HU/SB 4.16.3

Revision as of 17:29, 7 April 2019 by Gyorgyi (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


3. VERS

athāpy udāra-śravasaḥ pṛthor hareḥ
kalāvatārasya kathāmṛtādṛtāḥ
yathopadeśaṁ munibhiḥ pracoditāḥ
ślāghyāni karmāṇi vayaṁ vitanmahi


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

atha api—mégis; udāra—nagylelkű; śravasaḥ—kinek hírneve; pṛthoḥ—Pṛthu királynak; hareḥ—az Úr Viṣṇunak; kalā—a teljes kiterjedés része; avatārasya—inkarnáció; kathā—szavak; amṛta—nektári; ādṛtāḥ—figyel rá; yathā—szerint; upadeśam—utasítás; munibhiḥ—a nagy bölcseké; pracoditāḥ—bátorítva; ślāghyāni—dicsőítésre méltó; karmāṇi—cselekedetek; vayam—mi; vitanmahi—megpróbáljuk elterjeszteni.


FORDÍTÁS

Noha alkalmatlanok vagyunk arra, hogy méltóképpen zengjünk dicsőségedről, mégis transzcendentális vágyat érzünk, hogy tetteidet magasztaljuk. Most megpróbálunk az igaz bölcsek és tudósok utasításai szerint dicsőíteni téged. Bármit is mondunk azonban, minden szegényes és végtelenül jelentéktelen. Kedves király! Az Istenség Legfelsőbb Személyisége közvetlen inkarnációja vagy, ezért tetteid mind nagylelkűek, s méltók a magasztalásra.


MAGYARÁZAT

Senki sem beszélhet méltóképpen az Úr dicsőségéről, bármennyire értsen is hozzá, ám akik az Úr tetteit magasztalják, azoknak minden tőlük telhetőt meg kell tenniük ennek érdekében. Ha valaki erre törekszik, azzal elégedetté teheti az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. Az Úr Caitanya azt tanácsolta minden követőjének, hogy menjenek el mindenhová, és hirdessék az Úr Kṛṣṇa üzenetét. Ez az üzenet lényegében nem más, mint a Bhagavad-gītā, ezért a prédikátornak kötelessége, hogy tanulmányozza ezt az írást a tanítványi láncolaton keresztül, valamint a nagy bölcsek és tudós bhakták magyarázatai alapján. Mindenkinek úgy kell beszélnie az emberekhez, hogy amit mond, összhangban legyen az elődök    —    a sādhu, a guru és a śāstra    —    szavaival. Ez az egyszerű folyamat az Úr dicsőítésének legkönnyebb formája. A valódi folyamat azonban az odaadó szolgálat, mert az odaadó szolgálat következtében az ember már néhány szóval is elégedetté teheti az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, míg odaadó szolgálat nélkül könyvek kötetei sem szereznek örömet az Úrnak. Lehet, hogy a Kṛṣṇa-tudatos mozgalom prédikátorai alkalmatlanok arra, hogy az Úr dicsőségéről beszéljenek, ám elmehetnek mindenhová, és megkérhetik az embereket, hogy énekeljék a Hare Kṛṣṇát.