BG/Prabhupada 0408 - Угра-карма означава ужасни дейности: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Bulgarian Pages with Videos Category:Prabhupada 0408 - in all Languages Category:BG-Quotes - 1975 Category:BG-Quotes -...")
 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 7: Line 7:
[[Category:BG-Quotes - in India, Bombay]]
[[Category:BG-Quotes - in India, Bombay]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Bulgarian|BG/Prabhupada 0407 - Историята на живота на Харидаса е, че той бил роден в мохамеданско семейство|0407|BG/Prabhupada 0409 - И дума не може да става за преиначаване на "Бхагавад-гита"|0409}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 18:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|EmJ6su0eUo8|Угра-карма означава ужасни дейности <br/>- Prabhupāda 0408 }}
{{youtube_right|Qo8c9MakIdk|Угра-карма означава ужасни дейности <br/>- Prabhupāda 0408 }}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>http://vaniquotes.org/w/images/750123CS.BOM_clip1.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/750123CS.BOM_clip1.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 27: Line 30:


<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->
<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->
Точно както говорим за промишлеността. Индустрията е спомената в "Бхагавад-гита" като угра-карма. Угра-карма означава ужасни дейности. Ние се нуждаем от поддържане на съществуванието си. Ахара-нидра-бхая-маи... Това са основните потребности на материалното тяло. Относно тях Кришна е казал, аннад бхаванти бхутани ([[Vanisource:BG 3.14|БГ 3.14]]). Ние се нуждаем от анна, зърнени храни. Аннад бхаванти бхутани. Можем лесно да произведем зърнени храни със земеделие. На друго място Кришна казва, криши-го-ракшя-ваниджям ваишя-карма свабхава-джам ([[Vanisource:BG 18.44|БГ 18.44]]). Можем да произвеждаме достатъчно зърнени храни, с които да се изхранваме и по света има необходимата земя. Обиколих света поне четиринадесет пъти. През последните осем години пропътувах света, дори и във вътрешността на страните. Видях, че има достатъчно обработваема земя, особено в Африка, Австралия и Америка, от която може да се добият толкова много зърнени храни, че с тях да се изхрани население десет пъти по-голямо от сегашното. Десет пъти. Няма недостиг на храна. Но трудността идва оттам, че сме обособили "Това е моята земя." Някой казва "Това е Америка, земята ми", "Австралия е моята земя", "Африка е моята земя", "Индия е земята ми." Тези понятия "мое" и "Аз". Джаняся мохо 'ям ахам мамети ([[Vanisource:SB 5.5.8|ШБ 5.5.8]]). Това се нарича илюзия, схващането за "Аз" и "мое". "Аз съм тялото си, а това е моята собственост". Това се нарича илюзия. И ако се намираме на нивото на тази илюзия, тогава с нищо не превъзхождаме животните.
Точно както говорим за промишлеността. Индустрията е спомената в "Бхагавад-гита" като угра-карма. Угра-карма означава ужасни дейности. Ние се нуждаем от поддържане на съществуванието си. Ахара-нидра-бхая-маи... Това са основните потребности на материалното тяло. Относно тях Кришна е казал, аннад бхаванти бхутани ([[Vanisource:BG 3.14 (1972)|БГ 3.14]]). Ние се нуждаем от анна, зърнени храни. Аннад бхаванти бхутани. Можем лесно да произведем зърнени храни със земеделие. На друго място Кришна казва, криши-го-ракшя-ваниджям ваишя-карма свабхава-джам ([[Vanisource:BG 18.44 (1972)|БГ 18.44]]). Можем да произвеждаме достатъчно зърнени храни, с които да се изхранваме и по света има необходимата земя. Обиколих света поне четиринадесет пъти. През последните осем години пропътувах света, дори и във вътрешността на страните. Видях, че има достатъчно обработваема земя, особено в Африка, Австралия и Америка, от която може да се добият толкова много зърнени храни, че с тях да се изхрани население десет пъти по-голямо от сегашното. Десет пъти. Няма недостиг на храна. Но трудността идва оттам, че сме обособили: "Това е моята земя." Някой казва: "Това е Америка, земята ми", "Австралия е моята земя", "Африка е моята земя", "Индия е земята ми." Тези понятия "мое" и "Аз". Джаняся мохо 'ям ахам мамети ([[Vanisource:SB 5.5.8|ШБ 5.5.8]]). Това се нарича илюзия, схващането за "Аз" и "мое". "Аз съм тялото си, а това е моята собственост". Това се нарича илюзия. И ако се намираме на нивото на тази илюзия, тогава с нищо не превъзхождаме животните.


:ясятма-буддхих кунапе три-дхатуке
:ясятма-буддхих кунапе три-дхатуке
Line 35: Line 38:
:([[Vanisource:SB 10.84.13|ШБ 10.84.13]])
:([[Vanisource:SB 10.84.13|ШБ 10.84.13]])


Го означава крава, а кхарах означава магаре. Тези, които са с телесно схващане за живота, ахам мамети ([[Vanisource:SB 5.5.8|ШБ 5.5.8]]), не са по-добри от магарета и крави, или от животните. Това е, което се случва. Няма да ви отнемам много време, но ще се опитам да ви убедя в това каква е целта на движението за Кришна съзнание. Предназначението на движението за Кришна съзнание е да спаси човешкото общество от това да се превърне в животни, крави и магарета. За това е движението. Те вече са изградили цивилизацията си... Както е заявено в "Бхагавад-гита", животинската или асурична цивилизация започва с правриттим ча нивриттим ча джана на видур асурах. Хората в асуричната, демонична, цивилизация не знаят накъде да се насочат, за да постигнат съвършенството на живота, правритти и нивритти, и какво не трябва да приемат - кое е благоприятно и кое - не. Човешкият живот... Всеки знае "Това е благоприятно за мен, а това е неблагоприятно." Но асурах джана, тези, които са демонични личности, те не знаят "Кое е благоприятно за тях и кое е неблагоприятно." Правриттим нивриттим ча джана на видур асурах, на шаучам напи чачарах: "Няма нито чистота, нито добро поведение." На сатям тешу видя..."И в техния живот няма истина." Това е асурично. Много пъти сме чували "асури", "асурична цивилизация", "демонична цивилизация". Това е началото.
Го означава крава, а кхарах означава магаре. Тези, които са с телесно схващане за живота, ахам мамети ([[Vanisource:SB 5.5.8|ШБ 5.5.8]]), не са по-добри от магарета и крави, или от животните. Това е, което се случва. Няма да ви отнемам много време, но ще се опитам да ви убедя в това каква е целта на движението за Кришна съзнание. Предназначението на движението за Кришна съзнание е да спаси човешкото общество от това да се превърне в животни, крави и магарета. За това е движението. Те вече са изградили цивилизацията си... Както е заявено в "Бхагавад-гита", животинската или асурична цивилизация започва с правриттим ча нивриттим ча джана на видур асурах. Хората в асуричната, демонична, цивилизация не знаят накъде да се насочат, за да постигнат съвършенството на живота, правритти и нивритти, и какво не трябва да приемат - кое е благоприятно и кое - не. Човешкият живот... Всеки знае: "Това е благоприятно за мен, а това е неблагоприятно." Но асурах джана, тези, които са демонични личности, те не знаят: "Кое е благоприятно за мен и кое е неблагоприятно." Правриттим нивриттим ча джана на видур асурах, на шаучам напи чачарах: "Няма нито чистота, нито добро поведение." На сатям тешу видя..."И в техния живот няма истина." Това е асурично. Много пъти сме чували "асури", "асурична цивилизация", "демонична цивилизация". Това е началото.


:правриттим ча нивриттим ча
:правриттим ча нивриттим ча
Line 41: Line 44:
:на шаучам напи чачаро
:на шаучам напи чачаро
:на сатям тешу...
:на сатям тешу...
:([[Vanisource:BG 16.7|БГ 16.7]])
:([[Vanisource:BG 16.7 (1972)|БГ 16.7]])


Сатям, при тях няма истинност. А първокласен живот означава брахманически живот. Сатям шаучам тапо. Началото е сатям. В асуристичния живот истината отсъства, а първокласният живот в човешкото общество, този на брахманите, е сатям шаучам тапо и титикша арджавах астикям гянам вигянам. Това е първокласен живот. Така че, нашето движение за Кришна съзнание има за цел да създаде съсловие от хора, които са съвършени, първокласни хора, които притежават шаучам тапо шамах дамах титикшах. Това е божествена цивилизация. И тази божествена цивилизация може да бъде дадена на целия свят от Индия. Това е изключителното предимство на Индия. Защото другите страни извън Индия, са повече или по-малко асури-джана и угра-карма. Индустрията и други угра-карма се появиха от западните страни. Но по този начин хората никога няма да бъдат щастливи. Това много подробно е обяснено в шестнадесета глава на "Бхагавад-гита". Душпура аканкша. Желанията им никога няма да бъдат удовлетворени чрез материалния напредък. На тях не им е известно. Те забравят. И така избрахме Бомбай. Бомбай е най-хубавият и развит град в Индия. И хората също са много приятни. И имат склонност към религиозност. Те са богати. Те много лесно могат да възприемат нещо по-добро. Ето защо исках да открия този център в Бомбай за разпространяване на движението за Кришна съзнание. И въпреки че срещнах много препятствия в полагането на това усилие, в крайна сметка, това е работа на Кришна. И тя ще се увенчае с успех. И така, днес... Основата и крайъгълният камък бяха поставени преди две години, но имаше много, много пречки от страна на асуричните джана. Сега, по един или друг начин, има известно облекчение от тези затруднения. И сега, на този благоприятен ден поставяме основата и съм много радостен, че се присъединихте към нас.
Сатям, при тях няма истинност. А първокласен живот означава брамински живот. Сатям шаучам тапо. Началото е сатям. В асуричния живот истината отсъства, а първокласният живот в човешкото общество, този на брахманите, е сатям шаучам тапо и титикша арджавах астикям гянам вигянам. Това е първокласен живот.  
 
Така че нашето движение за Кришна съзнание има за цел да създаде съсловие от хора, които са съвършени, първокласни хора, които притежават шаучам тапо шамах дамах титикшах. Това е божествена цивилизация. И тази божествена цивилизация може да бъде дадена на целия свят от Индия. Това е изключителното преимущество на Индия. Защото другите страни извън Индия, са повече или по-малко асури-джана и угра-карма. Индустрията и друга угра-карма се появиха от западните страни. Но по този начин хората никога няма да бъдат щастливи. Това много подробно е обяснено в шестнадесета глава на "Бхагавад-гита". Душпура аканкша. Желанията им никога няма да бъдат удовлетворени чрез материалния напредък. На тях не им е известно. Те забравят.  
 
И така, избрахме Бомбай. Бомбай е най-хубавият и развит град в Индия. И хората също са много приятни. И имат склонност към религиозност. Те са богати. Те много лесно могат да възприемат нещо по-добро. Ето защо исках да открия този център в Бомбай за разпространяване на движението за Кришна съзнание. И въпреки че срещнах много препятствия в полагането на това усилие, в крайна сметка, това е работа на Кришна. И тя ще се увенчае с успех. И така, днес... Основата и крайъгълният камък бяха поставени преди две години, но имаше много, много пречки от страна на асуричните джана. Сега, по един или друг начин, има известно облекчение от тези затруднения. И сега, на този благоприятен ден, поставяме основата и съм много радостен, че се присъединихте към нас.
<!-- END TRANSLATED TEXT -->
<!-- END TRANSLATED TEXT -->

Latest revision as of 13:44, 30 September 2018



Cornerstone Laying -- Bombay, January 23, 1975

Точно както говорим за промишлеността. Индустрията е спомената в "Бхагавад-гита" като угра-карма. Угра-карма означава ужасни дейности. Ние се нуждаем от поддържане на съществуванието си. Ахара-нидра-бхая-маи... Това са основните потребности на материалното тяло. Относно тях Кришна е казал, аннад бхаванти бхутани (БГ 3.14). Ние се нуждаем от анна, зърнени храни. Аннад бхаванти бхутани. Можем лесно да произведем зърнени храни със земеделие. На друго място Кришна казва, криши-го-ракшя-ваниджям ваишя-карма свабхава-джам (БГ 18.44). Можем да произвеждаме достатъчно зърнени храни, с които да се изхранваме и по света има необходимата земя. Обиколих света поне четиринадесет пъти. През последните осем години пропътувах света, дори и във вътрешността на страните. Видях, че има достатъчно обработваема земя, особено в Африка, Австралия и Америка, от която може да се добият толкова много зърнени храни, че с тях да се изхрани население десет пъти по-голямо от сегашното. Десет пъти. Няма недостиг на храна. Но трудността идва оттам, че сме обособили: "Това е моята земя." Някой казва: "Това е Америка, земята ми", "Австралия е моята земя", "Африка е моята земя", "Индия е земята ми." Тези понятия "мое" и "Аз". Джаняся мохо 'ям ахам мамети (ШБ 5.5.8). Това се нарича илюзия, схващането за "Аз" и "мое". "Аз съм тялото си, а това е моята собственост". Това се нарича илюзия. И ако се намираме на нивото на тази илюзия, тогава с нищо не превъзхождаме животните.

ясятма-буддхих кунапе три-дхатуке
сва-дхих калатрадишу бхаума иджя-дхих
ят-тирхта-буддхих салиле на кархичидж
джанешу абхигйешу са ева го-кхарах
(ШБ 10.84.13)

Го означава крава, а кхарах означава магаре. Тези, които са с телесно схващане за живота, ахам мамети (ШБ 5.5.8), не са по-добри от магарета и крави, или от животните. Това е, което се случва. Няма да ви отнемам много време, но ще се опитам да ви убедя в това каква е целта на движението за Кришна съзнание. Предназначението на движението за Кришна съзнание е да спаси човешкото общество от това да се превърне в животни, крави и магарета. За това е движението. Те вече са изградили цивилизацията си... Както е заявено в "Бхагавад-гита", животинската или асурична цивилизация започва с правриттим ча нивриттим ча джана на видур асурах. Хората в асуричната, демонична, цивилизация не знаят накъде да се насочат, за да постигнат съвършенството на живота, правритти и нивритти, и какво не трябва да приемат - кое е благоприятно и кое - не. Човешкият живот... Всеки знае: "Това е благоприятно за мен, а това е неблагоприятно." Но асурах джана, тези, които са демонични личности, те не знаят: "Кое е благоприятно за мен и кое е неблагоприятно." Правриттим нивриттим ча джана на видур асурах, на шаучам напи чачарах: "Няма нито чистота, нито добро поведение." На сатям тешу видя..."И в техния живот няма истина." Това е асурично. Много пъти сме чували "асури", "асурична цивилизация", "демонична цивилизация". Това е началото.

правриттим ча нивриттим ча
джана на видур асурах
на шаучам напи чачаро
на сатям тешу...
(БГ 16.7)

Сатям, при тях няма истинност. А първокласен живот означава брамински живот. Сатям шаучам тапо. Началото е сатям. В асуричния живот истината отсъства, а първокласният живот в човешкото общество, този на брахманите, е сатям шаучам тапо и титикша арджавах астикям гянам вигянам. Това е първокласен живот.

Така че нашето движение за Кришна съзнание има за цел да създаде съсловие от хора, които са съвършени, първокласни хора, които притежават шаучам тапо шамах дамах титикшах. Това е божествена цивилизация. И тази божествена цивилизация може да бъде дадена на целия свят от Индия. Това е изключителното преимущество на Индия. Защото другите страни извън Индия, са повече или по-малко асури-джана и угра-карма. Индустрията и друга угра-карма се появиха от западните страни. Но по този начин хората никога няма да бъдат щастливи. Това много подробно е обяснено в шестнадесета глава на "Бхагавад-гита". Душпура аканкша. Желанията им никога няма да бъдат удовлетворени чрез материалния напредък. На тях не им е известно. Те забравят.

И така, избрахме Бомбай. Бомбай е най-хубавият и развит град в Индия. И хората също са много приятни. И имат склонност към религиозност. Те са богати. Те много лесно могат да възприемат нещо по-добро. Ето защо исках да открия този център в Бомбай за разпространяване на движението за Кришна съзнание. И въпреки че срещнах много препятствия в полагането на това усилие, в крайна сметка, това е работа на Кришна. И тя ще се увенчае с успех. И така, днес... Основата и крайъгълният камък бяха поставени преди две години, но имаше много, много пречки от страна на асуричните джана. Сега, по един или друг начин, има известно облекчение от тези затруднения. И сега, на този благоприятен ден, поставяме основата и съм много радостен, че се присъединихте към нас.