SL/Prabhupada 0655 - Cilj religije je razumeti Boga in naučiti se kako ljubiti Boga



Lecture on BG 6.6-12 -- Los Angeles, February 15, 1969

Bhakta: "Ta Bhagavad-gītā je znanost zavesti Kṛṣṇe. Nihče ne more postati zavesten Kṛṣṇe zgolj s suhoparnim študijem."

Prabhupāda: Da. Zgolj zato, ker imate določene nazive: M.A., Ph.D., D.A.C., še ne boste nujno razumeli Bhagavad-gīte, to ne deluje tako. Gre za transcendentalno znanost. Za njeno razumevanje so potrebni drugi čuti. In te čute morate pridobiti, jih očistiti z nudenjem služenja. V nasprotnem primeru se celo veliki učenjaki, kot na primer doktorji in Ph.D.-jevci, motijo o tem, kaj je Kṛṣṇa. Tega ne morejo razumeti. To ni mogoče. Zato Kṛṣṇa pride v svoji izvorni obliki. Ajo 'pi sann avyayātmā (BG 4.6). Čeprav je nerojen, pride, da bi nas ozavestil o tem, kakšen je Bog, vidite? Nadaljuj.

Bhakta: "Imeti je potrebno tako srečo, da se družimo z osebo, ki je v čisti zavesti. Kṛṣṇe zavestna oseba je po Kṛṣṇovi milosti uzrla znanje."

Prabhupāda: Da, po Kṛṣṇovi milosti. Ne pa zaradi akademske kvalifikacije. Vi... Moramo pridobiti Kṛṣṇovo milost, potem lahko razumemo Kṛṣṇo. Potem lahko vidimo Kṛṣṇo. Potem lahko govorimo s Kṛṣṇo, potem lahko vse počnemo. On je oseba. On je Vrhovna Oseba. To je vedska odredba. Nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13). On je Vrhovna oseba oziroma Vrhovna Večnost. Vsi smo večni. Naša... Trenutno smo zaprti v tem telesu. Srečujemo se z rojstvom in smrtjo. Toda v resnici nimamo ne rojstva in ne smrti. Smo večna duhovna duša. In glede na naša dela, naše želje prehajamo iz ene vrste telesa v drugo telo, drugo telo, drugo telo. To se dogaja. Dejansko pa nimamo rojstva in smrti. To je razloženo v Bhagavad-gīti, v drugemu poglavju ste prebrali: na jāyate na mriyate vā (BG 2.20). Živo bitje se nikoli ne rodi, niti ne umre. Prav tako je večen Bog in tudi vi ste večni. Ko vzpostavite svoj večni odnos z večnim, celostnim večnim... Nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām. On je vrhovno živo bitje med živimi bitji. On je vrhovni večni med večneži.

Torej, prek zavesti Kṛṣṇe, preko očiščenja vaših čutov, bo to znanje prišlo in videli boste Boga. Nadaljuj.

Bhakta: Kṛṣṇe zavestna oseba je po Kṛṣṇovi milosti spoznala znanje, ker je [Kṛṣṇa] zadovoljen z njenim čistim predanim služenjem. S spoznanjem znanja postanemo popolni. S takšnim popolnim znanjem lahko ostanemo trdni v svojih prepričanjih, medtem ko smo z akademskim znanjem zlahka zavedeni in zmedeni zaradi navideznih nasprotij. Realizirana duša je dejansko samo obvladana, saj je predana Kṛṣṇi. Je transcendentalna, ker nima nikakršnega opravka s suhoparnim študiranjem.

Prabhupāda: Da. Celo kdor je nepismen. Čeprav ne ve, kaj je ABCD, lahko pod pogojem, da se je vključil v to pokorno transcendentalno ljubeče služenje, spozna Boga. Nekdo je lahko zelo učen, velik učenjak, vendar ne more doumeti Boga. Bog ni podvržen nobenim materialnim okoliščinam. Je Vrhovni Duh. Prav tako tudi postopek spoznavanja Boga ni podvržen nobenim materialnim okoliščinam. Ne drži, da zato, ker ste reven človek, ne morete spoznati Boga. Ali pa, da zato, ker ste zelo premožni, lahko spoznate Boga. Ne. Nikakor ne drži, da zato, ker ste neizobraženi, ne morete spoznati Boga. Ali pa, da zato, ker ste visoko izobraženi, lahko spoznate Boga. Ne, to ni res. Je brezpogojen. Apratihatā. Sa vai puṁsāṁ paro dharmaḥ. V Bhāgavatamu je rečeno, da je to prvorazredno versko načelo.

Bhāgavatam ne omenja, da je hinduizem najboljši, ali pa, da je najboljše krščanstvo ali Mohamedova religija, ali katera koli druga religija. Ustvarili smo toliko, toliko religij. Toda Bhāgavatam pove, da so prvovrstna verska načela. Katera? Sa vai puṁsāṁ paro dharmo yato bhaktir adhokṣaje (SB 1.2.6). Tista religija, ki nam pomaga pri napredovanju pri našem vdanem služenju in ljubezni do Boga. To je vse. To je definicija prvovrstne religije. Ne analiziramo, da je ta religija prvovrstna ta pa nekoristna. Seveda, kakor sem vam že povedal, v materialnem svetu obstajajo tri kvalitete. Glede na kvaliteto je ustvarjeno tudi versko pojmovanje. Toda namen religije je razumevanje Boga. In da se naučimo ljubiti Boga. To je namen. Kateregakoli verskega sistema. Če vas uči, kako ljubiti Boga, je prvovrsten. V nasprotnem primeru pa je neuporaben. Religiozna načela lahko izvajate izredno dosledno in lepo, pri čemer pa je vaša ljubezen do Boga nična. Takrat se vaša ljubezen do materija preprosto krepi, to ni religija. Po razsodbi Bhāgavatama: sa vai puṁsāṁ paro dharmo yato bhaktir adhokṣaje (SB 1.2.6). Apratihatā. Ahaituky apratihatā. Pravi verski sistem nima sebičnega motiva. In nima omejitev. Če lahko dosežete tak sistem religioznih načel, potem boste ugotovili, da ste srečni v vseh pogledih. V nasprotnem primeru to ni mogoče.

Sa vai puṁsāṁ paro dharmo yato bhaktir adhokṣaje (SB 1.2.6). Adhokṣaje. Eno izmed imen Boga je Adhokṣaja. Adhokṣaja pomeni tisti, ki porazi vse materialistične poskuse videnja Boga. Adhokṣaja. Akṣaja pomeni eksperimentalno pridobljeno znanje. Ne morete razumeti Boga z eksperimentalnim znanjem, ne. Tega se morate naučiti na drugačen način. In sicer s ponižnim slušnim sprejemanjem in nudenjem transcendentalnega ljubečega služenja. Potem lahko razumete Boga. Katerokoli religiozno načelo, ki nas uči in pomaga razviti brezpogojno ljubezen do Boga je torej... "Ljubim Boga, ker mi nudi zelo lepe stvari za zadovoljevanje mojih čutov." To ni ljubezen. Ahaituki. Brez kakršne koli... Bog je velik. Bog je moj oče. Moja dolžnost je, da Ga ljubim. To je vse. Brez kupčevanja. "O, Bog mi daje vsakdanji kruh, zato ljubim Boga." Ne. Bog dnevni kruh daje tudi živalim, mačkam in psom. Torej je Bog oče vseh. Vsem daje hrano. To torej ni ljubezen. Ljubezen je brez vzročna. Celo če mi Bog ne priskrbi vsakdanjega kruha, bom ljubil Boga. To je ljubezen. To je ljubezen.

Caitanya Mahāprabhu pravi takole: āśliṣya vā pāda-ratāṁ pinaṣṭu mām (CC Antya 20.47). "Lahko me objameš ali pa poteptaš s Svojimi nogami. Ali pa nikoli ne prideš k meni. Ko te ne vidim, se mi trga srce. Še vedno te bom ljubil." To je čista ljubezen do Boga. Ko bomo prišli do take stopnje ljubljenja Boga, bomo našli, oh, vse, polno užitka. Ker je Bog poln užitka, ste tudi vi polni užitka. To je popolnost. Nadaljuj.