HU/Prabhupada 0194 - Itt kiváló emberek vannak
Lecture on SB 7.6.4 -- Toronto, June 20, 1976
Követnünk kell a sásztrák utasításait, ez jelent valódi társadalmi fejlődést. Mivel elmúlt életeinkben sorban megfeledkeztünk Istennel való kapcsolatunkról, csupán ez az egyetlen esély - az emberi lét -, hogy helyreállítsuk a kapcsolatunkat Vele A Caitanya-caritāmṛta ezt írja: anādi bahir-mukha jīva kṛṣṇa bhuli' gelā ataeva kṛṣṇa veda-purāṇa karilā Mire valók a Védák és a Puránák? Indiában különösen sok Védikus irodalom létezik. Először is ott van a négy Véda - Sāma, Yajur, Ṛg, Atharva. Aztán a filozófiai végkövetkeztetést tartalmazó írás, a Védanta-szutra. Majd ott vannak a Védanta magyarázatok, a Puránák. A Purána azt jelenti, kiegészítő jellegű. A hétköznapii emberek nem értik meg a Védák nyelvezetét. Ezért tanították a Védák alapelveit történelmi példákon keresztül. Ezeket hívják Puránáknak. A Srímad Bhágavatamot pedig Maha-Puránának nevezik. A Srímad Bhágavatam makulátlanul tiszta Purána. Míg a többi Purána foglalkozik anyagi tevékenységgel, a Maha-Puránában, a Srímad Bhágavatamban kizárólag lelki tettekről olvashatunk. Ez a legfontosabb. A Srímad Bhágavatamot Nárada utasításai alapján Vyásadeva írta le. Mahā-purāṇa. Nekünk tehát élnünk kell ezzel a lehetőséggel. Oly sok értékes irodalom létezik. Az emberi élet erre való. Miért hagyjátok figyelmen kívül? A Krisna-tudatú mozgalmunk célja, hogy megpróbáljuk széles körben terjeszteni a Védák és a Puránák tudományát, hogy az emberek a segítségükkel sikeressé tehessék az életüket. Máskülönben, ha valaki csak keményen dolgozik, éjjel-nappal, mint a disznók... A disznó éjjel-nappal keményen kutakodik: „Hol az ürülék?” „Hol az ürülék?” Aztán, ha megette azt, amint egy kicsit meghízik... A disznók azért kövérek, mert az ürülékben az étel minden lényegi eleme benne van. Az orvostudomány szerint, az ürülék tele van hidrofoszfáttal. A hidrofoszfát pedig jó tömegnövelő. Ha valaki szeretné, kipróbálhatja. (nevetés) De valóban ez az igazság. Az ürüléktől a disznó nagyon kövér lesz.
Ez az élet nem azért van, hogy disznókká váljunk. Az embereknek szentté kell válniuk. Ezt jelenti az emberi társadalom. A védikus társadalomban ezért a bráhmana a legkiválóbb ember. Manapság, a mi társadalmunkban nincsenek első osztályú emberek. Mindenki harmad, negyed és ötöd osztályú. „A bráhmanák munkáját az alábbi, természetükből adódó tulajdonságok jellemzik: nyugodtság, önfegyelmezés, vezeklés, tisztaság, béketűrés, becsületesség, tudás, bölcsesség és vallásosság.” (BG 18.42). Ilyen az első osztályú ember. Igazmondó, nagyon békés, teljes tudással rendelkezik, nagyon egyszerű, toleráns, és hisz a szentírásokban. Ezek az első osztályú emberek jellemzői. Nos, hol találunk a világon első osztályú embereket? (szünet) ...A Krisna-tudat mozgalma ilyen, első osztályú embereket nevel, hogy az emberek mondhassák, „Íme, itt vannak a tökéletes emberek.” Ezért az a kérésem azokhoz, akik csatlakoztak a Krisna-tudat mozgalmához, hogy nagyon figyeljenek erre, és mindig maradjanak első osztályú emberek. Az emberek értékelni fogják ezt, és megpróbálják majd követni őket. „Bármit tegyen egy nagy egyéniség, a közönséges emberek a nyomdokába lépnek, és bármilyen irányadó mértéket szabjon meg saját példájával, az egész világ követi őt.” (BG 3.21) Ha jelen vannak ilyen, első osztályú emberek, azt mások értékelni fogják. Legalább megpróbálják majd követni őket, még, ha azt is gondolják, hogy ők nem tudnának első osztályú emberré válni. Megpróbálják majd követni őket. Tat tad eva, sa yat pramāṇaṁ kurute lokas tad anuvartate. Szükség van tehát első osztályú emberre. Ahogy ő cselekszik, a többiek követni fogják. Ha egy tanár nem dohányzik, akkor természetes, hogy a diákok is abba fogják hagyni a dohányzást. De ha a tanár dohányzik, a diákok mit tesznek...? Ők is dohányoznak az osztályban. Láttam ezt New Yorkban. Indiában legalább még nem ez a helyzet. De el fog kezdődni, mert ők is haladnak a korral. (nevetés) Ezek a gazemberek haladnak előre, mennek, egyenesen a pokolba. (nevetés)
Szóval, Prahláda Mahárádzsa azt tanácsolja, ne pazaroljátok el az értékes időtöket úgynevezett gazdasági fejlődésre és értelmetlen tevékenységekre. Próbáljatok Mukunda bhaktájáva válni. Akkor az életetek sikeres lesz.