HU/Prabhupada 0175 - A dharma lényege, hogy a varjak fokozatosan hattyúvá váljanak: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Hungarian Pages with Videos Category:Prabhupada 0175 - in all Languages Category:HU-Quotes - 1973 Category:HU-Quotes -...")
 
(Vanibot #0019: LinkReviser - Revise links, localize and redirect them to the de facto address)
 
Line 6: Line 6:
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Los Angeles]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Los Angeles]]
[[Category:Tanulságos történetek - videók]]
[[Category:Az emberi társadalom jellemzése - videók]]
[[Category:A Kṛṣṇa-tudatú mozgalom küldetése - videók]]
[[Category:A Kṛṣṇa-tudat terjesztése - videók]]
[[Category:Közvetlen utasítás a tanítványoknak - videók]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Hungarian|HU/Prabhupada 0174 - Minden élőlény Isten gyermeke|0174|HU/Prabhupada 0176 - Kṛṣṇa mindig veletek marad, ha szeretitek Őt|0176}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 23:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|51tvorG4PPQ|Dharma Means to Gradually Turn the Crows into Swans - Prabhupāda 0175}}
{{youtube_right|UlyYO9Lk2CA|A dharma lényege, hogy a varjak fokozatosan hattyúvá váljanak -<br /> Prabhupāda 0175}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>http://vaniquotes.org/w/images/730425SB.LA_clip.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/730425SB.LA_clip.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 27: Line 35:


<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->     
<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->     
Minden irodalom, ami nélkülözi az Istenről szóló tudást, tad vájaszam tírtham (Bhág 1.5.10.), éppen olyan, mint az a hely, ahol a varjak jól érzik magukat. Hol érzik jól magukat a varjak? Mocskos helyen. A hattyúk, a fehér hattyúk a szép, tiszta vízben érzik jól magukat, ahol kertek és madarak vannak. Tehát még az állatok között is van különbség. Hattyú osztály és varjú osztály. Természetes különbség. A varjú nem megy a hattyúhoz. A hattyú nem megy a varjúhoz. Ugyanígy az emberi társadalomban is léteznek varjú típusú emberek és hattyú típusú emberek. Ide a hattyú típusú emberek jönnek, mert itt minden tiszta, szép: jó filozófia, jó étel, jó oktatás, jó ruha, jó elme, minden jó. És a varjú típusú emberek a nekik tetsző klubokba járnak, másfajta bulikra, meztelen táncra, és hasonló dolgokra. Tehát a Krisna-tudat mozgalma a hattyú típusú embereknek van. Nem a varjú típusú embereknek. Nem. De mi képesek vagyunk átváltoztatni a varjakat hattyúvá. Ez a mi filozófiánk. Egyszer varjú volt, s most úgy úszik, mint egy hattyú. Ezt el tudjuk érni. Ez a Krisna-tudat áldása. Ahol a hattyúkból varjak lesznek, az az anyagi világ. Krisna kijelenti: „Bárhol legyen a vallás gyakorlása hanyatlóban…” ([[Vanisource:BG 4.7|BG 4.7]]). Az élőlény be van zárva ebbe az anyagi testbe és megpróbálja kielégíteni az érzékeit, egyik test a másik után, egyik testből a másikba, egyik testről a másikra. Ez a helyzet. A dharma feladata, hogy a varjak fokozatosan hattyúvá váljanak. Ez a dharma. Lehet valaki teljesen analfabéta, iskolázatlan, mégis művelt és kulturált emberré lehet változtatni. Oktatással, képzéssel. Az emberi létforma ezt a lehetőséget kínálja fel. Egy kutyából nem tudok bhaktát nevelni. Nehéz volna. Meg lehet azt is csinálni. De talán nincs hozzá elég erőm, ahogy azt Csaitanja Maháprabhu képes volt megtenni. Miközben Dzshárkhand dzsungelét járta, a tigrisekből, a kígyókból, mindegyik állatból bhakta lett. Bhakták lettek. Ami lehetséges volt Csaitanja Maháprabhu számára… Mert Ő maga Isten. Ő bármit megtehet. Mi ezt nem tudjuk megtenni. De nekünk itt van az emberi társadalom. Nem számít, hogy milyen elesett valaki. Ha követi az utasításainkat, megváltozhat. Ezt hívják dharmának. Dharma azt jelenti, hogy visszasegíteni valakit eredeti helyzetébe. Ez a dharma. Lehetnek ugyan fokozatok. De az eredeti helyzetünk, hogy Isten szerves részei vagyunk. És amikor megértettük, hogy Isten szerves részei vagyunk, az a mi eredeti állapotunk. Ezt brahma-bhúta szintnek nevezik ([[Vanisource:SB 4.30.20|Bhág 4.30.20]]), amikor valaki megérti, felismeri saját Brahman identitását.
Minden irodalom, ami nélkülözi az Istenről szóló tudást, tad vájaszam tírtham ([[Vanisource:SB 4.7: The Sacrifice Performed by Daksa|Bhág. 1.5.10.]]), éppen olyan, mint az a hely, ahol a varjak jól érzik magukat. Hol érzik jól magukat a varjak? Mocskos helyen. A hattyúk, a fehér hattyúk a szép, tiszta vízben érzik jól magukat, ahol kertek és madarak vannak. Tehát még az állatok között is van különbség. Hattyú osztály és varjú osztály. Természetes különbség. A varjú nem megy a hattyúhoz. A hattyú nem megy a varjúhoz. Ugyanígy az emberi társadalomban is léteznek varjú típusú emberek és hattyú típusú emberek. Ide a hattyú típusú emberek jönnek, mert itt minden tiszta, szép: jó filozófia, jó étel, jó oktatás, jó ruha, jó elme, minden jó. És a varjú típusú emberek a nekik tetsző klubokba járnak, másfajta bulikra, meztelen táncra, és hasonló dolgokra. Tehát a Krisna-tudat mozgalma a hattyú típusú embereknek van. Nem a varjú típusú embereknek. Nem. De mi képesek vagyunk átváltoztatni a varjakat hattyúvá. Ez a mi filozófiánk. Egyszer varjú volt, s most úgy úszik, mint egy hattyú. Ezt el tudjuk érni. Ez a Krisna-tudat áldása. Ahol a hattyúkból varjak lesznek, az az anyagi világ. Krisna kijelenti: „Bárhol legyen a vallás gyakorlása hanyatlóban…” ([[HU/BG 4.7|Bg. 4.7.]]). Az élőlény be van zárva ebbe az anyagi testbe és megpróbálja kielégíteni az érzékeit, egyik test a másik után, egyik testből a másikba, egyik testről a másikra. Ez a helyzet. A dharma feladata, hogy a varjak fokozatosan hattyúvá váljanak. Ez a dharma. Lehet valaki teljesen analfabéta, iskolázatlan, mégis művelt és kulturált emberré lehet változtatni. Oktatással, képzéssel. Az emberi létforma ezt a lehetőséget kínálja fel. Egy kutyából nem tudok bhaktát nevelni. Nehéz volna. Meg lehet azt is csinálni. De talán nincs hozzá elég erőm, ahogy azt Csaitanja Maháprabhu képes volt megtenni. Miközben Dzshárkhand dzsungelét járta, a tigrisekből, a kígyókból, mindegyik állatból bhakta lett. Bhakták lettek. Ami lehetséges volt Csaitanja Maháprabhu számára… Mert Ő maga Isten. Ő bármit megtehet. Mi ezt nem tudjuk megtenni. De nekünk itt van az emberi társadalom. Nem számít, hogy milyen elesett valaki. Ha követi az utasításainkat, megváltozhat. Ezt hívják dharmának. Dharma azt jelenti, hogy visszasegíteni valakit eredeti helyzetébe. Ez a dharma. Lehetnek ugyan fokozatok. De az eredeti helyzetünk, hogy Isten szerves részei vagyunk. És amikor megértettük, hogy Isten szerves részei vagyunk, az a mi eredeti állapotunk. Ezt brahma-bhúta szintnek nevezik ([[HU/SB 4.30.20|Bhág. 4.30.20.]]), amikor valaki megérti, felismeri saját Brahman identitását.
<!-- END TRANSLATED TEXT -->
<!-- END TRANSLATED TEXT -->

Latest revision as of 20:03, 17 September 2020



Lecture on SB 1.8.33 -- Los Angeles, April 25, 1972

Minden irodalom, ami nélkülözi az Istenről szóló tudást, tad vájaszam tírtham (Bhág. 1.5.10.), éppen olyan, mint az a hely, ahol a varjak jól érzik magukat. Hol érzik jól magukat a varjak? Mocskos helyen. A hattyúk, a fehér hattyúk a szép, tiszta vízben érzik jól magukat, ahol kertek és madarak vannak. Tehát még az állatok között is van különbség. Hattyú osztály és varjú osztály. Természetes különbség. A varjú nem megy a hattyúhoz. A hattyú nem megy a varjúhoz. Ugyanígy az emberi társadalomban is léteznek varjú típusú emberek és hattyú típusú emberek. Ide a hattyú típusú emberek jönnek, mert itt minden tiszta, szép: jó filozófia, jó étel, jó oktatás, jó ruha, jó elme, minden jó. És a varjú típusú emberek a nekik tetsző klubokba járnak, másfajta bulikra, meztelen táncra, és hasonló dolgokra. Tehát a Krisna-tudat mozgalma a hattyú típusú embereknek van. Nem a varjú típusú embereknek. Nem. De mi képesek vagyunk átváltoztatni a varjakat hattyúvá. Ez a mi filozófiánk. Egyszer varjú volt, s most úgy úszik, mint egy hattyú. Ezt el tudjuk érni. Ez a Krisna-tudat áldása. Ahol a hattyúkból varjak lesznek, az az anyagi világ. Krisna kijelenti: „Bárhol legyen a vallás gyakorlása hanyatlóban…” (Bg. 4.7.). Az élőlény be van zárva ebbe az anyagi testbe és megpróbálja kielégíteni az érzékeit, egyik test a másik után, egyik testből a másikba, egyik testről a másikra. Ez a helyzet. A dharma feladata, hogy a varjak fokozatosan hattyúvá váljanak. Ez a dharma. Lehet valaki teljesen analfabéta, iskolázatlan, mégis művelt és kulturált emberré lehet változtatni. Oktatással, képzéssel. Az emberi létforma ezt a lehetőséget kínálja fel. Egy kutyából nem tudok bhaktát nevelni. Nehéz volna. Meg lehet azt is csinálni. De talán nincs hozzá elég erőm, ahogy azt Csaitanja Maháprabhu képes volt megtenni. Miközben Dzshárkhand dzsungelét járta, a tigrisekből, a kígyókból, mindegyik állatból bhakta lett. Bhakták lettek. Ami lehetséges volt Csaitanja Maháprabhu számára… Mert Ő maga Isten. Ő bármit megtehet. Mi ezt nem tudjuk megtenni. De nekünk itt van az emberi társadalom. Nem számít, hogy milyen elesett valaki. Ha követi az utasításainkat, megváltozhat. Ezt hívják dharmának. Dharma azt jelenti, hogy visszasegíteni valakit eredeti helyzetébe. Ez a dharma. Lehetnek ugyan fokozatok. De az eredeti helyzetünk, hogy Isten szerves részei vagyunk. És amikor megértettük, hogy Isten szerves részei vagyunk, az a mi eredeti állapotunk. Ezt brahma-bhúta szintnek nevezik (Bhág. 4.30.20.), amikor valaki megérti, felismeri saját Brahman identitását.