SL/Prabhupada 0696 - Bhakti joga je čista predanost

Revision as of 17:41, 13 June 2021 by Soham (talk | contribs) (Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Slovenian Pages with Videos Category:Prabhupada 0696 - in all Languages Category:SL-Quotes - 1969 Category:SL-Quotes -...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Bhakta: "Dejansko je bhakti-joga končni cilj, toda, da lahko podrobneje analiziramo bhakti-jogo, moramo razumeti tudi preostale yoge. Jogi, ki je progresiven, je torej na poti proti večni ugodnosti. Kdor se drži določene točke in ne napreduje, dobi neko določeno ime.

Prabhupada: Da. Če nekdo vadi jñāna-jogo, če misli, da je to končni cilj, misli narobe. Še naprej morate napredovati. Tako kot smo že večkrat dali primer, tam je stopnišče. Morate iti do najvišjega nadstropja, to je recimo stotega nadstropja. Torej nekdo je v petdesetem nadstropju, nekdo na tridesetem nadstropju, nekdo v osemdesetem nadstropju. Če torej pridejo v posamezno, osemdeseto, petdeseto ali osemdeseto nadstropje, si človek misli: "Prišel sem na cilj." A potem ne napreduje. Treba je iti do konca. To je najvišja platforma joge. Celotno stopnišče lahko imenujemo sistem joge - povezovanje, povezava. Toda ne bodite zadovoljni, če ostanete na petdesetem ali osemdesetem nadstropju. Pojdite na najvišjo ploščad, na sto ali sto petdeseto nadstropje. To je bhakti-joga. Nadaljuj.

Bhakta: "Ampak če ima kdo srečo, da pride do točke bhakti-joge, moramo razumeti, da je že presegel vse različne stopnje joge."

Prabhupada: Če bi kdo namesto hoje po stopnicah, dobil priložnost, da vstopi v dvigalo, pride na vrh v sekundi. Če se nekdo sprašuje: "Zakaj naj izkoristim to dvigalo? Šel bom korak za korakom." - lahko gre. Toda obstaja možnost. Če se vključite v proces bhakti-yoge, to pomeni, da ste vstopili v dvigalo in čez sekundo ste v stotem nadstropju. To je postopek. Neposredni postopek. Lahko grete korak za korakom po vseh drugih sistemih joge. Lahko pa greste direktno. Lord Caitanya je pojasnil, da so ljudje v tej dobi zelo kratkoživi, vznemirjeni so, polni tesnobe. Zato po Njegovi milosti, po Njegovi brezvzročni milosti, ste lahko takoj na vrhu - tako, da sprejmete proces bhakti-yoge z mantranjem mantre Hare Krišna. Takoj. Ni vam treba čakati. Takoj lahko to vzamete. To je posebno darilo Gospoda Caitanye. Zato Rūpa Gosvāmī moli, ponuja spoštovanje Gospodu Caitanyi: namo mahā-vadānyāya kṛṣṇa-prema-pradāya te (CC Madhya 19.53). "Oh, Ti si najbolj veličastna inkarnacija, ker neposredno daješ ljubezen do Krišne. Da bi dosegel ljubezen do Krišne, moraš skozi toliko korakov in stopenj sistema joge, a Ti to daješ neposredno. Zato Si najbolj veličasten." To je dejanski položaj. Nadaljuj.

Bhakta: "Zato je postati zavesten Krišne najvišja stopnja joge, tako kot takrat, ko govorimo o Himalaji, navajamo najvišje, najvišje gore na svetu, od katerih najvišji vrh je Mount Everest. Po nekem srečnem naključju pride nekdo v zavest Krišne na poti bhakti-joge, in takrat je dobro umeščen, sodeč po Vedskih smernicah. Popolni jogi osredotoča svojo pozornost na Krišno, ki ji pravijo Śyāmasundara, lepo obarvan kot oblak, Njegov obraz, ki je podoben lotosu, je sonce in njegova sijajna obleka, uhani in njegovo telo s cvetličnim ogrinjalom. Vse naokoli je osvetljeno z Njegovim sijejem, imenovanem brahmajyoti. Inkarnira se v različnih oblikah, kot so Rāma, Nṛsiṁha, Varāha in Kṛṣṇa, Najvišja Božja Osebnost. In sestopi kot človek, kot sin matere Yaśode, znan je Kṛṣṇa, Govinda in Vāsudeva. Je popoln otrok, mož, prijatelj, mojster; je poln vsega obilja in transcendentalnih lastnosti. Če se kdo popolnoma zaveda teh lastnosti Gospoda, ga imenujemo najvišji jogi. To stopnjo najvišje popolnosti v jogi lahko dosežemo le z bhakti-jogo, kot je potrjeno v vsej vedski literaturi."

Prabhupāda: Ta bhakti, ki jo boste našli v Bhagavad-gīti, da bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55). Na začetku Krišna pravi, da od milijonov ljudi Me samo eden lahko dejansko razume. In ta ista beseda je uporabljena v osemnajstem poglavju: "Če kdo hoče spoznati Mene," Krišno ali Boga, "potem mora skozi proces bhakti-joge." Bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55). To je jasno rečeno. V Vedah je tudi rečeno: samo skozi bhakti, predano služenje, lahko dosežete najvišjo stopnjo popolnosti. Drugi sistemi joge so mešana bhakti. Toda bhakti-joga je neonesnažena devocija. Zato je ta neposredni postopek bhakti-joge priporočljiv za to dobo, saj ljudje nimajo dovolj časa za izvajanjem vseh drugih sistemov joge. Najlepša hvala.