HU/Prabhupada 0683 - Egy jógi, aki samadhiban, transzban van, Visnu formáján meditálva, és egy Krisna-tudatú személy között nincs különbség

Revision as of 21:28, 27 April 2016 by Gyorgyi (talk | contribs) (Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Hungarian Pages with Videos Category:Prabhupada 0683 - in all Languages Category:HU-Quotes - 1969 Category:HU-Quotes -...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Invalid URL, must be MP3

Lecture on BG 6.30-34 -- Los Angeles, February 19, 1969

Viṣṇujana: „E Felsőlélek formájában Kṛṣṇa jelen van mindenki szívében. A megszámlálhatatlan élőlény szívében jelen lévő megszámlálhatatlan Felsőlélek mind azonos egymással. Nincs különbség...”

Prabhupāda: A Nap lehet a példa, mindössze egy van az égen, de ha millió vizes edényt helyezel a földre, akkor azt fogod látni, hogy mindegyik edényben ott a tükörképe. Vagy egy másik példa az, hogy délben megkérdezed a barátodat, aki tízezer kilométerrel odébb van, hogy: „Hol van a Nap?” Azt fogja mondani, hogy: „A fejem fölött.” Tehát millió és millió ember fogja a Napot a feje fölött látni. De Nap csak egy van. Egy másik példa a vizes edény példája. Egy Nap van, de ha millió vizes edény van, akkor mindben ott fogod látni a Nap visszatükröződését. Ehhez hasonlóan megszámlálhatatlan élőlény van. Nem lehet megszámolni őket. Jīvasya asaṅkhya. A védikus irodalomban az áll, hogy az élőlények megszámlálhatatlanok. Megszámlálhatatlanok. Hasonlóan Viṣṇu... Ha egy anyagi dolog, mint a Nap visszatükröződhet minden egyes vizes edényben, akkor az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Viṣṇu miért ne élhetne mindenki szívében? Ezt nem nehéz megérteni. Ő él. Ez ki van jelentve. És a jógi erre a Viṣṇu formára összpontosítja az elméjét. Ez a Viṣṇu forma pedig Kṛṣṇa teljes része.

Az, aki a Kṛṣṇa-tudatban van elfoglalva, már tökéletes jógi. Ez később lesz megmagyarázva. Ő egy tökéletes jógi. Ennek a fejezetnek az utolsó versszaka fogja ezt elmagyarázni. Folytasd!

Viṣṇujana: „Az a Kṛṣṇa-tudatú ember, aki mindig transzcendentális szeretettel szolgálja Kṛṣṇát, szintén nem különbözik a Felsőlelken meditáló tökéletes jógitól.”

Prabhupāda: Nincs különbség. Egy jógi, aki samādhiban, transzban van, Viṣṇu formáján meditálva, és egy Kṛṣṇa-tudatú személy között nincs különbség. Folytasd!

Viṣṇujana: „Noha a Kṛṣṇa-tudatú jógi anyagi léte alatt sokféle tettet végez, mindig Kṛṣṇában marad. Az Úr bhaktája, aki mindig Kṛṣṇa-tudatban cselekszik, minden külön törekvés nélkül felszabadul.”

Prabhupāda: Ezt a Tizenkettedik fejezetben látjuk majd, azt, hogy aki...

Māṁ ca yo 'vyabhicāreṇa
bhakti-yogena sevate
sa guṇān samatītyaitān
brahma-bhūyāya kalpate
(BG 14.26)

Azt mondják, aki a Nekem végzett vegyítetlen odaadó szolgálatban foglalja le magát, ő már túljutott az anyagi természet kötőerőin. Brahma-bhūyāya kalpate. A Brahman szinten áll, ami azt jelenti, hogy már felszabadult. Felszabadulni azt jelenti, hogy a Brahman szinten lenni. Három szint létezik. A testi vagy az érzékek szintje, az elmeszint és ezután a lelki szint. A lelki szintet nevezik Brahman szintnek. Tehát felszabadulttá válni azt jelenti, hogy a Brahman szinten állni. A feltételekhez kötött lélek, mi, jelenleg az élet testi felfogásának szintjén, az érzékek szintjén állunk. Azok, akik egy kicsit efölött vannak, ők az elmeszinten vannak, elmélkednek, a filozófusok. És efölött van a Brahman szint. A Bhagavad-gītā Tizenkettedik vagy Tizennegyedik fejezetében találjátok, hogy aki Kṛṣṇa-tudatban van, az már a Brahman szinten áll. Ez azt jelenti, hogy felszabadult. Folytasd!

Viṣṇujana: „A Nārada-Pañcarātra ezt a következőkkel támasztja alá: »Ha az ember nagy figyelemmel Kṛṣṇa transzcendentális formájára összpontosít, aki mindent átható, s aki fölötte áll az időnek és a térnek, akkor teljesen elmerül Kṛṣṇáról szóló gondolataiban, s eléri azt a transzcendentális boldogságot, melyet az Ő társasága jelent.« A jóga gyakorlásában a transz legmagasabb fokát a Kṛṣṇa-tudat jelenti. Pusztán annak a ténynek a megértése, hogy Kṛṣṇa Paramātmāként mindenki szívében jelen van, hibátlanná teszi a jógit. A Védák a következőképpen erősítik meg az Úr e felfoghatatlan képességét: »Viṣṇu egyetlen, ám mégis mindent áthat. Annak ellenére, hogy formája egy, felfoghatatlan energiája révén jelen van mindenhol, ahogyan a Nap is ugyanabban az időben számtalan helyen megjelenik.«”

Prabhupāda: Igen, ezt a példát mondtam én is. Ahogyan a Nap egyidejűleg sok helyen tud jelen lenni, hasonlóan Viṣṇu formája vagy Kṛṣṇa is jelen van mindenki szívében. Ő valóban jelen van: īśvaraḥ sarva-bhūtānāṁ hṛd-deśe 'rjuna. (BG 18.61) Ott ül. A hely is meg van határozva. Hṛd-deśe, ami azt jelenti, hogy a szívben. Tehát a jóga összpontosítása azt jelenti, hogy megtalálni a szívben jelenlévő Viṣṇut. Ő ott van. Folytasd!