SK/Prabhupada 0059 - Nezabúdajte na vašu ozajstnú povinnosť

Revision as of 10:59, 4 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on BG 2.14 -- Mexico, February 14, 1975

Takže otázkou je, že "Ak som večný, prečo je v živote toľko veľa nešťastia? A prečo som prinútený zomrieť ? Takže toto je v skutku múdra otázka, že "Ak som večný, tak potom prečo by som mal ostať v tomto hmotnom tele, ktoré je odkázané na smrť, rodenie sa, starobu a chorobu?" Preto Kṛṣṇa hovorí, že tento úbohý stav života je kvôli tomuto hmotnému telu. Tí ktorí sú karmīs, tí čo sú zaneprázdnení zmyslovým pôžitkom... Tak oni sa volajú karmī... Karmī sa nestarajú o budúcnosť; oni jednoducho chcú okamžité potreby života. Tak ako dieťa bez rodičov, ono sa len hrá celý deň a nezaujímajú ho starosti o budúci život, nijako sa nevzdeláva. Ale v ľudskej forme života, ak sme naozaj inteligentní, mali by sme sa pokúsiť ako len najlepšie vieme o to aby sme získali život, alebo telo kde už neexistuje,smrť, rodenie sa, staroba a choroba.

Takže toto Kṛṣṇa vedomé hnutie je mienené na vzdelávanie ľudí pre tento zmysel. Tak teraz by niekto mohol povedať že "Ak som jednoducho oddaný v Kṛṣṇa vedomí, tak ako bude postarané o moje potreby ? Takže odpoveď je v Bhagavad-gīte, a to, že každý kto je zapojený v Kṛṣṇa vedomí, o jeho nutnosti života sa postará Kṛṣṇa. Kṛṣṇa sa stará o potreby všetkých. Eko yo bahūnāṁ vidadhāti kāmān: "That one Supreme Person is maintaining the necessities of all living entities." Takže pre oddaného, ktorý sa snaží vrátiť naspäť domov, naspäť k Bohu, tak jemu nebude nič chýbať. Pre viac istoty Kṛṣṇa v Bhagavad-gīte povedal, teṣāṁ satata-yuktānāṁ yoga-kṣemaṁ vahāmy aham: (BG 10.10) Oddaný ktorý je neustále zamestnaný v službe Mne, tak Ja dozerám ako budú naplnené jeho nutnosti života." Praktický príklad je, že v tomto Kṛṣṇa vedomom si hnutí máme sto centier, a v každom chráme nežije menej ako dvadsaťpäť oddaných, niekde žije až 250. Takže my nemáme stále prostriedky príjmov, a míňame vo všetkých centrách osem tisíc dolárov mesačne. Ale milosťou Kṛṣṇu nemáme nedostatok; všetko je dodané. Ľudia sú niekedy prekvapení, že "Títo ľudia nepracujú, nemajú žiadnu profesiu, jednoducho spievajú Hare Kṛṣṇa. Z čoho žijú ?" Takže to je otázka. Ak mačky a psi môžu žiť len z milosti Boha, tak potom oddaný môžu žiť veľmi pohodlne z milosti Boha. Neexistuje taký problém, ale ak si niekto myslí, že "Ja som sa pridal do Kṛṣṇa vedomia, ale trpím z tak veľa dôvodov," pre nich, alebo aj pre nás je pokyn mātrā-sparśās tu kaunteya śītoṣṇa-sukha-duḥkha-dāḥ: (BG 2.14) Tieto bolesti a radosti sú ako zima a leto." V zime je voda nepríjemná, a v lete je voda príjemná. Takže aká je vlastnosť vody ? Je príjemná alebo nepríjemná? Nie je ani nepríjemná, ani príjemná, ale z určitého dôvodu, keď sa dotkne pokožky tak sa zdá byť nepríjemná, alebo príjemná. Také bolesti a radosti sú vysvetlené tu: "Oni prichádzajú a odchádzajú. Nie sú večné." Āgama apāyinaḥ anityāḥ znamená "Oni prichádzajú a odchádzajú, preto nie sú večné." Kṛṣṇa preto radí, tāṁs titikṣasva bhārata: "Proste tolerujte." Ale nezabúdajte na vašu ozajstnú povinnosť, Kṛṣṇa vedomie. Nestarajte sa o tieto hmotné bolesti a radosti.