SR/Prabhupada 0057 - Čišćenje srca

Revision as of 17:36, 17 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on SB 6.1.34-39 -- Surat, December 19, 1970

Revatīnandana: Mi uvek ohrabrujemo mantranje Hare Kṛṣṇa, zar ne?

Prabhupāda: Da. To je jedini metod u ovom dobu. Mantranjem Hare Kṛṣṇa osoba... Rezervoar razumevanja će biti pročišćen. I onda osoba može da primi, može da primi duhovno znanje. Bez čišćenja srca veoma je teško razumeti i primiti duhovno znanje. Sve te reformatorske mere -brahmacārī, gṛhastha, vānaprastha - one su jednostavno metod čišćenja. I bhakti je metod čišćenja, vidhi-bhakti. Osoba koja je angažovana u obožavanju Božanstava takođe se pročišćava. Tat-paratve... Sarvopādhi... Kako postaje prosvetljena ili napreduje u razumevanju da je večni sluga Kṛṣṇe, osoba postaje pročišćena. Postaje pročišćena. Sarvopādhi znači osoba ne... Sarvopādhi. Osoba pokušava da eliminiše svoj upādhi, svoje imenovanje, "Ja sam Amerikanac," "Ja sam Indijac", "Ja sam ovo", "Ja sam ono." Na taj način, kada se potpuno oslobodite tog telesnog koncepta života, onda nirmalam. Osoba postaje nirmala, nezagađena. Dokle god postoji taj koncept života "Ja sam ovo", "Ja sam ono", "Ja sam ono" osoba je i dalje u... Sa bhaktaḥ prakṛtaḥ smṛtaḥ. (sa strane) Sedi lepo (pravilno), ne tako. Sa bhaktaḥ prakṛtaḥ smṛtaḥ. Arcāyām eva haraye... Čak i u ovom procesu, kada su angažovani u obožavanje Božanstava, arcāyāṁ haraye yat-pūjāṁ śraddhāyehate, i to radi sa velikom ljubavlju (predanošću), ali na tad bhakteṣu cānyeṣu, ali ne saoseća sa drugima ili ne zna koji je položaj bhakte, onda sa bhaktaḥ prakṛtaḥ smṛtaḥ: "On se zove materijalni bhakta, materijalni bhakta." Zato moramo da se uzdignemo sa stepena materijalne predanosti (devocije) na sledeći nivo kada osoba može da razume šta je bhakta, šta nije bhakta, šta je Bog, šta je ateist. Ovde postoje te razlike. Ali, na paramahaṁsa nivou takve razlike ne postoje. Osoba vidi da su svi angažovani u služenju Gospoda. Osoba nikome ne zavidi, ne vidi ništa, nikoga. Ali, to je drugačiji nivo. Mi treba da imitiramo, da pokušamo da imitiramo, ali treba da znamo da je paramahaṁsa najviši nivo savršenstva. Kao propovednici, mi moramo da ukazujemo... Kao što sam rekao ovom momku "Sedi dole ovako." Ali paramahaṁsa neće reći. Paramahaṁsa vidi i radije će reći "On je u redu." On vidi. Ali, mi ne treba da imitiramo paramahaṁsu. Zato što smo propovednici, učitelji, ne bi trebalo da imitiramo paramahaṁsu. Mi moramo da ukažemo na pravi izvor, na pravi smer.

Revatīnandana: Ti mora da si na višem nivou od paramahaṁse, Prabhupāda.

Prabhupāda: Ja sam paliji od tebe. Ja sam niži od tebe.

Revatīnandana: Ti si tako divan. Ti si paramahaṁsa, ali nam ipak propovedaš.

Prabhupāda: Ne, ja sam niži od tebe. Ja sam najniži od svih bića. Ja samo pokušavam da ispunim naređenje svog duhovnog učitelja. To je sve. To treba ba bude posao svih. Daj sve od sebe. Potrudi se najviše što možeš da ispuniš više naređenje. To je najsigurniji način napredovanja. Osoba može biti na najnižem nivou, ali ako pokuša da ispuni dužnost koja joj je poverena, ona je savršena. Osoba može biti na najnižem nivou, ali zato što pokušava da ispuni dužnost koja joj je poverena, onda je savršena. To je obzirnost (protiv-usluga)