HU/SB 9.7.7

Revision as of 08:00, 1 November 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


7. VERS

traiśaṅkavo hariścandro
viśvāmitra-vasiṣṭhayoḥ
yan-nimittam abhūd yuddhaṁ
pakṣiṇor bahu-vārṣikam


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

traiśaṅkavaḥ—Triśaṅku fia; hariścandraḥ—Hariścandra nevű; viśvāmitra-vasiṣṭhayoḥ—Viśvāmitra és Vasiṣṭha között; yat-nimittam—Hariścandra miatt; abhūt—volt; yuddham—egy nagy harc; pakṣiṇoḥ—akik mindketten madarakká váltak; bahu-vārṣikam—sok évig.


FORDÍTÁS

Triśaṅku fia Hariścandra volt. Hariścandra miatt viszály kezdődött Viśvāmitra és Vasiṣṭha között, akik madarakká változva sok éven át harcoltak egymással.


MAGYARÁZAT

Viśvāmitra és Vasiṣṭha mindig is ellenségeskedtek egymással. Hajdanán Viśvāmitra kṣatriya volt, és szigorú lemondások végzésével brāhmaṇa akart lenni, ám Vasiṣṭha nem volt hajlandó elfogadni őt. Emiatt mindig nézeteltérés állt fenn közöttük. Később azonban Vasiṣṭha amiatt, hogy Viśvāmitra olyan megbocsátó volt, mégis elfogadta őt. Egyszer Hariścandra bemutatott egy yajñát, amelynél Viśvāmitra volt a pap, de Viśvāmitra, aki haragudott Hariścandrára, dakṣiṇā fejében mindenét elvette. Vasiṣṭhának azonban ez egyáltalán nem tetszett, ezért Vasiṣṭha és Viśvāmitra perlekedni kezdtek. Oly nagy viszály kerekedett az ügyből, hogy megátkozták egymást. Az egyik azt mondta: „Változz madárrá!”, a másik pedig így szólt: „Legyen belőled kacsa!” Így aztán mindketten madárrá változtak, és sok-sok éven át veszekedtek még Hariścandra miatt. Láthatjuk, hogy még egy olyan kiváló misztikus yogī is, mint Saubhari, áldozatul esett az érzékkielégítésnek, s még olyan nagy bölcsek is, mint Vasiṣṭha és Viśvāmitra, madarakká váltak. Ilyen az anyagi világ. Ābrahma-bhuvanāl lokāḥ punar āvartino ’rjuna. Ebben az anyagi világban, ebben az univerzumban lehet valaki anyagi tulajdonságait tekintve bármilyen kimagasló helyzetben, mégis szenvednie kell a születéstől, a haláltól, az öregkortól és a betegségtől (janma-mṛtyu-jarā-vyādhi). Ezért Kṛṣṇa azt mondja, hogy ez az anyagi világ csupán gyötrelmekkel teli (duḥkhālayam aśāśvatam). A Bhāgavatam azt mondja: padaṁ padaṁ yad vipadām, minden lépésnél veszély fenyeget. Ezért mivel a Kṛṣṇa-tudat mozgalma lehetőséget nyújt az emberi lénynek arra, hogy kiszabaduljon ebből a világból pusztán a Hare Kṛṣṇa mantra éneklésével, ez a mozgalom a legnagyobb áldás az emberi társadalomban.