BG/Prabhupada 0048 - Арийската цивилизация

Revision as of 12:44, 30 September 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on BG 2.2-6 -- Ahmedabad, December 11, 1972

Анария-джуштам, „изобщо не подобаващо за човек, който знае висшите ценности на живота.“ Ариан. Ариан означава тези, които са напредничави. И така, сломеният дух на Арджуна на бойното поле е описан като присъщ на един не-Ариан (ариец). Ариан, според арийската цивилизация, както е описано в „Бхагавад-гита“, има четири подразделения, създадени от Върховната Божествена Личност. Както вече обяснихме, дхармам ту сакшад бхагават-пранитам (ШБ 6.3.19). Всеки систематичен религиозен процес трябва да бъде приеман като „даден от Бога.“ Човекът не може да създаде каквато и да било религиозна система. И така, тази Арийска система, прогресивна система, е чатур-варням мая сриштам гуна-карма-вибхагашах (БГ 4.13). Кришна казва: „Тя е въведена от Мен за много добро управление на социалната структура.“ Брахмана, кшатрия, ваишя, шудра. Арджуна принадлежал към семейство на кшатрии. И затова колебанието му да се сражава на бойното поле не било подобаващо за Арианите. За царското съсловие да не използва насилие, не е добре. Кшатриите, когато се сражават на бойното поле, убиването не е грях за тях. Подобно на това, един брахмана, когато извършва жертвоприношение, понякога са жертвани животни; това не означава, че той съгрешава. Това жертвоприношение не се извършвало, за да се изяде животното. То било, за да се провери ведическата мантра. Дали брахманите, които били заети с предлагането на жертвата, повтаряли ведическата мантра правилно, това било проверявано като се жертвало едно животно и веднага след това то било дарявано с нов живот. Това било жертвоприношението на животни. Понякога били предлагани коне, а друг път крави. Но в тази епоха, Кали-юга, те са забранени, понеже няма такива ягика-брахмани. Всички видове жертвоприношения са забранени в тази епоха.

ашвамедхам гаваламбхам
саннясам пала-паитрикам
деварена сутотпаттим
калау панча виварджайет
(ЧЧ Ади 17.164)

Ашвамедха жертвоприношението, гомедха жертвоприношението, санняса и да се има дете от девера, по-младия брат на съпруга, тези неща са забранени в тази епоха.