BG/Prabhupada 0927 - Как ще анализирате Кришна? Той е безкраен. Това не е възможно

Revision as of 15:39, 21 June 2015 by Rishab (talk | contribs) (Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Bulgarian Pages with Videos Category:Bulgarian Pages - 207 Live Videos Category:Prabhupada 0927 - in all Languages Cat...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Invalid source, must be from amazon or causelessmery.com

730423 - Lecture SB 01.08.31 - Los Angeles

Прабхупада: И така, тези, които мислят най-напред да анализират Кришна, дали Той е Бог, те не са първокласни предани. Тези, които имат спонтанна любов към Кришна са първокласни предани. Как ще анализирате Кришна? Той е безкраен. Това не е възможно. И така, тази работа...Не трябва да се опитваме да анализираме, за да опознаем Кришна. Това е невъзможно. Ние имаме ограничено възприятие, ограничена сила на сетивата си. Как можем да изучаваме Кришна? Това изобщо не е възможно. Доколкото Кришна се разкрие, това е достатъчно. Не се опитвайте. Това не е...

Нети нети. Точно като маявадите, те се опитват да открият Бога, къде е Богът, кой е Богът. Нети, не това. Те просто откриват "Не това." Тяхната философия се основава на "Не това." И какво е това, те не знаят. Така наречените учени, също, те се опитват да открият изначалната причина, но техният процес е "не това." Дотук. Колкото и много да напредват, те откриват "Не това", а какво е, никога няма да открият. Никога няма да открият. Те могат да кажат "Не това", но какво е, това не е възможно. Това не е възможно.

Пантхас ту коти-шата-ватсара-сампрагамйо
вайор атхапи манасо муни-пунгаванам
со 'пясти ят прапада-симнй авичинтя-таттве
говиндам ади-пурушам там ахам бхаджами
(Бс 5.34).

И така, какво да говорим за Кришна, дори този материален обект. Те се опитват да отидат на Луната. Всъщност, те не знаят какво е това. Наистина. Иначе защо се връщат? Ако знаеха съвършено, какво е това, тогава те щяха да пребивават там досега. Те се опитват през последните двадесет години. Просто те виждат "Не това. Няма живи същества. Няма възможност да живеем там." Толкова много не-та. И кое е да? Не, те не знаят. И това е само една планета или една звезда. Лунната планета се приема за звезда.

Учените казват, че всички звезди са слънца, но според нашата информация в "Бхагавад-гита": накшатранам ятха шаши. Шаши означава, че луната е точно като толкова много други звезди. И така, какво е положението на луната? Луната е ярка понеже отразява слънчевата светлина. И така, според нашата преценка има едно слънце. Но съвременните учени казват, че има много слънца, звездите. Ние не сме съгласни. Това е само една вселена. Има много слънца, безброй, но във всяка вселена има само едно слънце, а не много. Така че, тази вселена, опитът, което придобиваме като наблюдаваме несъвършено... Ние не знаем. Не можем да преброим колко звезди има, колко планети има. Не е възможно. Така че, материалните неща, които да пред нас, все пак сме неспособни да ги преброим, да ги разберем, а какво да говорим за Върховния Бог, който е сътворил тази вселена? Това не е възможно.

Ето защо в "Брахма-самхита" се казва: пантхас ту коти-шата-ватсара-сампрагамях (Бс 5.34). Пантхас...Коти-шата-ватсара. Космосът е безкраен. Сега, вземете вашия самолет или спътник или космическа станция... Толкова много неща са изобретили. И така, продължавайте. Сега, продължавате за колко часа или дни или години? Не. Пантхас ту коти-шата-ватсара. За милиони години, коти-шата-ватсара, продължавайте с вашата скорост. Пантхас ту коти-шата-ватсара-сампрагамях. И как да отида? Сега, на самолет, който се движи със скоростта на въздуха. Не тази скорост, не тази бързина, 500 мили или 1000 мили на час. Не. Каква е въздушната скорост?

Сварупа Дамодара: 196 000 мили за секунда.

Прабхупада: 96 мили за секунда. Това е споменато във ведическата литература, че, ако пътувате с тази скорост 96 000 мили за секунда... Просто си представете каква е въздушната скорост? И така, пантхас ту коти-шата-ватсара-сампрагамйо вайор атхапи (Бс 5.34). На самолет, който се движе със скоростта на въздуха. С такава скорост и за милиони години. И после, предполага се, не само със скоростта на въздуха, но и със скоростта на ума.