HU/Prabhupada 0155 - Mindenki próbál Istenné válni
Lecture on SB 7.6.5 -- Toronto, June 21, 1976
A Bhagavad-gítából megtudtuk, hogy háromféle szanátana (örökkévaló) létezik. Az első a dzsívára, az élőlényre utal, melyet szanátanaként írnak le. Mamaivámszó dzsíva-lóké / dzsíva-bhútah szanátanah (Bg. 15.7.). Mi élőlények, szanátanák vagyunk. Nem a mája hatására lettünk feltételekhez kötve. Saját magunkat helyeztük a mája hatása alá. Ezért vagyunk feltételekhez kötve. Tulajdonképpen mi szanátanák vagyunk. Szanátana jelentése: örökkévaló. Nitjó sásvata. A lélek meghatározása: „Születetlen, örökkévaló, mindig létező és ősi, s ha a testet meg is ölik, ő akkor sem pusztul el.” (Bg. 2.20.) Ez a szanátana. Ennek ellenére vajmi kevés értelemmel rendelkezünk: „Ha örökkévaló vagyok, születetlen és halhatatlan, akkor miért kell szenvednem a születéstől és a haláltól?” Ezt nevezik brahma-dzsidnyászának. Képzetlenek vagyunk. Viszont tanulnunk kell. Legalább fordítsuk hasznunkra ezt a tanítást. Szanátanák vagyunk. A Bhagavad-gíta (8.20.) egy másik világot is megemlít: „Ám létezik egy másik, megnyilvánulatlan természet is, amely ehhez a megnyilvánult és megnyilvánulatlan anyaghoz képest örök és transzcendentális.” Ez a megnyilvánult anyagi világ, melynek hátterében teljes mértékben az anyagi energia áll (mahát-tattva). Ami nem nyilvánul meg. Tehát vjaktó ’vjaktát. Ezen túl létezik egy másik természet, a lelki természet (szanátana). Ezt szanátanának nevezik. Parasz taszmát tu bhávó ’njó / ’vjaktó ’vjaktát szanátanah (Bg. 8.20.). A feltételekhez kötött élőlény szanátana. És a tizenegyedik fejezetben Ardzsuna Krisnát szanátanának írja le. Tehát három szanátana létezik. Három szanátana. Ha mindannyian szanátanák vagyunk, létezik egy szanátana-dhám és Krisna is szanátana, mi szintén szanátanák vagyunk. Ezt a hármat együttesen szanátana-dharmának nevezik. Nem tudják, hogy mi a szanátana. Azt hiszik, ha valaki egy bizonyos módon öltözködik vagy egy bizonyos közösségben született, az már szanátana-dharma. Nem. Bárkiből lehet szanátana-dharma. Viszont nem ismerik a szanátana jelentését. Minden élőlény szanátana. És Krisna, Isten is szanátana. És van egy hely, ahol együtt lehetünk, ez a szanátana-dhám. Szanátana-dhám, szanátana-bhakti, szanátana-dharma. Amikor mindez megtörténik, azt szanátana-dharmának nevezik.
Mi is ez a szanátana-dharma? Tegyük fel, hogy visszatérek ebbe a szanátana-dhámba és ott van Isten, aki szanátana és én is szanátana vagyok. Mik lesznek a szanátana tetteink? „Ez azt jelenti, hogy mikor visszatérek a szanátana-dhámba Istenné válok?” Nem. Nem lesz belőled Isten. Mert egy Isten van. Ő a Legfelsőbb Úr, Irányító, mi pedig szolgák vagyunk. Csaitanja Maháprabhu szerint: „Az élőlény alapvető helyzetében Krisna örök szolgája.” (Cscs. M.20.108.) Itt mindannyian Krisna helyére pályázunk. Ám amikor visszatérünk a szanátana-dhámba – ha nem vagyunk képesítettek rá, nem mehetünk oda –, örökre Isten szolgálatával foglalkozunk majd. Ez a szanátana-dharma. Ti ezt gyakoroljátok. A szanátana-dharma azt jelenti, hogy bhakti-jóga. Mivel elfelejtettük. Mindenki Isten szeretne lenni. Nos, itt kell gyakorolnunk, hogyan válhatunk Isten szolgájává. És ha képesítetté váltok, tulajdonképpen már azzá váltatok… Biztosak lehettek abban, hogy már Isten szolgái vagytok. Ez a bhakti-márga. Ahogy Csaitanja Maháprabhu mondja: gópi-bhartuh pada-kamalajór dásza-dászánudászah (Cscs. M.13.80.). Amikor tökélyre fejlesztetted az Úr szolgája szolgájának a szolgája szolgálatát – századrangú szolga –, akkor tökéletes vagy. De itt mindenki a Legfelsőbb Úr szeretne lenni. Valaki kifordítja ezeknek a szavaknak a jelentését: „szó ’ham”, „aham brahmászmi”. Ezért azt mondja: „Én vagyok a Legfelsőbb.” De nem az. Ezek védikus szavak. A szó ’ham nem jelenti azt, hogy „Isten vagyok.” Szó ’ham azt jelenti: „Minőségileg egyformák vagyunk.” Emiatt: mamaivámsó dzsíva-bhútah (Bg. 15.7.). A dzsíva Isten, Krisna szerves része, tehát ugyanaz a minőség. Mint egy csepp víz a tengerben. Egy csöppnyi víz és a tenger összes vize kémiai összetevők tekintetében azonosak. Ezt nevezik szó ’hamnak vagy brahmászminak. Nem forgatjuk ki ezen védikus szavak jelentését és nem gondoljuk, hogy Istenek vagyunk, Istenné váltunk. És ha te vagy Isten, akkor miért lesz belőled kutya? Istenből kutya lesz? Nem. Az nem lehet. Mert parányi részecskék vagyunk. Ezt is említi a sásztra:
- [bálágra]-sata-bhágaszja
- satadha kalpitaszja csa
- bhágó dzsívah vidnyéjah
- sza csánantjája kalpaté
- (Szvétásvatara-upanisad 5.9.)
Lelki identitásunk az, hogy méretünk megegyezik egy hajszál felső vége keresztmetszetének tízezred részével. Ez nagyon kicsi dolog, amit tízezer részre osztunk és ebből egy rész a mi identitásunk. Ez a kis identitás található meg ebben a testben. Hogyan lehet megtalálni? Nincs hozzá műszer. Ezért azt mondjuk, nirákára. Nem, létezik ákára, de az olyan kicsi, hogy nem látható anyagi szemmel. Ezért a Védák szemüvegén keresztül kell látnunk. Sásztra csaksusa. Ez a védikus bölcselet. A sásztra szemüvegén keresztül kell látnunk. Nem pedig ezekkel a rossz szemekkel. Az nem lehetséges.