HU/Prabhupada 0650 - Ki kell kerülnötök ebből a nehéz helyzetből a tökéletes jóga, a Krisna-tudat által
Lecture on BG 6.2-5 -- Los Angeles, February 14, 1969
Bhakta: „Az anyagi létben az embert az elme és az érzékek befolyásolják. A tiszta lélek valójában annak köszönheti anyagi világbeli fogságát, az elme hamis egója uralkodni akar az anyagi természet felett. Az elmét ezért oly módon kell szabályozni, hogy ne vonzza az anyagi természet csillogása. Így lehet megmenteni a feltételekhez kötött lelket. Az embernek nem szabad az érzéktárgyakhoz vonzódva visszaesnie. Minél jobban ragaszkodik az érzéktárgyakhoz, annál inkább belebonyolódik az anyagi létezés kötelékébe. A szabadulás legjobb módszere az, ha elménket állandóan Kṛṣṇa-tudatban foglaljuk le. A hi szócska használata nyomatékosítja ezt a gondolatot: így kell tenni. Az Amṛta-bindu Upaniṣad (2) így ír: »Az ember fogságának és felszabadulásának is az elme az oka. Ha az elme elmerül az érzéktárgyakban, az az ember kötöttségének oka lesz. ha pedig távol tartja magát azoktól, az felszabaduláshoz vezet.« Az állandóan a Kṛṣṇa-tudatban elmélyülő elme ezért a legfelsőbb felszabadulást eredményezi.”
Prabhupāda: Igen. Nincs esély. Az elmét mindig Kṛṣṇa-tudatosan kell lefoglalni, de ha māyā-tudatosan foglaljuk le, akkor nincs esélyünk. Minél inkább a Kṛṣṇa-tudatban foglaljuk le az elmét, annál inkább a napfényben tudjuk magunkat tartani, s nincs esély, hogy sötétségbe kerüljünk. Ez a folyamat. Ha szeretitek, szabadok lehettek. Maradhattok sötétségben a szobában, de kijöhettek a ragyogó napfénybe is. A ti választásotokon múlik. De amikor kijöttetek a napfénybe, akkor nincs esélye a sötétségnek. A sötétségnek csak fénnyel lehet véget vetni, de a fényt nem lehet a sötéttel befedni. Tegyük fel, hogy egy sötét szobában vagytok. Felkapcsoljátok a villanyt, vége a sötétnek. De ha fogtok valami sötétet, és kimentek a napfényre, az a dolog azonnal halványul. Tehát kṛṣṇa sūrya-sama māyā andhakāra (CC Madhya 22.31). Kṛṣṇa olyan, mint a nap. És māyā pedig mint a sötétség. Mit tehet a sötétség a napfényben? Maradjatok a napfényben! A sötétség így kudarcot fog vallani, amikor majd befolyásolni próbál. Ez a Kṛṣṇa-tudat teljes filozófiája.
Maradjatok mindig elfoglaltak a Kṛṣṇa-tudatos tettekben. Māyā képtelen lesz hozzátok érni. Mivel nincs esélye a sötétségnek, hogy a fényben hatása legyen. Ez benne van a Śrīmad-Bhāgavatamban. Amikor Vyāsadeva, lelki tanítómestere, Nārada utasításának megfelelően, a bhakti-jóga által, bhakti-yogena praṇihite samyak, praṇihite 'male. Bhakti-yogena manasi (SB 1.7.4). Ugyanaz az elme, a manasi jelenti az elmét. Amikor a bhakti-jóga, a bhakti-fény által megvilágosodott, bhakti-yogena manasi samyak praṇihite amale. Amikor az elme teljesen megszabadul minden szennyeződéstől. Ezt a bhakti-jógával lehet megtenni. Bhakti-yogena manasi samyak praṇihite 'male apaśyat puruṣaṁ pūrṇam. Látta az Istenség Személyiségét. Māyāṁ ca tad-apāśrayam. És a háttérben látta māyāt. Apāśrayam. Fény és sötétség, együtt a kettő. Ahogyan itt is világos van. A sötétség, egy kis sötétség is jelen van. Tehát a sötétség a fény menedékében marad. De a fény nem marad a sötétség menedékében. Tehát amikor Vyāsadeva látta Kṛṣṇát, a Legfelsőbb Urat, és māyā, a sötétséget, apāśrayam, épp az Ő menedékében.
És ki ez a māyā? Ez is el van magyarázva. Yayā sammohito jīva. Ugyanaz a māyā, ugyanaz az illuzórikus energia amely befedi az élőlényt. És kik ezek a feltételekhez kötött lények? Yayā sammohito jīva ātmānaṁ tri-guṇātmakam (SB 1.7.5). Habár a lélek olyan fényes, mint Kṛṣṇa vagy Isten, de parányi. És ezzel az anyagi világgal azonosítja önmagát. Yayā sammohitaḥ, ezt nevezik illúziónak. Amikor önmagunkat az anyaggal azonosítjuk. Yayā sammohito jīva ātmānaṁ tri-guṇātmakam, paro 'pi manute 'nartham. Habár transzcendentális, mégis ostoba dolgok végzésével van lefoglalva. Paro 'pi manute 'narthaṁ tat-kṛtaṁ cābhipadyate. És úgy cselekszik, ahogyan māyā diktálja. Mindezek igen jó el vannak magyarázva a Śrīmad-Bhāgavatam első énekének Hetedik fejezetében.
Ez tehát a helyzetünk. Az, hogy lelki szikrák, fénylő szikrák vagyunk. De most az illuzórikus energia, māyā által vagyunk befedve. És mi pedig māyā irányításának megfelelően cselekszünk, és egyre jobban belebonyolódunk az anyagi energiába. Ki kell kerülnötök ebből a nehéz helyzetből e a jóga, vagy a tökéletes jóga, a Kṛṣṇa-tudat által. Ez a jógarendszer.