HU/Prabhupada 0326 - Isten a Legfelsőbb Atya, a Legfelsőbb Tulajdonos és a Legfelsőbb Barát



Lecture on BG 2.13 -- Pittsburgh, September 8, 1972

Na már most a lélek hogyan vándorol? Tegyük fel, hogy ezután a földi élet után kapok egy jobb életet, ez kiváló. De ha alacsonyabb szintű életet kapok , akkor az milyen állapot? Tegyük fel, hogy a következő életben macskaként, kutyaként vagy tehénként születek meg. Tegyük fel, hogy ismét Amerikában születsz meg. De ha megváltozik a tested, akkor minden körülmény megváltozik. Mint emberi lény, megkapod az állam védelmét, de amint egy másféle testet öltesz, akár egy fáét vagy állatét, akkor teljesen más a bánásmód. Állatok mennek a vágóhídra; a fákat kivágják . Nem tiltakoznak. Szóval ilyen az anyagi létállapot. Néha jobb életfeltételeket kapunk, máskor meg alacsonyabb rendű létállapotba kerülünk. Nincs garancia. A cselekedeteinktől függ.

Ez egy gyakorlatias dolog. Ebben az életben is, ha művelt leszel, akkor a jövőd is nagyon szép lesz. Ha nem képzed magad, akkor a jövőd sem lesz olyan fényes. Ugyanúgy ebben az emberi létformában meg tudjuk oldani az ismétlődő születés és halál problémáját. És ez az egyetlen kötelesség az emberi létformában, hogy miként lehet kijutni ezekből az anyagi életfeltételekből: mint a születés, a halál, az öregség és a betegség. Meg tudjuk oldani. A megoldás a Kṛṣṇa -tudat. Amint Kṛṣṇa-tudatossá válunk... Kṛṣṇa-tudatos azt jelenti, hogy Kṛṣṇa a Legfelsőbb, Ő az Úr, az Isten. Mi Kṛṣṇának a szerves parányi részei vagyunk. Ez a Kṛṣṇa -tudat. Nagyon egyszerű megérteni. Ez... Csakúgy, mint megérteni az apádat, a testvéreidet, és önmagadat.. Mindannyian az apáitok fiai vagytok. Ezt nem nehéz megérteni. Ahogy az apa fenntartja az egész családot, Kṛṣṇa a legfelsőbb Úr vagy Isten, és Neki megszámlálhatatlanul sok fia van, az élőlények, akiknek az egész testét, egész családját Ő tartja fent. Mi jelenti a nehézséget? A következő kötelesség az, hogy fejlett tudatúvá váljunk. Mint amikor egy jó fiú úgy érzi: "Atyám oly sokat tett értem. Meg kell hálálnom, vagy legalábbis el kell fogadnom azt a kötelességet, amit apám adott nekem." Ezt az érzést hívják Kṛṣṇa-tudatnak. Tehát ahhoz, hogy Kṛṣṇa-tudatossá váljunk, mindössze három dolgot kell megértenünk:

bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
sarva-loka-maheśvaram
suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
jñātvā māṁ śāntim ṛcchati
(BG 5.29)

Mindannyian megpróbálunk boldogok, elégedettek lenni.. Ez a létért folytatott küzdelem. De ha megértjük e három elvet, hogy Isten a legfelsőbb apa, Isten a legfelsőbb tulajdonos, és Isten a legjobb barát, ha ezt a három dolgot megérted, akkor azonnal békés leszel. Rögtön. Keresel barátokat, hogy segítséget kapjál, olyan sokat. De ha egyszerűen elfogadjuk Istent, Kṛṣṇát, mint a barátunkat, a legjobb barátunkként, a barátság probléma megoldódott. Hasonlóképpen, ha elfogadjuk Istent a legfelsőbb tulajdonosként, akkor a másik probléma is megoldódott. Mert mi tévesen tulajdonjogot formálunk olyan dolgokra, amelyek Istenhez tartoznak. Azzal, hogy tévesen azt állítjuk: "Ez a föld, Amerika az amerikaiakhoz tartozik; Afrika földje meg az afrikaiakhoz tartozik."

Nem. Minden föld Istené. Mi Isten fiai vagyunk különböző ruhákban. Arra kaptunk jogot, hogy élvezzük az apa, az Isten tulajdonát, anélkül, hogy sértenénk mások jogát. Csakúgy, mint a családban, ahol olyan sok testvér él. Azt esszük, amit az apa és az anya ad nekünk enni. Nem nyúlkálunk mások tányérjába. Ez nem civilizált család. Hasonlóképpen, ha Isten tudatossá válunk, Kṛṣṇa-tudatossá, akkor az egész világ összes problémája - a szociológia, a vallás, a gazdasági fejlődés, a politika - minden megoldódik. Ez tény. Ezért próbáljuk terjeszteni ezt a Kṛṣṇa-tudatos mozgalmat, az egész emberi társadalom javára. Felkérjük az intelligens embereket, különösen a hallgatói közösséget, hogy csatlakozzon a mozgalomhoz, és próbálja megérteni tudományosan, hogy mi ez a mozgalom. Van olyan sok könyvünk, legalább két tucat terjedelmes nagy kötetek. Olvashatjátok azokat, megpróbálhatjátok megérteni ezt a mozgalmat, és csatlakozhattok hozzánk. Nagyon szépen köszönöm. Hare Kṛṣṇa. (taps)