HU/Prabhupada 0921 - Nem lennétek hát rendkívül büszkék, ha a legfelsőbb Nixon társaságában lehetnétek?
730422 - Lecture SB 01.08.30 - Los Angeles
Ha egyoldalúan tudsz cselekedni... Az sem tökéletes. Tegyük fel, hogy valami még nagyobbat készítesz. Nem gondolom, hogy a modern korban ők a legnagyobb dolgot hozták volna létre. A Bhāgavatamból van információnk. Kardama Muni, Kapiladeva apja egy repülőt hozott létre, egy repülő várost. Egy nagy várost tavakkal, kertekkel, nagy-nagy házakkal, utcákkal. És az egész város repült mindenfelé az univerzumban. Kardama Muni pedig megmutatta a feleségének a bolygókat, az összes bolygót. Ő egy nagy jógi volt, a felesége Devahūti pedig Vaivasvata Manu, egy nagyon nagy király lánya. Kardama Muni arra vágyott, hogy megházasodjon, meg akart házasodni. Vaivasvata Manu azonnal... A lánya Devahūti is mondta, hogy „Kedves apám, ahhoz a szenthez akarok feleségül menni!” Vitte hát a lányát, „Uram, itt a lányom. Fogadd el feleségedül!” Ő a király lánya volt, nagyon gazdag, de a férjét úgy kellett szolgálnia, hogy sovány, vézna lett, mert nem volt megfelelő étel és éjjel-nappal csak dolgozott.
Kardama Muni egy kissé együttérzővé vált, azt gondolva, hogy „Ez a nő hozzám jött. Ő a király lánya, és a védelmem alatt nem kap semmilyen kényelmet. Kényelembe kell hát helyeznem!” Megkérdezte a feleségét, hogy „Hogyan éreznéd magad kényelemben?” A női természet az, hogy jó házat, ételt, ruhát és jó gyereket, férjet akarnak. Ez a női ambíció. Kardama Muni bebizonyította, hogy ő a legjobb férj, akit a felesége kaphatott. Először is hatalmas gazdagsággal látta el, nagy-nagy házzal, szolgálólányokkal, pompával. Majd a jógikus képességei által elkészítette ezt a repülőt. Kardama Muni egy emberi lény volt. Ha ő ilyen csodálatos dolgot be tudott mutatni a jógafolyamat segítségével... Kṛṣṇa pedig a yogeśvara, minden misztikus jóga erő mestere. Kṛṣṇa. Kṛṣṇát a Bhagavad-gītāban Yogeśvarának szólítják. Amikor mi kapunk egy kis misztikus erőt, akkor nagyon nagy, fontos emberré válunk. Ő pedig minden misztikus jóga erő mestere. Yatra yogeśvaro hariḥ (BG 18.78) A Bhagavad-gītāban van az is, hogy bárhol legyen Yogeśvara-Hari, Kṛṣṇa, az Istenség Legfelsőbb Személyisége, minden misztikus erő mestere, és bárhol legyen Dhanurdhara Arjuna, Pārtha, ott minden jelen van. Ott minden jelen van!
Erre emlékeznünk kell! Arra, hogy ha állandóan Kṛṣṇa társaságában maradtok, akkor minden tökéletesség ott van. Yatra yogeśvaro hariḥ. Minden tökéletesség! És Kṛṣṇa egyetértett ezzel, különösen ebben a korban. Nāma-rūpe kali-kāle kṛṣṇa-avatāra, Kṛṣṇa ebben a korban a szent névként jelent meg. Ezért mondja Caitanya Mahāprabhu, hogy „Kedves Uram! Olyan kedves vagy, hogy szent neved formájában a társaságod adod Nekem!” Nāmnām akāri bahudhā nija-sarva-śaktis tatrārpitā niyamitaḥ smaraṇe na kālaḥ (CC Antya 20.16, Śikṣāṣṭaka 2) „És e szent nevet bármilyen helyzetben lehet énekelni. Nincsenek szigorú és merev szabályok.” A Hare Kṛṣṇát énekelhetitek bárhol.
Mint ezek a gyerekek. Ők is énekelnek, és táncolnak is. Ez egyáltalán nem nehéz. Amíg sétálsz, ahogyan a tanulóink, ők viszik az olvasójukat. Sétálnak a tengerparton és énekelnek. Hol a veszteség? De a haszon olyan hatalmas, hogy személyesen Kṛṣṇa társaságában vagyunk! A nyereség igen nagy! Ha nagyon büszkének érzitek magatokat... Ha személyesen Nixon elnökkel lehetnétek, akkor mennyire lennétek büszkék? „Ó, Nixon elnökkel vagyok!” Nem lennétek hát rendkívül büszkék, ha a legfelsőbb Nixonnal társaságában lehetnétek? Ki képes millió Nixont teremteni?
Ez a ti lehetőségetek! Ezért mondja Caitanya Mahāprabhu, hogy etādṛśī tava kṛpā bhagavan mamāpi (CC Antya 20.16, Śikṣāṣṭaka 2). „Kedves Uram! Olyan kedves vagy Hozzám, hogy állandóan, folyamatosan a társaságodban lehetek! Felkészültél. Adod. Durdaivam īdṛśam ihājani nānurāgaḥ. De Én annyira szerencsétlen vagyok! Nem fordítom ezt a hasznomra.” Durdaiva. Szerencsétlenség. A mi, ez a Kṛṣṇa-tudatos mozgalom egyszerűen csak arra kéri az embereket, hogy „Énekeljétek a Hare Kṛṣṇát!”