HU/SB 10.1.40: Difference between revisions
(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit) |
(Vanibot #0035: BhagChapterDiac - change chapter link to no diacritics form) |
(No difference)
|
Latest revision as of 00:11, 7 September 2020
40. VERS
- vrajaṁs tiṣṭhan padaikena
- yathaivaikena gacchati
- yathā tṛṇa-jalaukaivaṁ
- dehī karma-gatiṁ gataḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
vrajan—egy ember, miközben az utat járja; tiṣṭhan—miközben áll; padā ekena—az egyik lábon; yathā—ahogy; eva—valójában; ekena—a másik lábbal; gacchati—megy; yathā—ahogy; tṛṇa-jalaukā—egy hernyó egy növényen; evam—ily módon; dehī—az élőlény; karma-gatim—a gyümölcsöző cselekedetek visszahatásai; gataḥ—keresztülmegy.
FORDÍTÁS
Ahogyan az úton járó vándor az egyik lábát a földre teszi, s aztán felemeli a másikat, vagy ahogyan a növényeken a hernyó először átmászik egy újabb levélre, s aztán elhagyja az előzőt, a feltételekhez kötött lélek is először menedéket keres egy újabb testben, s aztán elhagyja azt, amelyben azelőtt élt.
MAGYARÁZAT
Ez a lélek egyik testből a másikba történő vándorlásának folyamata. A halál pillanatában az élőlényt az elméből, intelligenciából és egóból álló asztráltest egy újabb durva fizikai testbe viszi, elmeállapotának megfelelően. Amikor a felsőbb hatalmak döntöttek arról, miféle durva anyagi testet kap majd, az élőlény arra kényszerül, hogy egy ilyen testbe kerüljön, s előző testét így automatikusan elhagyja. Azok a tompa elméjű emberek, akik nem rendelkeznek kellő intelligenciával ahhoz, hogy megértsék a lélekvándorlás folyamatát, biztosra veszik, hogy amikor a durva testnek vége, az ember életének is örökre vége szakad. Az ilyen embereknek nincs agyuk, amellyel megérthetnék a lélekvándorlás folyamatát. A Hare Kṛṣṇa mozgalom, melyet „agymosó” mozgalomnak neveztek el, jelenleg nagy ellenállásba ütközik. Az igazság azonban az, hogy a nyugati országok állítólagos tudósainak, filozófusainak és többi vezetőjének egy csepp eszük sincs. A Hare Kṛṣṇa mozgalom az értelmüket megvilágítva igyekszik felemelni ezeket az ostoba embereket, hogy kihasználhassák az emberi test nyújtotta lehetőséget. Durva tudatlanságukban azonban sajnálatos módon agymosó mozgalomnak tekintik a Hare Kṛṣṇa mozgalmat. Fogalmuk sincs arról, hogy Isten-tudat nélkül az ember arra kényszerül, hogy folytassa vándorlását egyik testből a másikba. Démoni gondolkodásuk miatt legközelebb egy szörnyű létbe kerülnek majd, és úgyszólván sohasem lesznek képesek kiszabadulni az anyagi létezés feltételekhez kötött életéből. Ez a vers rendkívül érthetően elmagyarázza, hogyan történik a lélekvándorlás.