CS/Prabhupada 0059 - Nezapomeňte na váší skutečnou činnost

Revision as of 23:59, 14 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on BG 2.14 -- Mexico, February 14, 1975

Následuje otázka, "Jsem-li věčný, proč je tu tolik strastiplných podmínek života? A proč jsem nucen zemřít?" Toto jsou ve skutečnosti inteligentní otázky, jako "Jsem-li večný, proč bych měl zůstávat v tomto hmotném těle, které podléhá smrti, zrození, stáří a nemoci?" Krišna nás proto poučuje, že tyto strastiplné podmínky života jsou způsobeny tímto materíálním tělem. Ti, kdo jsou karmí, tím myslím ty, kdo se zaobývají smyslovým požitkem... Těm se říká karmí. Tito karmí se nastarají o budoucnost, chtějí zkrátka jen okamžité vymoženosti života. Jako dítě bez dohledu rodičů, které si hraje celý den a nestará se o budoucí život, nevzdělává se. Avšak v lidské podobě života, pokud jsme skutečně inteligentní, měli bychom se co nejvíc pokusit získat takový život či tělo, kde nebude žádná smrt, zrození, stáří a nemoc.

Toto hnutí pro vědomí Krišny tedy má vzdělávat lidi za tímto účelem. Někdo může třeba říct, "Když se prostě jen zasvětím vědomí Krišny, jak budou zabezpečeny mé hmotné nezbytonosti?" Odpověď leží zde v Bhagavad-gítě, kde se říká, že komukoli, kdo se prostě jen zaměstná ve vědomí Krišny, zajistí nezbytnosti života přímo Krišna. Krišna se stará o nezbytnosti každého. Eko yo bahūnāṁ vidadhāti kāmān: "Tato jediná Nejvyšší Osoba se stará o nezbytnosti všech živých bytostí." Oddaný, který se snaží jít zpět domů k Bohu, nebude tedy mít žádný nedostatek. O tom si buďte jisti. Krišna to říká v Bhagavad-gítě, teṣāṁ satata-yuktānāṁ yoga-kṣemaṁ vahāmy aham: (BG 10.10) "U oddaného, který je neustále zaměstnaný v Mé službě, se osobně postarám o to, aby jeho nezbytnosti života byly naplněny." Praktický příklad toho je, že v tomto hnutí pro vědomí Krišny máme sto středisek, a v každém chrámu žije nejméně dvacet pět a někde dokonce až dvě stě padesát oddaných. Přitom nemáme žádné trvalé zdroje příjmů, a v každé pobočce máme náklady okolo osmi tisíc dolarů měsíčně. Díky Krišnově milosti však nemá žádný nedostatek, všeho se nám dostává. Lidé jsou někdy překvapeni, říkají, "Tito lidé nepracují, nemají žádné zaměstnání, jen zpívají Hare Krišan. Jak mohou přežít?" O tom ale není žádná řeč. Jestliže kočky a psi mohou přežít díky Boží milosti, oddaní mohou díky Boží milosti žít velice pohodlně. Nemá cenu se o tom bavit, jestli si ale někdo myslí, že přijal toto vědomí Krišny, teď však trpí kvůli tolika různých věcem, pro takovou osobu či pro nás všechny platí tento pokyn mātrā-sparśās tu kaunteya śītoṣṇa-sukha-duḥkha-dāḥ: (BG 2.14) "Toto utrpení a radosti jsou jako zima a léto." V zimě je voda chladivě palčivá a v létě je chladivě příjemná. Jaká je tedy povaha vody? Je příjemná nebo bolestivá? Není ani bolestivá, ani příjemná, ale v určitém ročním období ve styku s kůží se voda zdá být palčivá či příjemná. Tato bolesti a potěšení jsou vysvětleny zde: "Příchází a odchází. Nejsou trvalé." Āgama apāyinaḥ anityāḥ znamená "Přichází a odchází, proto nejsou trvalé." Krišna nám proto radí, tāṁs titikṣasva bhārata: "Prostě to toleruj." Ale nezapomínejte na váš pravý zájem, vědomí Krišny. Nestarejte se o tyto hmotné bolesti a radosti.