SL/Prabhupada 0270 - Vsakdo ima svoja naravna nagnjenja

Revision as of 22:11, 10 September 2015 by Rishab (talk | contribs) (Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Slovenian Pages with Videos Category:Prabhupada 0270 - in all Languages Category:SL-Quotes - 1973 Category:SL-Quotes -...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Invalid source, must be from amazon or causelessmery.com

Lecture on BG 2.7 -- London, August 7, 1973

Pradyumna: Prevod, "Sedaj sem zmeden, v zvezi s svojimi dolžnostmi, zaradi šibkosti sem izgubil vso obvladanost. V tem stanju, te sprašujem, da mi jasno poveš, kaj je najboljše zame. Sedaj sem Tvoj učenec, duša predana Tebi. Prosim, nauči me."

Prabhupāda: To je zelo pomemben verz iz Bhagavad-gīte. Je prelomnica v življenju. Kārpaṇya-doṣa. Beda, doṣa pomeni krivdo. Krivda je, ko nekdo ne dela v skladu s svojo pozicijo. To imenujemo beda. Tako da, ima vsak od nas svoja naravna nagnjenja, svabhāva. Yasya hi svabhāvasya tasyāso duratikramaḥ. Svabhāva, naravna nagnjenja. Dan je pogost primer, da yasya hi yaḥ svabhāvasya tasyāso duratikramaḥ. Nekdo... Navada je druga narava. Nekdo, ki ima, ki je navajen, ali nekdo, katerega narava je, na nek način karakteristika, mu je to zelo težko spremeniti. Dan je primer: śvā yadi kriyate rājā saḥ kiṁ na so uparhanam. Če boš psa naredil za kralja, ali to pomeni, da ta ne bo več lizal čevljev? Ja, v naravi psa je, da liže čevlje. Tako da, četudi ga oblečeš kot kralja in ga posediš na prestol, bo, v trenutku, ko bo videl čevelj, skočil na tla in ga začel lizati. To se imenuje svabhāva. Kārpaṇya-doṣa.

V živalskem svetu, ni mogoče menjati narave, ki jo je dala materialna energija, prakṛti. Prakṛteḥ kriyamāṇāni (BG 3.27). Kāraṇaṁ guṇa-saṅgo 'sya, kāraṇaṁ guṇa-sangaḥ asya sad-asad-janma-yoniṣu (BG 13.22). Zakaj? vsa živa bitja so delčki Boga. Zato so, originalno gledano, njihove karakteristike, kot živa bitja, enake Bogu. Gre le za vprašanje količine. Kvaliteta je ista. Kvaliteta je ista. Mamaivāṁśo jīva-bhūtaḥ (BG 15.7). Isti primer. Če vzameš kapljico morske vode, ostaja kvaliteta, kemijska sestavina, ista. Toda količina je drugačna. Je kaplica medtem ko je morje prostran ocean. Podobno smo mi, iz istih kvalitet kot Krišna. Lahko študiramo. Zakaj ljudje pravijo, da je Bog brezoseben? Če sem jaz iz istih kvalitet, je Bog prav tako oseba, kako je lahko On brezoseben? Če smo po kvaliteti eno, če se jaz počutim kot individual, zakaj bi bila potem individualnost zavrnjena za Boga? To je drugi nesmisel. Brezosebni neumneži, ne morejo razumeti, kakšna je narava Boga. V Bibliji je prav tako zapisano: "Moški je narejen po Bogu." Lahko preučuješ Božje kvalitete, s tem, ko študiraš svoje, ali kvalitete drugih. Razlika je zgolj v količini. Če imam neko kvaliteto, neko produktivno zmožnost. Mi prav tako proizvajamo, vsaka individualna duša proizvede nekaj. Toda njegov proizvod ne more biti primerljiv z Božjim. V tem je razlika. Mi proizvedemo stroj za letenje. Ponosno gledamo na to, kot na: "Sedaj smo odkrili Sputnik. Odpotoval bo na Luno." Toda ni popoln. Prišel bo nazaj. Toda Bog je proizvedel toliko letečih planetov, milijone in trilijone planetov, ki so zelo težki po svoji zgradbi. Kot na primer planet, ki nosi ogromne gore, morja, pa vseeno leti. V zraku lebdi kot bombaž. To je moč Boga. Gām āviśya (BG 15.13). V Bhagavad-gīti, boste našli: ahaṁ dhārayāmy ojasā. Kdo vzdržuje vse te velike planete? Mi mislimo, da gravitacija. Toda v śāstrah najdemo, da jih nosi Saṅkarṣaṇa.