HU/SB 7.4.8

Revision as of 22:27, 6 September 2020 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0035: BhagChapterDiac - change chapter link to no diacritics form)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


8. VERS

devodyāna-śriyā juṣṭam
adhyāste sma tri-piṣṭapam
mahendra-bhavanaṁ sākṣān
nirmitaṁ viśvakarmaṇā
trailokya-lakṣmy-āyatanam
adhyuvāsākhilarddhimat


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

deva-udyāna—a félistenek híres kertje; śriyā—a fenségével; juṣṭam—gazdaggá tett; adhyāste sma—benne maradt; tri-piṣṭapam—a felsőbb bolygórendszer, ahol a különféle félistenek élnek; mahendra-bhavanam—Indrának, a mennyek királyának palotája; sākṣāt—közvetlenül; nirmitam—építette; viśvakarmaṇā—a félistenek híres építésze, Viśvakarmā; trailokya—mindhárom világnak; lakṣmī-āyatanam—a szerencse istennőjének otthona; adhyuvāsa—élt benne; akhila-ṛddhi-mat—az egész univerzum kincseivel rendelkezvén.


FORDÍTÁS

Hiraṇyakaśipu, aki a világ minden kincsét a magáénak mondhatta, a mennyekbe költözött, ahol a félistenek élvezetét szolgáló híres Nandana kert található, és ráadásul Indra, a mennyek királya legpompásabb palotájában lakott. A palotát maga a félistenek építésze, Viśvakarmā emelte, és olyan gyönyörű volt, mintha az univerzum szerencseistennője élt volna benne.


MAGYARÁZAT

Ebből a leírásból kiderül, hogy a felsőbb bolygórendszer mennyei bolygói sok ezerszer gazdagabbak, mint az alsóbb bolygórendszer, amelyben mi élünk. Viśvakarmā, a mennyek híres építésze számtalan csodálatos épületet tervezett a felsőbb bolygókon, ahol nemcsak gyönyörű épületek vannak, de mellettük nagyon szép kertek és parkok is, amelyeket nandana-devodyānának neveznek, ami azt jelenti, hogy a félistenek örömüket lelik benne. A felsőbb bolygórendszerről és annak gazdagságáról szóló leírásokat olyan hiteles szentírásokból kell megértenünk, mint a védikus írások. A teleszkópok és a tudósok egyéb tökéletlen műszerei nem alkalmasak arra, hogy felbecsüljék, mi van a felsőbb bolygórendszerben. Az efféle műszerekre szükség van, mert a tudósoknak nevezett emberek látása tökéletlen, de maguk a műszerek is tökéletlenek. Tökéletlen emberek készítette eszközeikkel a gyarló emberek nem képesek megismerni a felsőbb bolygókat. A védikus írások nyújtotta közvetlen információ azonban tökéletes. Éppen ezért nem fogadhatjuk el azt a kijelentést, miszerint e Földön kívül más bolygókon nincsenek fényűző lakhelyek.