PL/Prabhupada 1033 - Jezus Chrystus jest Synem Boga, Jego najlepszym synem, więc bardzo go szanujemy

Revision as of 09:41, 17 February 2017 by MadanaMM (talk | contribs) (Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Polish Pages with Videos Category:Polish Pages - 207 Live Videos Category:Prabhupada 1033 - in all Languages Category:...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Invalid source, must be from amazon or causelessmery.com

740628 - Lecture at St. Pascal's Franciscan Seminary - Melbourne

Gość (3): Jak wasza miłość postrzega Jezusa Chrystusa?

Prabhupāda: Hmm?

Madhudviṣa: Jaki jest nasz pogląd o Panu Jezusie Chrystusie?

Prabhupāda: Jezus Chrystus jest... Jest synem Boga, Jego najlepszym synem, dlatego bardzo go szanujemy. Tak. Każdy, kto uczy ludzi o świadomości Boga, jest przez nas szanowany. Nie ma znaczenia, gdzie nauczał. To się nie liczy.

Madhudviṣa: Tak?

Gość (4): Święty Franciszek z Asyżu zapoczątkował (niewyraźnie) teorię (niewyraźnie), wykorzystanie materii dla Boga. Święty Franciszek mawiał brat pies, siostra kot, siostra woda, brat wiatr. Co wasza miłość sądzi o podejściu i teorii Świętego Franciszka?

Madhudviṣa: (powtarza pytanie) Święty Franciszek, założyciel zakonu, do którego jesteśmy zaproszeni na przemowę, znalazł Boga w materialnym świecie. Zwykł zwracać się do materialnych aspektów jako bracia i siostry. Brat drzewo, siostra woda. Co o tym sądzisz?

Prabhupāda: To jest prawdziwa świadomość Boga. Tak. A nie że "jestem świadom Boga i zabijam zwierzęta." To nie jest świadomość Boga. Przyjęcie drzew, roślin, zwierząt, mało znaczących mrówek za braci... Samaḥ sarveṣu bhūteṣu. Wyjaśnia to Bhagavad-gītā. Brahma-bhūtaḥ prasannātmā na śocati na kāṅkṣati samaḥ sarveṣu bhūteṣu (BG 18.54). Samaḥ. Samaḥ znaczy równy wszystkim żywym istotom, dostrzeganie duszy w każdym... Nie ma znaczenia, czy ktoś jest człowiekiem, kotem, psem, drzewem czy mrówką. Wszyscy są nierozłącznymi cząstkami Boga. Po prostu inaczej wyglądają. Ktoś ma ubiór drzewa; ktoś króla; ktoś robaka. Wyjaśnie to Bhagavad-gītā. Paṇḍitāḥ sama-darśinaḥ (BG 5.18): "Ten, kto jest paṇḍita, uczonym, ma jednakową wizję." Jeśli Święty Franciszek myślał w ten sposób, to według mnie jest to najwyższy standard duchowego pojmowania.