HU/SB 7.5.53

Revision as of 07:23, 2 August 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


53. VERS

yathā tri-vargaṁ gurubhir
ātmane upaśikṣitam
na sādhu mene tac-chikṣāṁ
dvandvārāmopavarṇitām


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yathā—ahogy; tri-vargam—a három folyamat (a vallás, az anyagi gyarapodás és az érzékkielégítés); gurubhiḥ—a tanítók által; ātmane—saját magának (Prahlāda Mahārājának); upaśikṣitam—tanította; na—nem; sādhu—valóban jó; mene—tekintette; tat-śikṣām—az oktatás arról; dvandva-ārāma—a kettősségekben (az anyagi ellenségeskedésben és barátságban) örömüket lelő emberek; upavarṇitām—amit előírnak.


FORDÍTÁS

A tanárok, Ṣaṇḍa és Amarka Prahlāda Mahārāját az anyagi fejlődés három fajtájára tanították, amit vallásnak, anyagi gyarapodásnak és érzékkielégítésnek neveznek. Prahlāda azonban fölötte állt e tanításoknak, ezért egyáltalán nem tetszettek neki, mert az ilyen tanok alapját azoknak a világi ügyeknek a kettősségei alkotják, melyek az embert a születés, a halál, az öregkor és a betegség jellemezte materialista életmód útvesztőjébe vezetik.


MAGYARÁZAT

Az egész világot a materialista életmód érdekli. A három világban az emberek 99.9 százalékát nem érdekli a felszabadulás vagy a lelki műveltség. Csakis az Úr bhaktái, élükön olyan nagy személyiségekkel, mint Prahlāda Mahārāja és Nārada Muni, törődnek azzal, hogy valóban megismerjék a lelki életet. A vallás elveit nem lehet addig megérteni, amíg az anyagi síkon vagyunk. Éppen ezért ezeket a kiváló személyiségeket kell követnünk. A Śrīmad-Bhāgavatam (SB 6.3.20) elmondja:

svayambhūr nāradaḥ śambhuḥ
kumāraḥ kapilo manuḥ
prahlādo janako bhīṣmo
balir vaiyāsakir vayam

Az olyan nagy személyiségek nyomdokait kell követnünk, mint az Úr Brahmā, Nārada, az Úr Śiva, Kapila, Manu, a Kumārák, Prahlāda Mahārāja, Bhīṣma, Janaka, Bali Mahārāja, Śukadeva Gosvāmī és Yamarāja. Akiket érdekel a lelki élet, azoknak Prahlāda Mahārāja nyomdokába kell lépniük, s el kell utasítaniuk a vallásról, az anyagi gyarapodásról és az érzékkielégítésről szóló tanításokat. Az embernek a lelki művelődés iránt kell érdeklődnie. Prahlāda Mahārāja nyomdokaiban haladva, aki nem szerette azt a materialista oktatást, amelyben a tanítói részesítették, a Kṛṣṇa-tudatú mozgalom szerte a világon egyre terjed.