HU/Prabhupada 0196 - Csak lelki dolgok után vonzódni
Lecture on BG 2.58-59 -- New York, April 27, 1966
Szóval, nekünk meg kell ezt tanulnunk. Valahogy meglátni a lelki élet szépségét. Mert akkor automatikusan tartózkodni fogunk az anyagi cselekedetektől. Csakúgy, mint egy gyermek, egy kisfiú. Egész nap játszik, csak keresi a bajt, de ha adunk neki valami jó feladatot… Az oktatási rendszer manapság nagyon sokféle, van óvoda, ilyen rendszer, olyan rendszer. De ha a srác feladatot kap, "írd le az »A« betűt, írd le a »B« betűt.” Akkor egyrészt megtanulja az ABC-t, másrészt nem lesz ideje csintalankodni. Ehhez hasonlóan működik a lelki életben az óvoda rendszere. Csak úgy tudjuk távol tartani magunkat az anyagi cselekedetektől, ha lelki feladatokat kapunk. Tevékenykedni mindig kell. A cselekedeteket nem lehet abbahagyni. Ahogy Arjuna példája is mutatja ... Mielőtt hallotta volna a Bhagavad-gītāt, leblokkolt, nem akart harcolni. Ám miután meghallgatta a Bhagavad-gītāt, mindjárt tevékeny lett, de transzcendentális módon . Tehát a lelki élet, a transzcendentális világ nem jelenti, hogy semmit sem cselekszünk. Kényszerítjük magunkat, leülünk, és kész- „Ó, semmi anyagi tettet nem fogok többet végezni.” Csak meditálni fogok". De vajon min fogsz meditálni? A meditációd egy pillanat alatt megtörik, csakúgy mint Viśvāmitra Munié, akinek megszakadt a meditációja. Mindig, száz százalékban lelki tettekkel kell lefoglalnunk magunkat. Az életünket így kell megterveznünk. Sőt, a lelki életben egy perced sem lesz, hogy kilépj belőle. Oly sok a dolog. Rasa-varjam. De így cselekedni csak akkor leszel képes, ha találsz benne lelki élményt is.
Szóval ez a folyamat. Ez a folyamat. Ādau śraddhā tataḥ sādhu-saṅgaḥ (CC Madhya 23.14-15). A lelki élet mindenek előtt a hittel kezdődik, śraddhā. Pont úgy, ahogy kedvesen elöttök, hogy engem meghallgassatok. Már van egy kis hitetek. Így kezdődik. Hit nélkül nem tudnátok erre szánni az időtöket, mivel itt nem egy filmet vetítenek, nincs politizálás, semmi ilyen… Némelyek számára ez biztosan nagyon száraz téma. Nagyon száraz téma. (kuncogás) De mégis itt vagytok. Miért? Mert van egy kevés hitetek. „Ó, itt van a Bhagavad-gītā. Hallgassuk meg.” Tehát a hittel kezdődik. A hitetlenek nem tudnak lelki életet élni. A hittel kezdődik. Ādau śraddhā. Śraddhā. És amilyen mértékben növekszik bennetek a hit, olyan mértékben fogtok fejlődni. Tehát a hitet kell növelni. A hittel kezdődik. Aztán, ahogy erősebbé teszed a hitedet, olyan mértékben fogsz fejlődni a lelki úton. Ādau śraddhā tataḥ sādhu-saṅgaḥ (CC Madhya 23.14-15). Ha van némi hited, később találkozol majd néhány szent emberrel, sādhuval vagy szenttel, bölccsel, aki képes lelki tudásban részesíteni téged. Ezt úgy nevezik, hogy sādhu-saṅga (CC Madhya 22.83). Ādau śraddhā. Az alapelv a śraddhā, a következő lépcső a sādhu-saṅga, egy lelki tapasztalatokban gazdag személy társaságát keresni. Ezt úgy hívják sādhu… Ādau śraddhā tataḥ sādhu-saṅgo 'tha bhajana-kriyā. Aztán, ha valóban megkapod egy önmegvalósított személy társaságát, akkor megtanít neked néhány lelki tevékenységet. Ez a bhajana-kriyā. Ādau śraddhā tataḥ sādhu-saṅgaḥ atha bhajana-kriyā tataḥ anartha-nivṛttiḥ syāt. Amilyen arányban belemerülsz a lelki cselekedetekbe, olyan mértékben csökkennek majd az anyagi szintű tetteid és a vágyad az ilyen tevékenységre. Ellenhatás. Amikor lelki tetteket végzel, az anyagi tevékenységed csökkenni fog. De fontos tudnod, hogy az anyagi és a lelki cselekedetek között az a különbség, hogy… Tegyük fel, hogy orvosként dolgozol. Ne hidd, hogy, „Ha lelki tetteket végzek, akkor fel kell adnom a hivatásom.” Nem, nem. Ez nem így van. A hivatásod kell lelkivé tenned. Csakúgy, mint Arjuna, ő katona volt. Majd lelki harcossá vált. Azaz, lelkivé tette a tetteit a harcmezőn.
Szóval ez a módszer. Tehát, ādau śraddhā tataḥ sādhu-saṅgaḥ atha bhajana-kriyā tataḥ anartha-nivṛttiḥ syāt (CC Madhya 23.14-15). Anartha azt jelenti… Anartha azt jelenti, ami számomra a szenvedéseket létrehozza. Az anyagi cselekedetek egyre több szenvedést fognak okozni. De, ha megtanulod, hogy kell a lelki életet művelnii, akkor az anyagi szenvedéseid fokozatosan csökkenni fognak, majd gyakorlatilag megszűnnek. Amikor aztán valóban mentes leszel minden anyagi dolog iránti hajlamtól, akkor elkezdődik a valódi lelki életed. Athāsakti. Ragaszkodni kezdesz hozzá, és többé nem tudsz felhagyni vele. Amikor az anartha-nivṛtti szinten vagy, amikor teljesen felhagysz az anyagi tettekkel, többé már nem tudod feladni a lelki életet. Athāsakti. Ādau śraddhā tataḥ sādhu-saṅgo 'tha bhajana-kriyā tato 'nartha-nivṛttiḥ syāt tato niṣṭhā (CC Madhya 23.14-15). Niṣṭhā azt jelenti, hogy a hited megszilárdul, rögzül és állandósul. Tato niṣṭhā tato ruciḥ. Ruci. Ruci azt jelenti, hogy csak lelki dolgok után fogsz vonzódni. Semmi másról nem akarsz majd hallani, csak lelki témákról. Semmi mást nem akarsz majd csinálni, csak lelki cselekedeteket. Semmi olyat nem akarsz majd enni, ami nem lelki. Az életed tehát meg fog változni. Tato niṣṭhā athāsaktiḥ. Egyre erősebb lesz a ragaszkodásod, míg el nem éred a bhāva szintet. Akkor transzcendentálissá válsz, úgy értem, eksztatikussá. Akkor eksztázist fogsz tapasztalni. És ez a… Ezek a lelki élet legmagasabb szintjéhez vezető különböző lépcsőfokok. Tato bhāvaḥ. Tato bhāvaḥ. Bhāva, a bhāva szint a megfelelő ahhoz, hogy személyesen beszélgethess a Legfelsőbb Úrral.