BG/Prabhupada 0281 - Човекът е животно, но мислещо животно: Difference between revisions

 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 1: Line 1:
<!-- BEGIN CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN CATEGORY LIST -->
[[Category:1080 Portuguese (Brazil) Pages with Videos]]
[[Category:1080 Bulgarian Pages with Videos]]
[[Category:Prabhupada 0281 - in all Languages]]
[[Category:Prabhupada 0281 - in all Languages]]
[[Category:PTBR-Quotes - 1968]]
[[Category:BG-Quotes - 1968]]
[[Category:PTBR-Quotes - Lectures, Bhagavad-gita As It Is]]
[[Category:BG-Quotes - Lectures, Bhagavad-gita As It Is]]
[[Category:PTBR-Quotes - in USA]]
[[Category:BG-Quotes - in USA]]
[[Category:PTBR-Quotes - in USA, San Francisco]]
[[Category:BG-Quotes - in USA, San Francisco]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Bulgarian|BG/Prabhupada 0280 - Предано служене означава пречистване на сетивата|0280|BG/Prabhupada 0282 - Трябва да следваме стъпките на ачариите|0282}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 18:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|fl3VpaDqrXk|O homem é animal, mas animal racional<br />- Prabhupāda 0281}}
{{youtube_right|UveQEpnnmwk|Човекът е животно, но мислещо животно<br />- Prabhupāda 0281}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>http://vaniquotes.org/w/images/680911BG.SF_clip5.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/680911BG.SF_clip5.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 33: Line 36:
:ятатам апи сиддханам
:ятатам апи сиддханам
:кашчин мам ветти таттватах
:кашчин мам ветти таттватах
:([[Vanisource:BG 7.3|БГ 7.3]])
:([[Vanisource:BG 7.3 (1972)|БГ 7.3]])


Манушянам сахасрешу. Има различни видове хора. Точно както са ни известни тези, намиращи се само на тази планета, отделно от другите планети, на които съществуват стотици и хиляди разновидности от хора. Дори тук, където сме седнали, има толкова много дами и господа и те се отличават едни от други. Ако излезете навън и там има разнообразие. Ако посетите друга страна - Индия, Япония, Китай - ще откриете други раси. Ето защо се казва, манушянам сахасрешу ([[Vanisource:BG 7.3|БГ 7.3]]) от многото различни видове хора, кашчид ятати сиддхайе, само малцина са решени да разберат философията на живота. Защото човекът е мислещо животно. Човекът е мислещ. Човекът е животно, но мислещо животно. Ценен дар за човека е, че той е в състояние да преценява кое е добро и кое зло. Той притежава повече знание от животните. В наши дни образователната система е толкова лоша, че на практика дава животинско образование. Животинско образование означава, че ние сме прекалено погълнати от яденето, спането, размножаването и защитата. Това е животинско образование. Ядене, спане, размножаване и защита ще откриете и при животните. Няма разлика. Те имат техните си начини за защита, спане и размножаване. Вие се съвкуплявате с жена си на усамотено място, в приятно украсена стая, а кучето се чифтосва на улицата, но крайният резултат е един и същ. Така че да се подобри начинът за размножаване не е напредък на цивилизацията. Това е лустросана животинска цивилизация, това е всичко. Едно куче може да се защити от другите кучета, защитата е присъща на всички животни. Ако си мислите, че като сте открили атомната енергия за отбранителни цели и това е напредък на човешката цивилизация, не е така. Просто средства за защита, това е всичко. Съответно, вие продължавате с анализите си. Човек използва аналитичните си способности по съвършен начин, когато изследва изначалната си позиция. "Кой съм аз? Кой съм аз? Аз тялото ли съм? Защо съм дошъл на този свят?" Изисква се такава любознателност. Това е специалната привилегия на човешките същества. Ето защо щом човек започне да се интересува "Кой съм аз?" и ако продължи да изследва това, той ще стигне до Бога. Защото той е неразделна частица от Бога. Той е подобие на Бога. Следователно манушянам сахасрешу ([[Vanisource:BG 7.3|БГ 7.3]]). От цялото многообразие от хора, един или няколко човека биха се заинтересували да узнаят Бога. Не само да узнаят.... Не да познаят Бога, а просто да разберат себе си. И ако човек наистина желае да се опознае, той постепенно ще стигне до Бога.
Манушянам сахасрешу. Има различни видове хора. Точно както са ни известни тези, намиращи се само на тази планета, отделно от другите планети, на които съществуват стотици и хиляди разновидности от хора. Дори тук, където сме седнали, има толкова много дами и господа и те се отличават едни от други. Ако излезете навън и там има разнообразие. Ако посетите друга страна - Индия, Япония, Китай - ще откриете други раси. Ето защо се казва, манушянам сахасрешу ([[Vanisource:BG 7.3 (1972)|БГ 7.3]]) от многото различни видове хора, кашчид ятати сиддхайе, само малцина са решени да разберат философията на живота. Защото човекът е мислещо животно. Човекът е мислещ. Човекът е животно, но мислещо животно. Ценен дар за човека е, че той е в състояние да преценява кое е добро и кое зло. Той притежава повече знание от животните. В наши дни образователната система е толкова лоша, че на практика дава животинско образование. Животинско образование означава, че ние сме прекалено погълнати от яденето, спането, размножаването и защитата. Това е животинско образование. Ядене, спане, размножаване и защита ще откриете и при животните. Няма разлика. Те имат техните си начини за защита, спане и размножаване. Вие се съвкуплявате с жена си на усамотено място, в приятно украсена стая, а кучето се чифтосва на улицата, но крайният резултат е един и същ. Така че да се подобри начинът за размножаване не е напредък на цивилизацията. Това е лустросана животинска цивилизация, това е всичко. Едно куче може да се защити от другите кучета, защитата е присъща на всички животни. Ако си мислите, че като сте открили атомната енергия за отбранителни цели и това е напредък на човешката цивилизация, не е така. Просто средства за защита, това е всичко. Съответно, вие продължавате с анализите си. Човек използва аналитичните си способности по съвършен начин, когато изследва изначалната си позиция. "Кой съм аз? Кой съм аз? Аз тялото ли съм? Защо съм дошъл на този свят?" Изисква се такава любознателност. Това е специалната привилегия на човешките същества. Ето защо щом човек започне да се интересува "Кой съм аз?" и ако продължи да изследва това, той ще стигне до Бога. Защото той е неразделна частица от Бога. Той е подобие на Бога. Следователно манушянам сахасрешу ([[Vanisource:BG 7.3 (1972)|БГ 7.3]]). От цялото многообразие от хора, един или няколко човека биха се заинтересували да узнаят Бога. Не само да узнаят.... Не да познаят Бога, а просто да разберат себе си. И ако човек наистина желае да се опознае, той постепенно ще стигне до Бога.
<!-- END TRANSLATED TEXT -->
<!-- END TRANSLATED TEXT -->

Latest revision as of 13:23, 30 September 2018



Lecture on BG 7.2 -- San Francisco, September 11, 1968

Ядж гятва неха бхуйо 'нядж гятавям авашишяте. Бхуйо означава, че не е останало нищо повече за разбиране. Всичко е напълно известно. И тогава може да възникне въпросът защо хората не разбират Кришна. Това, разбира се, е уместен въпрос, на който Кришна отговаря в следващия стих.

манушянам сахасрешу
кашчид ятати сиддхайе
ятатам апи сиддханам
кашчин мам ветти таттватах
(БГ 7.3)

Манушянам сахасрешу. Има различни видове хора. Точно както са ни известни тези, намиращи се само на тази планета, отделно от другите планети, на които съществуват стотици и хиляди разновидности от хора. Дори тук, където сме седнали, има толкова много дами и господа и те се отличават едни от други. Ако излезете навън и там има разнообразие. Ако посетите друга страна - Индия, Япония, Китай - ще откриете други раси. Ето защо се казва, манушянам сахасрешу (БГ 7.3) от многото различни видове хора, кашчид ятати сиддхайе, само малцина са решени да разберат философията на живота. Защото човекът е мислещо животно. Човекът е мислещ. Човекът е животно, но мислещо животно. Ценен дар за човека е, че той е в състояние да преценява кое е добро и кое зло. Той притежава повече знание от животните. В наши дни образователната система е толкова лоша, че на практика дава животинско образование. Животинско образование означава, че ние сме прекалено погълнати от яденето, спането, размножаването и защитата. Това е животинско образование. Ядене, спане, размножаване и защита ще откриете и при животните. Няма разлика. Те имат техните си начини за защита, спане и размножаване. Вие се съвкуплявате с жена си на усамотено място, в приятно украсена стая, а кучето се чифтосва на улицата, но крайният резултат е един и същ. Така че да се подобри начинът за размножаване не е напредък на цивилизацията. Това е лустросана животинска цивилизация, това е всичко. Едно куче може да се защити от другите кучета, защитата е присъща на всички животни. Ако си мислите, че като сте открили атомната енергия за отбранителни цели и това е напредък на човешката цивилизация, не е така. Просто средства за защита, това е всичко. Съответно, вие продължавате с анализите си. Човек използва аналитичните си способности по съвършен начин, когато изследва изначалната си позиция. "Кой съм аз? Кой съм аз? Аз тялото ли съм? Защо съм дошъл на този свят?" Изисква се такава любознателност. Това е специалната привилегия на човешките същества. Ето защо щом човек започне да се интересува "Кой съм аз?" и ако продължи да изследва това, той ще стигне до Бога. Защото той е неразделна частица от Бога. Той е подобие на Бога. Следователно манушянам сахасрешу (БГ 7.3). От цялото многообразие от хора, един или няколко човека биха се заинтересували да узнаят Бога. Не само да узнаят.... Не да познаят Бога, а просто да разберат себе си. И ако човек наистина желае да се опознае, той постепенно ще стигне до Бога.