SL/Prabhupada 0853 - Ne bivamo samo na tem planetu, prepotovali smo toliko različnih planetov



750306 - Lecture SB 02.02.06 - New York

Ta planet ni edini, na katerega smo prišli. Bili smo že tudi na mnogih drugih planetih. To je dejstvo. Potujemo po vsem vesolju. Ta planet ni edini, na katerega smo prišli. Potovali smo že na mnogo drugih planetov. Sicer pa, ali Kṛṣṇa, ko pravi: bhrāmayan, tavajo; sarva-bhūtāni, vsa živa bitja - s tem misli na višji planetarni sistem ali na nižji planetarni sistem? In kako to potovanje poteka? Yantrārūḍhāni. Ta yantra, to telo. Dobimo telo. Če želimo oditi na luno ali na kateri drugi višji planet, da, bomo prišli tja. Ampak ne kar v kateri koli yantri, z vašim neznatnim, tako imenovanim sputnikom. Ne. Yantro, avtomobil, vozilo, to morate dobiti od Kṛṣṇe. Dal vam jo bo, če si jo želite in ste pri tem resni. V kolikor si želite oditi na Luno, molite h Kṛṣṇi: "Daj mi yantro, stroj, v katerem lahko odidem na Luno." Potem boste lahko šli tja. V nasprotnem primeru boste v prazno trošili denar, poskušali oditi tja in prinesti nekaj prahu, in rekli: "Zdaj smo... Smo zmagovalci." To je vse. Če pa si resnično želite iti tja, se morate na to pripraviti v tem življenju. Molite k Vrhovnemu Gospodu, ki je ustvaril luno in sonce in vse drugo in ta planet, in on vam bo pomagal in vas usposobil, da boste lahko odšli tja. Ne morete oditi na sončev planet. Tam je zelo, zelo vroče, visoka temperatura. Podobno je na luni zelo, zelo mrzlo. Kako bi torej lahko šli tja v tem telesu? Telo je kot stroj. Potemtakem morate sprejeti drug stroj. To je postopek. To je postopek. To je navedeno v Bhagavad-gīti:

yānti deva-vratā devān
pitṟn yānti pitṛ-vratāḥ
bhūtejyā yānti bhūtāni
mad-yājino 'pi yānti mām
(BG 9.25).

Za tiste, ki si želijo oditi na nebeške planete ali višje planetarne sisteme, je tu jasno navedeno, da so slednji pred nami. Lahko jih vidimo, sonce nam je vidno, toda nismo usposobljeni, da bi lahko odšli tja. Kljub temu pa obstaja. Ni izmišljen. Občutimo ga kot toploto, kot opisujejo śāstre: yac-cakṣur eṣa savitā sakala-grahāṇāṁ (Bs. 5.52). Savitā pomeni sonce. Je oko vseh planetov, ker brez sončeve svetlobe ne morete videti. Na svoje oči ste zelo ponosni, toda takoj, ko sonce izgine, ste slepi. Zato: yac-cakṣur eṣa savitā sakala-grahāṇāṁ. Če ni sončne svetlobe, ne morete videti nobenega drugega planeta. Sončni planet je torej pred vami. Vsako jutro dobivate sončno svetlobo. Zakaj torej ne greste na sonce? Hm? Pojdite. Imate naprednega 747. (smeh) Tega ne morete. Zato morate moliti. Īśvara, Kṛṣṇa je v vaših srcih in če goreče molite, je zelo milostljiv. Zato vam da različne vrste vozil. Bhrāmayan sarva-bhūtāni yantrārūḍhāni māyayā (BG 18.61). Bhrāmayan pomeni, da omogoča tavanje na vsakem planetu, v vsaki življenjski obliki. Sarva-bhūtāni: vse življenjske oblike. Obstajajo različne vrste ptic, različne vrste zveri, različne vrste ljudi. Temu se reče vicitra, raznolikost. Božje stvarjenje je raznoliko.

Če torej želite oditi nekam v tem materialnem svetu ali onstran tega materialnega sveta, onstran tega materialnega sveta: paras tasmāt tu bhāvo 'nyo 'vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ (BG 8.20). Kṛṣṇa nam tukaj razloži, da obstaja še druga, nematerialna narava. Duhovna narava. Čeprav v vsakdanjem življenju ne moremo iti kamor se nam zahoče, na podlagi študija geografije vidimo, da obstaja veliko, veliko - na stotine, tisoče in milijonov planetov. Podobno obstaja tudi druga narava. Prav tako obstaja. Je enakovredna- ne samo enakovredna, temveč trikrat obsežnejša od tega materialnega sveta. To je samo en del Božje stvaritve. Ekāṁśena sthito jagat.

atha vā bahunaitena
kiṁ jñātena tavārjuna
viṣṭabhyāham idaṁ kṛtsnam
ekāṁśena sthito jagat
(BG 10.42)