LV/Prabhupada 0086 - Kāpēc Ir Nevienlīdzība

Revision as of 09:25, 2 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Sri Isopanisad, Mantra 9-10 -- Los Angeles, May 14, 1970

Kāpēc sastopam tik daudz atšķirīgu personību? Ja tās ir gļotu, žults un gaisa sajaukums, kādēļ tās nav vienādas? Tātad viņi neattīsta šādas zināšnas. Kādēļ ir atšķirības? Kāds ir dzimis miljonārs; cits ir dzimis apstākļos, kuros viņam dienā nav iespējams atļauties pat divas pilnas maltītes, lai gan viņš ļoti pūlas. Kādēļ tāda diskriminācija? Kādēļ viens atrodas tik labvēlīgos apstākļos? Kāpēc tāds nav otrs? Tāds ir karmas likums katram.

Tādas ir zināšanas. Tādēļ Īšopanišadā teikts, ka "anyad evāhur vidyayā anyad āhur avidyayā". Tie, kuri atrodas neziņā, attīsta atšķirīgu zināšanu veidu, un tie, kuri patiesi ir zinoši, vairo [zināšanas] atšķirīgi. Vienkāršajiem cilvēkiem nepatīk mūsu darbības Krišnas apziņā. Viņi ir pārsteigti. Gargamuni man vakar vakarā stāstīja, ka cilvēki jautā: "Kur jūs iegūstat tik daudz naudas?" Jūs iegādājaties tik daudzas automašīnas un lielu baznīcas īpašumu, kā arī ik dienas uzturat piecdesmit, sešdesmit cilvēku un baudāt. Kā tas nākas?" Tātad viņi ir pārsteigti. Un mēs brīnāmies, kādēļ šie nelieši tik smagi strādā tikai tādēļ, lai piepildītu savu vēderu. Tātad Bhagavad-gīta saka: "Yā niśā sarva-bhūtānāṁ tasyāṁ jāgrati saṁyamī." Mēs redzam, ka šie cilvēki guļ, un viņiem šķiet, ka mēs tērējam savu laiku. Tie ir pretēji viedokļi. Kāpēc? Jo viņu darbība ir atšķirīgi vērsta, mūsu darbība ir atšķirīgi vērsta. To noteikuši saprātīgi cilvēki, kuru darbības ir tiešām pareizas.

Tas ļoti labi ir izskatīts vēdiskajā literatūrā. Līdzīgi kā Īšopanišada, tā ir arī vēl viena Upanišada — Garga Upanišada. Tur izskatīta saruna starp vīru un sievu, ļoti mācītiem. Vīrs māca sievu. Etad viditvā yaḥ prayāti sa eva brāhmaṇa gargi. Etad aviditvā yaḥ prayāti sa eva kṛpanā. Šo īsto zināšanu kultūrā, tas, kurš... Ikviens piedzimst un visi mirs. Šajā jautājumā atšķirīgu viedokļu nav. Mēs mirsim, un viņi mirs. Viņi var teikt, ka "jūs domājat par dzimšanu, nāvi, vecumu un slimībām. Tātad vai gribat teikt — tā kā jūs kultivējat Krišnas apziņas zināšanas, jūs būsiet atbrīvoti no šiem dabas straujā uzbrukuma četriem principiem?" Nē. Ne noteikti. Patiesībā Garga Upanišadā teikts: "Etad viditvā yaḥ prayāti." Tas, kurš pamet ķermeni, zinot, kas viņš ir, sa eva brāhmaṇa, viņš ir brāhmans. Brāhmans... Mēs jums piedāvājam svēto auklu. Kāpēc? Mēģiniet saprast, kas ir dzīves mistērija. Tas ir brāhmans. Vijānataḥ. Mēs šajā pantā lasījām "vijānataḥ". Tas, kurš atstāj ķermeni, zinot lietas tādas, kādas tās ir, ir brāhmans.