HU/Prabhupada 0248 - Krisnának 16108 felesége volt és majdnem mindegyikért küzdenie kellett, hogy elnyerje kezüket
Lecture on BG 2.6 -- London, August 6, 1973
Pradyumna: "Azt sem tudjuk melyik a jobb, ha mi győzünk, vagy ha Ők győznek le minket." "Ha megöljük Dhṛtarāṣṭra fiait, tovább már nekünk sem szabadna élnünk. Most mégis előttünk sorakoznak a csatatéren." (BG 2.6)
Prabhupāda: Ez az unokatestvérek két csapata... Pāṇḍu Mahārāja-nak öt, Dhṛtarāṣṭra-nak pedig száz fia volt. Egy család, ugyanaz a család és volt egy megegyezés közöttük, hogy ha a családon kívülről jött valaki megtámadni őket, akkor egyesült a 105 testvér és harcolt. De amikor egymás közötti harc alakult ki - az egyik oldalon száz testvér, a másik oldalon pedig öt testvér volt. Mert ez egy kṣatriya család volt és ezt úgy kell értenünk, hogy folytatniuk kell a harcot. Még a házasságuk kapcsán is harcoltak. Harc nélkül nincs házasság egy kṣatriya családban. Kṛṣṇa-nak 16,108 felesége volt és majdnem mindegyikért küzdenie kellett, hogy elnyerje kezüket. Ez egyfajta sport volt. Egy kṣatriya számára a harc sportot jelentett. Tehát Arjuna megzavarodott ettől a harctól, hogy küzdjön, vagy sem.
Van egy közmondás Bengálban: khābo ki khābo nā yadi khāo tu pauṣe. "Hogyha bizonytalan vagy, hogy kellene-e enned, vagy sem, akkor jobb, ha nem eszel." Néha olyan helyzetbe kerülünk, hogy "Nem vagyok igazán éhes, akkor most egyek, vagy ne egyek?" A legjobb, ha nem eszel. De ha eszel, akkor december hónapban egyél: Pauṣa. Miért? Bengálban... Bengál trópusi éghajlatú, de azt mondják, "hogy ha a téli időszakban eszel, az nem annyira káros, mert könnyebb megemészteni az ételt." A nagyon hosszú éjszaka, vagy a hideg évszak is kedvező az emésztő erőnek. Tehát, amikor zavarban vagyunk, hogy "csináljuk-e vagy sem," jābo ki jābo nā yadi jāo tu śauce: "Amikor gondolkodsz, hogy "vajon menjek, vagy ne menjek?" Akkor jobb, ha nem mész. De ha ez válasz a természet hívó szavára, akkor menned kell. Jābo ki jābo nā yadi jāu tu śauce, khābo ki khābo nā yadi khāo tu pauṣe Ez az egyszerű józan ész. Ehhez hasonlóan Arjuna zavarban van, hogy: "Harcoljak, vagy ne harcoljak?" Ez van mindenhol. Amikor a modern politikusok hadüzenetet küldenek, megfontolják... Éppen úgy, ahogyan Hitler, amikor a II. Világháborúra készült... Mindenki tudta, hogy Hitler meg fogja torolni az első világháborúban elszenvedett vereséget. Tehát Hitler újra készülődött. Az egyik német Istentestvérem 1933-ban jött Indiába. Már akkor mondta, hogy "háború lesz. Hitler komoly előkészületeket tett. Biztos háború lesz." Akkoriban, ha jól tudom, a ti országotokban a miniszterelnök Mr. Chamberlain volt. És elment Hitlerrel találkozni, hogy megállítsa a háborút. De nem sikerült neki. Ehhez hasonlóan, ebben a harcban, végső lépésként Kṛṣṇa megpróbálta elkerülni a háborút. Ő vetette fel Duryodhana-nak, hogy " Ők kṣatriyák, az unokatestvéreid. Te bitorlod az ő királyságukat. Nem számít, hogy így, vagy úgy döntesz. De ők kṣatriyák. A megélhetésük biztosítva kell hogy legyen. Adj az öt testvérnek öt falut. Az egész világra kiterjedő birodalomból csak öt falut adj nekik." Erre ő: "Nem, harc nélkül egy talpalatnyi földtől sem fogok megválni." Ezért, ilyen körülmények között harcnak kellett következnie.