LT/Prabhupada 0155 - Visi stengiasi tapti Dievais

Revision as of 12:59, 2 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on SB 7.6.5 -- Toronto, June 21, 1976

Taigi, kaip matome Bhagavad Gitoje, yra trys žodžiai. Sanātanaḥ, „amžinas“, naudojamas čia. Visų pirma, jīva, visos gyvosios būtybės, yra apibūdinamos kaip sanātanaḥ. Mamaivāṁśo jīva-bhūtaḥ jīva-loke sanātanaḥ (BG 15.7). Mes visi esame gyvos būtybės, sanātanaḥ. Mes tapome jīva-bhūtaḥ ne dėl māyā, iliuzijos įtakos. Mes patys atsidūrėme māyā, iliuzijos įtakoje; todėl mes esame jīva-bhūtaḥ. Iš tikrųjų mes esame sanātana. Sanātana reiškia „amžinas“. Nityo śāśvata. Jivātmā apibūdinama: nityo śāśvato yaṁ na hanyate hanyamāne śarīre (BG 2.20). Tai yra sanātana. Taigi mums taip trūksta žinojimo. Kodėl, jeigu aš esu amžinas, sanātana, kuris nei gimsta, nei miršta, Kodėl aš atsidūriau šiame gimimų ir mirties rate? Tai vadinama brahma-jijñāsā. Bet mes nesame išsilavinę. Tačiau mes turėtume būti išsilavinę. Bent jau pasinaudoti šių instrukcijų privalumais. Mes esame sanātana. Kitas žodis, minimas Bhagavad Gitoje... paras tasmāt tu bhāvo 'nyo 'vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ (BG 8.20). Vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ Šis materialus pasaulis yra apreikštas, o jo fone - tai materialios energijos visuma, mahāt-tattva. Tai nėra apreikšta. Taigi vyakto 'vyaktāt. Už viso to yra kita, dvasinė prigimtis, sanātana. Ji yra vadinama sanātana. Paras tasmāt tu bhāvo 'nyo vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ (BG 8.20). Ir jīva-bhūtaḥ-sanātana. Vienuoliktame skyriuje Ardžuna apibūdina Krišną kaip sanātana. Taigi trys sanātanos. Trys sanātanos.

Tad jeigu mes visi esame sanātana, tai yra sanātana-dhāma, ir jeigu Krišna yra sanātana, mes taip esame sanātana. Kai visa tai yra kartu sujungiama, tai vadinama sanātana-dharma. Žmonės nežino, kas yra sanātana. Jie galvoja, jog jeigu aš rengsiuos tam tikru būdu ar gimsiu tam tikroje bendruomenėje, tuomet tapsiu sanātana-dharma. Ne. Kiekvienas gali tapti sanātana-dharma. Tačiau jie nežino, kokia yra sanātana reikšmė. Kiekviena gyva būtybė yra sanātana. Krišna, Dievas taip pat yra sanātana. Yra vieta, kurioje galime visi kartu susitikti - tai sanātana dhāma. Sanātana dhāma, sanātana-bhakti, sanātana-dharma. Kai tai yra vykdoma, tai vadinama sanātana-dharma. Tad kas yra toji sanātana-dharma? Tarkime, aš sugrįžtu į sanātana-dhāma, ten yra Dievas, sanātana, ir aš taip pat esu sanātana. Tad kokie yra sanātana veiksmai? Ar tai reiškia, jog, kai aš nukeliausiu į sanātana-dhāma, tapsiu Dievu? Ne. Jūs netapsite Dievu, nes Dievas yra vienas. Jis yra Aukščiausiasis Viešpats, Mokytojas, ir mes esame jo tarnai. Caitanya Mahāprabhu: jīvera svarūpa haya nitya kṛṣṇa dāsa (CC Madhya 20.108-109). Taigi čia kiekvienas iš mūsų bandome tapti Krišna. Tačiau kai sugrįžtame į sanātana-dhāma (jei neturime tam tikrų savybių, negalime ten patekti), Tuomet mes amžinai įsitraukiame į tarnystę Viešpačiui. Tai yra sanātana-dharma.

Taigi praktikuokite ją. Sanātana-dharma reiškia bhakti jogą. Dėl to, kad mes daug ką užmiršome, kiekvienas bando tapti Dievu. Taigi dabar mokykitės, kaip tapti Dievo tarnais. Ir jei įgyjate tam tikrų savybių, kvalifikaciją, galite būti tikri, jog tapote Dievo tarnu, tai yra bhakti-mārga. Caitanya Mahāprabhu sakė: „Gopī-bhartur pada-kamalayor dāsa-dāsa-dāsa-dāsānudāsaḥ“. Kai jūs tampate puikiu Viešpaties tarno tarno tarno tarnu, tarnu šimtojo Viešpaties tarno - tuomet jūs esate tobulas (CC Madhya 13.80). Bet čia kiekvienas bando tapti Aukčiausiu Viešpačiu. Kai kurie neteisingai naudoja žodžius „so 'ham," „ahaṁ brahmāsmi" ir todėl sako „Aš esu Aukščiausiasis“. Bet taip nėra. Tai - vediniai žodžiai, tačiau „so 'ham“ nereiškia, jog „aš esu Dievas“. „So 'ham“ reškia „Aš taip pat turiu tas pačias savybes“. Dėl to, kad „mamaivāṁśo jīva-bhūtaḥ (BG 15.7)“. Jīva yra neatsiejama Dievo, Krišnos dalis, todėl ji turi tas pačias savybes. Įsivaizduokite, jog jūs paimate vandens lašelį iš jūros. Cheminė sudėtis tiek vandens lašelyje, tiek jūros vandenyse yra tokia pati. Tai yra vadinama „so 'ham“ arba „brahmāsmi“. Mes neteisingai vartojame šiuos žodžius ir klaidingai manome, jog „aš esu Dievas. Aš tapau Dievu.“ Tačiau jei jūs esate Dievas, tai kodėl tapote šunimi? Ar Dievas tampa šunimi? Ne. Tai neįmanoma. Nes mes esame labai maža dalelė. Tai taip pat minima šastrose:

keśāgra-śata-bhāgasya
śatadhā kalpitasya ca
jīvaḥ bhāgo sa vijñeya
sa anantyaya kalpate
(CC Madhya 19.140)

Mūsų dvasinė tapatybė yra tokia, kad mes esame it viena dešimttūkstantoji plauko dalelė. Ji - labai maža, tačiau padalinkite ją dar į dešimt tūkstančių dalių, ir tai, ką gausite, yra mūsų tapatybė. Ir toji nedidelė tapatybė yra mūsų kūne. Kur jūs ją surasite? Jūs neturite jokios įrangos tam. Todėl mes sakome nirākāra. Yra ākāra, tačiau ji yra tokia nedidelė, kad jos neįmanoma pamatyti fizinėmis akimis. Todėl turime žvelgti per vedų prizmę. Śāstra cakṣuṣa. Tai - Vedāntos eilutė. Mes turime matyti šastrų pagalba. Ne šiomis bukomis akimis. Tai neįmanoma.