evropejci, Američani in drugi, ki za Krišno niso slišali 5 let nazaj, kako tako resno jemljejo zavest Krišne? Zavest Krišne je v vsakem srcu. Le prebuditi jo je treba. To je opisano v Caitanya-caritāmṛti:

nitya-siddha kṛṣṇa-bhakti 'sādhya' kabhu naya
śravaṇādi-śuddha-citte karaye udaya
(CC Madhya 22.107)

Prebujena je. Ljubezen do Kṛṣṇe, predanost do Kṛṣṇe, obstaja, znotraj vsakogar, vendar smo to pozabili. Torej to gibanje zavesti Krišne je namenjeno prebujanju te zavesti. To je proces. Tako kot ko spite, vas moram glasno poklicati. "Gospod takšen in takšen, takšen in takšen, vstani. Imate posel." Nobeno čutilo ne bo delovalo, ko spite. Toda uho bo delovalo. Zato v tej dobi, ko so ljudje tako padli, da ne bodo slišali ničesar, če bomo prepevali to Hare Kṛṣṇa mahā-mantro, se bo prebudila zavest Krišne. To je praktično.