SK/Prabhupada 0641 - Oddaný nemá žiadnu požiadavku

Revision as of 14:36, 4 August 2016 by Simona (talk | contribs) (Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Slovak Pages with Videos Category:Prabhupada 0641 - in all Languages Category:SK-Quotes - 1969 Category:SK-Quotes - Le...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Invalid source, must be from amazon or causelessmery.com

Lecture on BG 6.1 -- Los Angeles, February 13, 1969

Oddaný: Kapitola šiesta. Sāṅkhya yoga. Verš číslo jeden. "Požehnaný Pán povedal:" Ten, kto je nepripútaný k plodom svojej práce a pracuje ako mu káže jeho povinnosť, je v odriekavom stave života a je pravým mystikom. Nie ten, kto nezapáli žiadny oheň a nevykonáva žiadnu prácu. ' "(BG 6.1) Význam. V tejto kapitole Pán vysvetľuje, že proces osemstupňovej yogy je nástrojom na ovládnutie mysle a zmyslov. Avšak, toto je veľmi ťažké pre ľudí, aby to vykonávali, zvlášť v tomto veku Kali. Hoci osemstupňový yogový systém sa odporúča v tejto kapitole, Pán zdôrazňuje, že proces karma-yogy alebo činnosti vo vedomí Kṛṣṇu je lepší. Každý koná v tomto svete, aby sa postaral o svoju rodinu a jej potreby, ale nikto nepracuje bez nejakého vlastného záujmu, nejakého osobného uspokojenia, či už sebastredného alebo rozvinutého. Kritérium dokonalosti je konať vo vedomí Kṛṣṇu, a nie so zreteľom na vychutnávanie si plodov práce. Konať vo vedomí Kṛṣṇu je povinnosťou každej živej bytosti, pretože sme večnými nedeliteľnými a neoddeliteľnými časticami Najvyššieho. Časti tela pracujú pre uspokojenie celého tela. Údy tela nekonajú pre sebauspokojenie, ale pre uspokojenie úplného celku. Podobne živá bytosť, ktorá koná pre uspokojenie zvrchovaného celku a nie pre osobné uspokojenie, je ideálnym sannyāsīnom, dokonalým yogínom.

"Sannyāsīni si niekedy umelo myslia, že sa stali oslobodenými od všetkých hmotných povinností, a preto prestávajú vykonávať agni-hotra yajñas, ohňové obete. "

Prabhupāda: Existujú nejaké yajñe, ktoré má vykonať každý pre svoje očistenie. Takže sannyāsī nepotrebuje vykonávať yajñu. Takže zastavením rituálneho vykonávania yajñe, si niekedy namýšľajú, že oni sú oslobodení. Ale v skutočnosti, pokiaľ neprídu na štandardnú úroveň vedomia Kṛṣṇu, sa nejedná o oslobodenie. Pokračuj.

Oddaný: ". Ale v skutočnosti, sú sebeckí, pretože ich cieľom je splynúť s neosobným Brahmanom"

Prabhupāda: Áno. Tam je ich požiadavka. Impersonalisti majú jedinú požiadavku, aby splynuli s najvyššou neosobnou bytosťou. Ale oddaný nemá žiadnu požiadavku. On sa jednoducho zamestná v službe Kṛṣṇovi pre uspokojenie Kṛṣṇu. Nechcú nič na oplátku. To je čistá oddanosť. Ako Pán Caitanya hovorí, na dhanaṁ na janaṁ na sundarīṁ kavitāṁ vā jagadīśa kāmaye: (CC Antya 20.29, Siksastaka 4) "Nechcem žiadne bohatstvo, nechcem žiadnych nasledovníkov, Nechcem ani peknú ženu. Jednoducho nech som zapojený do služby pre Teba. " To je všetko. To je bhakti-yoga systém. Keď sa Prahlāda Mahārāja pýtal Pán Nṛsiṁhadeva, "Milý chlapče, ty si tak veľmi trpel kvôli mne, čokoľvek chceš, požiadaj o to. " Tak odmietol. "Drahý pane, ja nerobím kupecké obchody s Tebou, že budem trvať na nejakej odmene od Teba za moje služby. "To je čistá oddanosť. Tak yogíni alebo jñānī, oni sa dožadujú, že majú splynúť s Najvyšším. Prečo každý s Najvyšším? Pretože oni získali horkú skúsenosť, z odlúčenia v podobe hmotných bolestí. Ale oddaný nemá nič takého. Oddaný zostáva, aj keď odlúčený od Pána, plne potešený v službe Pánovi. Pokračuj.

Oddaný: "Takáto túžba je väčšia než akákoľvek materiálna túžba. Ale nie je bez vlastného záujmu. Podobne mystický yogín, ktorý cvičí yogový systém s pootvorenými očami, zastavujúci všetky hmotné činnosti, túži po nejakom zadosťučinení pre svoje osobného ja. Ale osoba konajúca v ... "

Prabhupāda: V skutočnosti yogíni chcú nejakú materiálnu silu. To je dokonalosť yogy. Nie dokonalosť, že splynie s jedným z postupov. Rovnako ako v prípade, že skutočne vykonávate usmerňujúce princípy yogy, potom môžete získať osem druhov dokonalostí. Môžete sa stať ľahšími ako vatový tampón. Môžete sa stať ťažšími než kameň. Môžete dostať čokoľvek, čo sa vám páči, okamžite. Niekedy môžete dokonca vytvoriť planétu. Takí mocní yogíni existujú. Viśvāmitra, yogín, to v skutočnosti urobil. Chcel získať človeka z palmového stromu. "Prečo človek by mal byť splodený po desatich, prežiť desať mesiacov v lone matky? Môžu sa produkovať rovnako ako ovocie. " On to takto urobil. Takže niekedy sú yogíni takí silní, môžu to robiť. To sú všetko hmotné sily. Takí yogíni sú tiež zničení. Ako dlho môžete zachovať túto hmotnú silu? Takže bhakti-yogini, nechcú nič také. Pokračuj. Áno.

Oddaný: "Ale osoba konajúca s vedomím Kṛṣṇu pracuje pre uspokojenie celku bez vlastného záujmu. Osoba vedomá si Kṛṣṇu nemá žiadnu túžbu po sebauspokojení. Jej kritériom úspechu je uspokojenie Kṛṣṇu. A tak je dokonalým sannyāsīom alebo dokonalým yogínom. Pán Caitanya, najvyšší symbol dokonalosti vedomia Kṛṣṇu, sa modlí týmto spôsobom: "Ó všemocný Pane, nemám žiadnu túžbu hromadiť bohatstvo, ani si užívať krásne ženy. Nechcem ani žiadnych nasledovníkov. Čo ja chcem, je len Tvoja bezpríčinná milosť z oddanej služby v mojom živote, zrodenie za zrodením. "

Prabhupāda: Takže oddaný nechce ani spasenie. Preto Pán Caitanya hovorí, že "zrodenie za zrodením?" V vyznávači spásy, chcú zastaviť, voidisti chcú zastaviť tento hmotný spôsob života. Ale Caitanya Mahāprabhu hovorí: "zrodenie za zrodením." To znamená, že je ochotný podstúpiť všetky druhy hmotných bolestí "zrodenia za zrodením." Ale čo On chce? On jednucho chce byť zapojený v službe Pánovi. To je dokonalosť. Myslím, že môžeš skončiť. Zastaň tu.