BG/Prabhupada 0610 - Докато някой не приеме институцията на варна и ашрама, той не е човешко същество

Revision as of 22:48, 4 August 2015 by Rishab (talk | contribs) (Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Bulgarian Pages with Videos Category:Prabhupada 0610 - in all Languages Category:BG-Quotes - 1973 Category:BG-Quotes -...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Invalid source, must be from amazon or causelessmery.com

Lecture on BG 7.1 -- Calcutta, January 27, 1973

Ако искате да разберете Кришна или Бога посредством спекулативния процес, не само за една година, две години... Пантхас ту коти-шата-ватсара-сампрагамйо вайор атхапи. Не с умствена спекулация, а със самолет, летящ със скоростта на ваю, или вятъра, или ума, със скоростта на ума, пак, като пътувате стотици хиляди години, пак няма да достигнете. Все още си остава ачинтя, невъобразимо. Но ако приемете процеса на тази кришна-йога, или бхакти-йога, тогава можете да осъзнаете Кришна много лесно. Бхактя мам абхиджанати яван яш часми таттватах (BG 18.55). Да разберете Кришна повърхностно, това не е достатъчно. Това е също добре, но трябва да имате таттватах, какво е всъщност Кришна. Това знание може да бъде постигнато - бхактя, посредством тази кришна-йога. Иначе,

манушянам сахасрешу
кашчид ятати сиддхайе
ятатам апи сиддханам
кашчин мам ветти таттватах
(BG 7.3)

Има толкова много човешки същества по целия свят. Повечето от тях са като животни - без култура. Защото, според нашата ведическа култура, освен ако не приеме институцията на варна и ашрама, той не е човешко същество. Той не е приеман. Затова Кришна казва манушянам сахасрешу. Кой приема тази варнашрама? Не. Хаотично състояние. Така в това хаотично състояние не можете да разберете какво е Бог, какво е Кришна. Затова Кришна казва манушянам сахасрешу. От много, много хиляди и милиони хора, един приема научната институция на варнашрама-дхарма. Това означава последователи на Ведите, стриктни. От тези личности, които следват Ведическите принципи, повечето са привързани към карма-канда, ритуалистични церемонии. И така от много милиони личности, ангажирани в ритуалистични церемонии, един напредва в знанието. Те се наричат гяни, или спекулиращи философи. Не карми, а гяни. И от много милиони такива гяни, един става мукта, освободен. Брахма-бхутах прасаннатма на шочати на канкшати (BG 18.54). Това е стадият на освобождението. Онзи, който е душа, осъзната за Брахман, няма за какво да скърби или за какво да копнее. Защото на карми стадият ние имаме две заболявания: копнеж и скръб. Какво имате, ако се изгуби, тогава скърбя. "О, аз имах това и онова и сега е изгубено." А което не притежаваме, ние копнеем за него. И за да го притежаваме, ние копнеем, ние работим толкова усилено. И когато го загубим, ние пак скърбим и плачем. Това е карми стадият. И така брахма-бхутах стадият... Гяна стадият означава, че той нито скърби, нито копнее повече. Прасаннатма. "О, аз съм, ахам брахмасми. Какво общо имам с това тяло? Моята работа е да развивам трансцедентално знание, брахма-гяна." Така на този етап, брахма-бхутах прасаннатма на шочати на канкшати самах сарвешу бхутешу (BG 18.54). Това е проверката. Той не скърби. Той не копнее. И е еднакво разположен към всички. Пандитах сама-даршинах.

видя-виная-сампанне
брахмане гави хастини
шуни чаива шва-паке ча
пандитах сама-даршинах
(BG 5.18)

Той не прави никаква разлика. Така по този начин, когато някой е установен, тогава мад-бхактим лабхате парам (BG 18.54), тогава той идва на равнището на предаността. И когато дойде на нивото на предаността, бхактя мам абхиджанати яван яш часми таттватах (BG 18.55), тогава той е способен.