HU/Prabhupada 0157 - Amíg a szívetek nincs megtisztítva, nem érthetitek meg Harit: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Hungarian Pages with Videos Category:Prabhupada 0157 - in all Languages Category:HU-Quotes - 1975 Category:HU-Quotes -...")
 
(Vanibot #0019: LinkReviser - Revise links, localize and redirect them to the de facto address)
 
Line 6: Line 6:
[[Category:HU-Quotes - in India]]
[[Category:HU-Quotes - in India]]
[[Category:HU-Quotes - in India, Vrndavana]]
[[Category:HU-Quotes - in India, Vrndavana]]
[[Category:Közvetlen utasítás a tanítványoknak - videók]]
[[Category:Énekeld a Haré Kṛṣṇát! - videók]]
[[Category:Az élőlények hiányosságai - videók]]
[[Category:Kṛṣṇa mindenható - videók]]
[[Category:Megszabadulni a materializmustól - videók]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Hungarian|HU/Prabhupada 0156 - Azt próbálom megtanítani, amit Önök elfelejtettek|0156|HU/Prabhupada 0158 - Anyagyilkos civilizáció|0158}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 23:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|R_KNze7hBTo|Unless Your Heart is Cleansed You Cannot Understand What is Hari - Prabhupāda 0157}}
{{youtube_right|tTnZg5_HxFY|Amíg a szívetek nincs megtisztítva, nem érthetitek meg Harit -<br /> Prabhupāda 0157}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>http://vaniquotes.org/w/images/750913SB.VRN_clip.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/750913SB.VRN_clip.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 27: Line 35:


<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->     
<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->     
Ha nem fogadjátok el a sásztrák rendelkezéseit, különöset azokat, melyeket Krisna, a Legfelsőbb Úr a Bhagavad-gítában ad… Az minden szentírás lényege. Fogadjátok el. Akkor boldogok lesztek. Máskülönben nem. Tehát itt az áll, hogy aghaván, a bűnös ember nem tisztulhat meg csupán a rituális szertartások, bűnbánat vagy fogadalmak (vratah) által. Akkor hogyan lehetséges? Mert mindenki… Az Úr Hari szent nevének kiejtésével (Bhág. 6.2.11.). Azért javasolt, mert „[e]bben a Kali-korszakban nincs más út, nincs más út, nincs más út az önmegvalósításra, mint az Úr Hari szent nevének éneklése, szent nevének éneklése, szent nevének éneklése.” ([[Vanisource:CC Adi 17.21|CC Adi 17.21]]). Ugyanaz a dolog. Sosem találtok ellentmondást a sásztra utasításaiban. Az Agni-purána és a Srímad-Bhágavatam ugyanazt mondja. Az Agni-purána kimondja, hogy „nincs más út az önmegvalósításra, mint az Úr Hari szent nevének éneklése”, és a Srímad-Bhágavatamban (6.2.11.) az áll, hogy az Úr szent nevének éneklése az Úr hírnevére, tulajdonságaira, kedvteléseire és környezetére emlékezteti az embert. Harér náma azt jelenti, hogy énekelni a Szent Nevet. Ez egyszerű. Amikor a Szent Nevet éneklitek, fokozatosan feltárul előttetek, hogy kicsoda Hari, milyen az Ő formája, milyen tulajdonságokkal rendelkezik, milyen kedvtelései vannak. Akkor majd megértitek. Mert a Szent Név nélkül a szívetek szennyezett – csétó-darpana-márdzsanam ([[Vanisource:CC Antya 20.12|CC Antya 20.12]]) –, amíg szívetek nincs megtisztítva, addig nem érthetitek meg Harit, az Ő nevét, az Ő formáját, az Ő tulajdonságait, az Ő kedvteléseit. Nem érthetitek meg.  
Ha nem fogadjátok el a sásztrák rendelkezéseit, különöset azokat, melyeket Krisna, a Legfelsőbb Úr a Bhagavad-gítában ad… Az minden szentírás lényege. Fogadjátok el. Akkor boldogok lesztek. Máskülönben nem. Tehát itt az áll, hogy aghaván, a bűnös ember nem tisztulhat meg csupán a rituális szertartások, bűnbánat vagy fogadalmak (vratah) által. Akkor hogyan lehetséges? Mert mindenki… Az Úr Hari szent nevének kiejtésével ([[HU/SB 6.2.11|Bhág. 6.2.11.]]). Azért javasolt, mert „[e]bben a Kali-korszakban nincs más út, nincs más út, nincs más út az önmegvalósításra, mint az Úr Hari szent nevének éneklése, szent nevének éneklése, szent nevének éneklése.” ([[Vanisource:CC Adi 17.21|Cscs. Á.17.21.]]). Ugyanaz a dolog. Sosem találtok ellentmondást a sásztra utasításaiban. Az Agni-purána és a Srímad-Bhágavatam ugyanazt mondja. Az Agni-purána kimondja, hogy „nincs más út az önmegvalósításra, mint az Úr Hari szent nevének éneklése”, és a Srímad-Bhágavatamban ([[HU/SB 6.2.11|6.2.11.]]) az áll, hogy az Úr szent nevének éneklése az Úr hírnevére, tulajdonságaira, kedvteléseire és környezetére emlékezteti az embert. Harér náma azt jelenti, hogy énekelni a Szent Nevet. Ez egyszerű. Amikor a Szent Nevet éneklitek, fokozatosan feltárul előttetek, hogy kicsoda Hari, milyen az Ő formája, milyen tulajdonságokkal rendelkezik, milyen kedvtelései vannak. Akkor majd megértitek. Mert a Szent Név nélkül a szívetek szennyezett – csétó-darpana-márdzsanam ([[Vanisource:CC Antya 20.12|Cscs. A.20.12.]]) –, amíg szívetek nincs megtisztítva, addig nem érthetitek meg Harit, az Ő nevét, az Ő formáját, az Ő tulajdonságait, az Ő kedvteléseit. Nem érthetitek meg.  


Atah sri-krisna-námádi / na bhavéd gráhjam indrijaih ([[Vanisource:CC Madhya 17.136|CC Madhya 17.136]]). A tompa anyagi érzékek nem képesek Krisnát felfogni. Ezért az emberek nem értik Krisnát és a Szent Név értékét sem képesek felfogni. Képtelenek felfogni, mivel érzékeik tompák, anyagi vágyaktól szennyezettek. Az egyetlen út a szív tükrének megtisztítására az Úr Krisna szent nevének éneklése ([[Vanisource:CC Antya 20.12|CC Antya 20.12]]). Mivel meg kell tisztulnotok, így ez az egyetlen módszer. Énekeljétek a Haré Krisnát. Akkor fokozatosan megtisztultok. „Sri Krisna […] megtisztítja az anyagi élvezet utáni vágytól annak a bhaktának a szívét, akiben felébredt a vágy arra, hogy hallja az Ő üzenetét.” ([[Vanisource:SB 1.2.17|SB 1.2.17]]) Ha hallasz, ha énekelsz Krisnáról, uttamaslóka, ahogy mondják: tad uttamaslóka-gunópalambhakam (Bhág. 6.2.11.), annak számos előnye van. Tehát a Haré Krisna mozgalom annyira fontos, hogy mindenkinek nagyon komolyan kell vennie. Aki alázatosabb a fűszálnál, türelmesebb, mint egy fa, nem vár el tiszteletet másoktól, de mindenkinek megadja a tiszteletet, az képes szüntelenül énekelni az Úr szent nevét (Cscs. Á.17.31.). Ez Csaitanja Maháprabhu utasítása. Nehéz… „[A]kár a borjú patanyomában összegyűlt víz.” (Bhág. 10.14.58.) Ebben az anyagi világban csupán nyomorúság van. Nincs gazdagság. Ostobán azt gondoljuk: „Milyen szép vagyok.” „Mi ebben a szép? A következő pillanatban meg kell halnod. Mi ebben a szép?” De ezek az ostobák azt mondják: „Igen, szép vagyok.” Bárkit megkérdeztek: „Hogy van?” „Nagyon jól.” „Mi ebben a jó? Holnap meg fogsz halni. Még mindig jó?” Ez minden. Ez folyik itt. Ez „a borjú patanyomában összegyűlt víz.”  
Atah sri-krisna-námádi / na bhavéd gráhjam indrijaih ([[Vanisource:CC Madhya 17.136|Cscs. M.17.136.]]). A tompa anyagi érzékek nem képesek Krisnát felfogni. Ezért az emberek nem értik Krisnát és a Szent Név értékét sem képesek felfogni. Képtelenek felfogni, mivel érzékeik tompák, anyagi vágyaktól szennyezettek. Az egyetlen út a szív tükrének megtisztítására az Úr Krisna szent nevének éneklése ([[Vanisource:CC Antya 20.12|Cscs. A.20.12.]]). Mivel meg kell tisztulnotok, így ez az egyetlen módszer. Énekeljétek a Haré Krisnát. Akkor fokozatosan megtisztultok. „Sri Krisna […] megtisztítja az anyagi élvezet utáni vágytól annak a bhaktának a szívét, akiben felébredt a vágy arra, hogy hallja az Ő üzenetét.” ([[HU/SB 1.2.17|Bhág. 1.2.17.]]) Ha hallasz, ha énekelsz Krisnáról, uttamaslóka, ahogy mondják: tad uttamaslóka-gunópalambhakam ([[HU/SB 6.2.11|Bhág. 6.2.11.]]), annak számos előnye van. Tehát a Haré Krisna mozgalom annyira fontos, hogy mindenkinek nagyon komolyan kell vennie. Aki alázatosabb a fűszálnál, türelmesebb, mint egy fa, nem vár el tiszteletet másoktól, de mindenkinek megadja a tiszteletet, az képes szüntelenül énekelni az Úr szent nevét ([[Vanisource:CC Adi 17.31|Cscs. Á.17.31.]]). Ez Csaitanja Maháprabhu utasítása. Nehéz… „[A]kár a borjú patanyomában összegyűlt víz.” ([[Vanisource:SB 10.14.58|Bhág. 10.14.58.]]) Ebben az anyagi világban csupán nyomorúság van. Nincs gazdagság. Ostobán azt gondoljuk: „Milyen szép vagyok.” „Mi ebben a szép? A következő pillanatban meg kell halnod. Mi ebben a szép?” De ezek az ostobák azt mondják: „Igen, szép vagyok.” Bárkit megkérdeztek: „Hogy van?” „Nagyon jól.” „Mi ebben a jó? Holnap meg fogsz halni. Még mindig jó?” Ez minden. Ez folyik itt. Ez „a borjú patanyomában összegyűlt víz.”  


([[Vanisource:SB 10.14.58|SB 10.14.58]]) Tudományos kísérleteket folytatnak arra vonatkozóan, hogy boldogok legyenek, de az ostobák nem tudják, hogyan állítsák meg a halált. Tehát mi a szép? De nincs eszük, hogy megértsék. Ellenben Krisna kijelenti: „Ezek a problémák kedves Uram! Maguk tudósok, rengeteg mindent megpróbálnak.” „[A] születés, halál, öregség és betegség okozta gyötrelem felismerése.” ([[Vanisource:BG 13.9|BG 13.9]]) „Először fel kell ismerniük, hogy mi a problémájuk.” Dzsanma-mritju-dzsara-vjádhi. „Meg kell születniük, meg kell halniuk, betegeskedniük kell, meg kell öregedniük.” „Előbb állítsák meg ezeket, aztán beszélhetnek tudományos fejlődésről. Máskülönben nincs értelme.” Köszönöm szépen.
([[Vanisource:SB 10.14.58|Bhág. 10.14.58.]]) Tudományos kísérleteket folytatnak arra vonatkozóan, hogy boldogok legyenek, de az ostobák nem tudják, hogyan állítsák meg a halált. Tehát mi a szép? De nincs eszük, hogy megértsék. Ellenben Krisna kijelenti: „Ezek a problémák kedves Uram! Maguk tudósok, rengeteg mindent megpróbálnak.” „[A] születés, halál, öregség és betegség okozta gyötrelem felismerése.” ([[HU/BG 13.8-12|Bg. 13.9.]]) „Először fel kell ismerniük, hogy mi a problémájuk.” Dzsanma-mritju-dzsara-vjádhi. „Meg kell születniük, meg kell halniuk, betegeskedniük kell, meg kell öregedniük.” „Előbb állítsák meg ezeket, aztán beszélhetnek tudományos fejlődésről. Máskülönben nincs értelme.” Köszönöm szépen.
<!-- END TRANSLATED TEXT -->
<!-- END TRANSLATED TEXT -->

Latest revision as of 20:01, 17 September 2020



Lecture on SB 6.2.11 -- Vrndavana, September 13, 1975

Ha nem fogadjátok el a sásztrák rendelkezéseit, különöset azokat, melyeket Krisna, a Legfelsőbb Úr a Bhagavad-gítában ad… Az minden szentírás lényege. Fogadjátok el. Akkor boldogok lesztek. Máskülönben nem. Tehát itt az áll, hogy aghaván, a bűnös ember nem tisztulhat meg csupán a rituális szertartások, bűnbánat vagy fogadalmak (vratah) által. Akkor hogyan lehetséges? Mert mindenki… Az Úr Hari szent nevének kiejtésével (Bhág. 6.2.11.). Azért javasolt, mert „[e]bben a Kali-korszakban nincs más út, nincs más út, nincs más út az önmegvalósításra, mint az Úr Hari szent nevének éneklése, szent nevének éneklése, szent nevének éneklése.” (Cscs. Á.17.21.). Ugyanaz a dolog. Sosem találtok ellentmondást a sásztra utasításaiban. Az Agni-purána és a Srímad-Bhágavatam ugyanazt mondja. Az Agni-purána kimondja, hogy „nincs más út az önmegvalósításra, mint az Úr Hari szent nevének éneklése”, és a Srímad-Bhágavatamban (6.2.11.) az áll, hogy az Úr szent nevének éneklése az Úr hírnevére, tulajdonságaira, kedvteléseire és környezetére emlékezteti az embert. Harér náma azt jelenti, hogy énekelni a Szent Nevet. Ez egyszerű. Amikor a Szent Nevet éneklitek, fokozatosan feltárul előttetek, hogy kicsoda Hari, milyen az Ő formája, milyen tulajdonságokkal rendelkezik, milyen kedvtelései vannak. Akkor majd megértitek. Mert a Szent Név nélkül a szívetek szennyezett – csétó-darpana-márdzsanam (Cscs. A.20.12.) –, amíg szívetek nincs megtisztítva, addig nem érthetitek meg Harit, az Ő nevét, az Ő formáját, az Ő tulajdonságait, az Ő kedvteléseit. Nem érthetitek meg.

Atah sri-krisna-námádi / na bhavéd gráhjam indrijaih (Cscs. M.17.136.). A tompa anyagi érzékek nem képesek Krisnát felfogni. Ezért az emberek nem értik Krisnát és a Szent Név értékét sem képesek felfogni. Képtelenek felfogni, mivel érzékeik tompák, anyagi vágyaktól szennyezettek. Az egyetlen út a szív tükrének megtisztítására az Úr Krisna szent nevének éneklése (Cscs. A.20.12.). Mivel meg kell tisztulnotok, így ez az egyetlen módszer. Énekeljétek a Haré Krisnát. Akkor fokozatosan megtisztultok. „Sri Krisna […] megtisztítja az anyagi élvezet utáni vágytól annak a bhaktának a szívét, akiben felébredt a vágy arra, hogy hallja az Ő üzenetét.” (Bhág. 1.2.17.) Ha hallasz, ha énekelsz Krisnáról, uttamaslóka, ahogy mondják: tad uttamaslóka-gunópalambhakam (Bhág. 6.2.11.), annak számos előnye van. Tehát a Haré Krisna mozgalom annyira fontos, hogy mindenkinek nagyon komolyan kell vennie. Aki alázatosabb a fűszálnál, türelmesebb, mint egy fa, nem vár el tiszteletet másoktól, de mindenkinek megadja a tiszteletet, az képes szüntelenül énekelni az Úr szent nevét (Cscs. Á.17.31.). Ez Csaitanja Maháprabhu utasítása. Nehéz… „[A]kár a borjú patanyomában összegyűlt víz.” (Bhág. 10.14.58.) Ebben az anyagi világban csupán nyomorúság van. Nincs gazdagság. Ostobán azt gondoljuk: „Milyen szép vagyok.” „Mi ebben a szép? A következő pillanatban meg kell halnod. Mi ebben a szép?” De ezek az ostobák azt mondják: „Igen, szép vagyok.” Bárkit megkérdeztek: „Hogy van?” „Nagyon jól.” „Mi ebben a jó? Holnap meg fogsz halni. Még mindig jó?” Ez minden. Ez folyik itt. Ez „a borjú patanyomában összegyűlt víz.”

(Bhág. 10.14.58.) Tudományos kísérleteket folytatnak arra vonatkozóan, hogy boldogok legyenek, de az ostobák nem tudják, hogyan állítsák meg a halált. Tehát mi a szép? De nincs eszük, hogy megértsék. Ellenben Krisna kijelenti: „Ezek a problémák kedves Uram! Maguk tudósok, rengeteg mindent megpróbálnak.” „[A] születés, halál, öregség és betegség okozta gyötrelem felismerése.” (Bg. 13.9.) „Először fel kell ismerniük, hogy mi a problémájuk.” Dzsanma-mritju-dzsara-vjádhi. „Meg kell születniük, meg kell halniuk, betegeskedniük kell, meg kell öregedniük.” „Előbb állítsák meg ezeket, aztán beszélhetnek tudományos fejlődésről. Máskülönben nincs értelme.” Köszönöm szépen.