HU/Prabhupada 0888 - Énekeljétek a Hare Kṛṣṇát és értsétek meg Istent!: Difference between revisions

 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 7: Line 7:
[[Category:HU-Quotes - in Australia]]
[[Category:HU-Quotes - in Australia]]
[[Category:Hungarian Language]]
[[Category:Hungarian Language]]
[[Category:Cselekedj megfelelő tudatban! - videók]]
[[Category:Fontos, hogy érdeklődj! - videók]]
[[Category:Énekeld a Haré Kṛṣṇát! - videók]]
[[Category:Kṛṣṇa mindenható - videók]]
[[Category:A Kṛṣṇa-tudat terjesztése - videók]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Hungarian|HU/Prabhupada 0887 - A Véda tudást jelent, és az anta pedig a végső szintet, vagy véget|0887|HU/Prabhupada 0889 - Ha naponta egy centet beteszel a bankba, lehet, hogy egy nap száz dollár lesz|0889}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 16: Line 24:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|KIXGXqFkgNE|Énekeljétek a Hare Kṛṣṇát és értsétek meg Istent!<br />- Prabhupāda 0888}}
{{youtube_right|ZbP8-rIXex0|Énekeljétek a Hare Kṛṣṇát és értsétek meg Istent!<br />- Prabhupāda 0888}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>File:750522SB-MELBOURNE_clip3.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/750522SB-MELBOURNE_clip3.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 28: Line 36:


<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->
<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->
Énekeljétek a Hare Kṛṣṇát és értsétek meg Istent! Az emberek nem foglalkoznak azzal, hogy megértsék, a természet törvényei hogyan működnek. A természet törvényei Isten törvényeit jelentik. A természet nem független. A Bhagavad-gītāban áll, hogy mayādhyakṣeṇa prakṛtiḥ sūyate sa-carācaram ([[Vanisource:BG 9.10|BG 9.10]]) A természet egy gép. Az gondoljátok, hogy egy gép kezelő nélkül működik? Gondoljátok? Van bármilyen bizonyíték erre? Itt van ez a gép, ez a fényképező, egy csodálatos gép. Képet készít, ami mozog. De van valaki, aki működteti. Hol van az a gép, ami kezelő nélkül működik? Tudtok bármilyen példát mondani? „Ez az a gép, ami kezelő nélkül működik!” - van ilyen példa? Hogyan gondoljátok hát, hogy a természet gépe egy felsőbb működtető, Isten utasítása nélkül működik? Hogyan gondoljátok? Ez nem túl ésszerű. Ítéletet kell hoznunk. Különböző bizonyítékok léteznek. Az egyik a feltételezés. A feltételezés az, hogy „Mivel azt látjuk, hogy nincs olyan gép, ami operátor nélkül működne, arra a következtetésre kell, jussunk, hogy még ha nem is tudjuk, mi Isten, mi a természet, arra kell következtetnünk, hogy a természet valamilyen felsőbb operátor által működik. Ez az operátor Isten.” Nem szükséges látni az operátort, kitalálhatjuk, hogy létezik.  
Énekeljétek a Hare Kṛṣṇát és értsétek meg Istent! Az emberek nem foglalkoznak azzal, hogy megértsék, a természet törvényei hogyan működnek. A természet törvényei Isten törvényeit jelentik. A természet nem független. A Bhagavad-gītāban áll, hogy mayādhyakṣeṇa prakṛtiḥ sūyate sa-carācaram ([[HU/BG 9.10|BG 9.10]]) A természet egy gép. Az gondoljátok, hogy egy gép kezelő nélkül működik? Gondoljátok? Van bármilyen bizonyíték erre? Itt van ez a gép, ez a fényképező, egy csodálatos gép. Képet készít, ami mozog. De van valaki, aki működteti. Hol van az a gép, ami kezelő nélkül működik? Tudtok bármilyen példát mondani? „Ez az a gép, ami kezelő nélkül működik!” - van ilyen példa? Hogyan gondoljátok hát, hogy a természet gépe egy felsőbb működtető, Isten utasítása nélkül működik? Hogyan gondoljátok? Ez nem túl ésszerű. Ítéletet kell hoznunk. Különböző bizonyítékok léteznek. Az egyik a feltételezés. A feltételezés az, hogy „Mivel azt látjuk, hogy nincs olyan gép, ami operátor nélkül működne, arra a következtetésre kell, jussunk, hogy még ha nem is tudjuk, mi Isten, mi a természet, arra kell következtetnünk, hogy a természet valamilyen felsőbb operátor által működik. Ez az operátor Isten.” Nem szükséges látni az operátort, kitalálhatjuk, hogy létezik.  


Az emberi élet arra van tehát, hogy kitaláljuk, ki a működtető. Ez az emberi élet. Máskülönben csak a macskák és kutyák élete. Esznek, alszanak, pároznak és táncolnak. Ennyi. Ez nem emberi élet. Rá kell jönnötök, hogy ki az operátor. Athāto brahma jijñāsā. így nevezik szanszkritül, hogy „Ez az emberi létforma arra való, hogy a legfelsőbb operátorról érdeklődjünk.” Ez a legfelsőbb operátor pedig Kṛṣṇa, aki olyan kedves! Bizonyítékot nyújt a Bhagavad-gītāban, mayādhyakṣeṇa prakṛtiḥ sūyate sa-carācaram ([[Vanisource:BG 9.10|BG 9.10]]) „Most itt vagyok. A prakṛti, a természet, az anyagi természet az Én irányításom alatt működik.” Fogadjátok el. Ezzel a dolgotokat elvégeztétek. És Kṛṣṇa arra is ad bizonyítékot, hogy hogyan irányítja a természetet. Amikor Kṛṣṇa hét éves volt, akkor az ujjával felemelt egy nagy hegyet. Ez azt jelenti... Mi... A mi megértésünk az, hogy a gravitáció törvénye létezik. A gravitáció törvénye miatt egy ekkora hegyet nem lehet egy ujjal megtartani. Ez a mi számításunk. De Ő megcsinálta! Ez azt jelenti, hogy Ő hatástalanította a gravitáció törvényét. Ez Isten. Ha ezt elhiszitek, akkor azonnal megismeritek Istent. Ebben nincs nehézség. Épp, mint amikor a gyereket figyelmeztetik, „Kedves gyermekem, ne érj a tűzhöz!” Ha a gyerek elfogadja, akkor azonnal tökéletes tudásra tesz szert. De ha nem fogadja el, kísérletet akar végezni, akkor a tűz meg fogja égetni az ujját.  
Az emberi élet arra van tehát, hogy kitaláljuk, ki a működtető. Ez az emberi élet. Máskülönben csak a macskák és kutyák élete. Esznek, alszanak, pároznak és táncolnak. Ennyi. Ez nem emberi élet. Rá kell jönnötök, hogy ki az operátor. Athāto brahma jijñāsā. így nevezik szanszkritül, hogy „Ez az emberi létforma arra való, hogy a legfelsőbb operátorról érdeklődjünk.” Ez a legfelsőbb operátor pedig Kṛṣṇa, aki olyan kedves! Bizonyítékot nyújt a Bhagavad-gītāban, mayādhyakṣeṇa prakṛtiḥ sūyate sa-carācaram ([[HU/BG 9.10|BG 9.10]]) „Most itt vagyok. A prakṛti, a természet, az anyagi természet az Én irányításom alatt működik.” Fogadjátok el. Ezzel a dolgotokat elvégeztétek. És Kṛṣṇa arra is ad bizonyítékot, hogy hogyan irányítja a természetet. Amikor Kṛṣṇa hét éves volt, akkor az ujjával felemelt egy nagy hegyet. Ez azt jelenti... Mi... A mi megértésünk az, hogy a gravitáció törvénye létezik. A gravitáció törvénye miatt egy ekkora hegyet nem lehet egy ujjal megtartani. Ez a mi számításunk. De Ő megcsinálta! Ez azt jelenti, hogy Ő hatástalanította a gravitáció törvényét. Ez Isten. Ha ezt elhiszitek, akkor azonnal megismeritek Istent. Ebben nincs nehézség. Épp, mint amikor a gyereket figyelmeztetik, „Kedves gyermekem, ne érj a tűzhöz!” Ha a gyerek elfogadja, akkor azonnal tökéletes tudásra tesz szert. De ha nem fogadja el, kísérletet akar végezni, akkor a tűz meg fogja égetni az ujját.  


A mi tudásszerző folyamatunk az, hogy a legfelsőbb autoritástól kell megkapnunk a tudást. Így a kutatómunkához időt takarítunk meg. Ez a Kṛṣṇa-tudatú mozgalom. Tökéletes tudást kapunk Kṛṣṇától. Lehet, hogy én tökéletlen vagyok. Mint ahogyan a gyerek is tökéletlen, tehát lehet, hogy tökéletlen vagyok, lehet, hogy ti is azok vagytok. De ha a tudást a legfelsőbb tökéletestől kapjátok, akkor a tudásotok tökéletes. Ez a folyamat. Ezt nevezik avaroha-panthānak, amikor a tudás jön, deduktív tudás.  
A mi tudásszerző folyamatunk az, hogy a legfelsőbb autoritástól kell megkapnunk a tudást. Így a kutatómunkához időt takarítunk meg. Ez a Kṛṣṇa-tudatú mozgalom. Tökéletes tudást kapunk Kṛṣṇától. Lehet, hogy én tökéletlen vagyok. Mint ahogyan a gyerek is tökéletlen, tehát lehet, hogy tökéletlen vagyok, lehet, hogy ti is azok vagytok. De ha a tudást a legfelsőbb tökéletestől kapjátok, akkor a tudásotok tökéletes. Ez a folyamat. Ezt nevezik avaroha-panthānak, amikor a tudás jön, deduktív tudás.  

Latest revision as of 13:03, 1 October 2018



750522 - Lecture SB 06.01.01-2 - Melbourne

Énekeljétek a Hare Kṛṣṇát és értsétek meg Istent! Az emberek nem foglalkoznak azzal, hogy megértsék, a természet törvényei hogyan működnek. A természet törvényei Isten törvényeit jelentik. A természet nem független. A Bhagavad-gītāban áll, hogy mayādhyakṣeṇa prakṛtiḥ sūyate sa-carācaram (BG 9.10) A természet egy gép. Az gondoljátok, hogy egy gép kezelő nélkül működik? Gondoljátok? Van bármilyen bizonyíték erre? Itt van ez a gép, ez a fényképező, egy csodálatos gép. Képet készít, ami mozog. De van valaki, aki működteti. Hol van az a gép, ami kezelő nélkül működik? Tudtok bármilyen példát mondani? „Ez az a gép, ami kezelő nélkül működik!” - van ilyen példa? Hogyan gondoljátok hát, hogy a természet gépe egy felsőbb működtető, Isten utasítása nélkül működik? Hogyan gondoljátok? Ez nem túl ésszerű. Ítéletet kell hoznunk. Különböző bizonyítékok léteznek. Az egyik a feltételezés. A feltételezés az, hogy „Mivel azt látjuk, hogy nincs olyan gép, ami operátor nélkül működne, arra a következtetésre kell, jussunk, hogy még ha nem is tudjuk, mi Isten, mi a természet, arra kell következtetnünk, hogy a természet valamilyen felsőbb operátor által működik. Ez az operátor Isten.” Nem szükséges látni az operátort, kitalálhatjuk, hogy létezik.

Az emberi élet arra van tehát, hogy kitaláljuk, ki a működtető. Ez az emberi élet. Máskülönben csak a macskák és kutyák élete. Esznek, alszanak, pároznak és táncolnak. Ennyi. Ez nem emberi élet. Rá kell jönnötök, hogy ki az operátor. Athāto brahma jijñāsā. így nevezik szanszkritül, hogy „Ez az emberi létforma arra való, hogy a legfelsőbb operátorról érdeklődjünk.” Ez a legfelsőbb operátor pedig Kṛṣṇa, aki olyan kedves! Bizonyítékot nyújt a Bhagavad-gītāban, mayādhyakṣeṇa prakṛtiḥ sūyate sa-carācaram (BG 9.10) „Most itt vagyok. A prakṛti, a természet, az anyagi természet az Én irányításom alatt működik.” Fogadjátok el. Ezzel a dolgotokat elvégeztétek. És Kṛṣṇa arra is ad bizonyítékot, hogy hogyan irányítja a természetet. Amikor Kṛṣṇa hét éves volt, akkor az ujjával felemelt egy nagy hegyet. Ez azt jelenti... Mi... A mi megértésünk az, hogy a gravitáció törvénye létezik. A gravitáció törvénye miatt egy ekkora hegyet nem lehet egy ujjal megtartani. Ez a mi számításunk. De Ő megcsinálta! Ez azt jelenti, hogy Ő hatástalanította a gravitáció törvényét. Ez Isten. Ha ezt elhiszitek, akkor azonnal megismeritek Istent. Ebben nincs nehézség. Épp, mint amikor a gyereket figyelmeztetik, „Kedves gyermekem, ne érj a tűzhöz!” Ha a gyerek elfogadja, akkor azonnal tökéletes tudásra tesz szert. De ha nem fogadja el, kísérletet akar végezni, akkor a tűz meg fogja égetni az ujját.

A mi tudásszerző folyamatunk az, hogy a legfelsőbb autoritástól kell megkapnunk a tudást. Így a kutatómunkához időt takarítunk meg. Ez a Kṛṣṇa-tudatú mozgalom. Tökéletes tudást kapunk Kṛṣṇától. Lehet, hogy én tökéletlen vagyok. Mint ahogyan a gyerek is tökéletlen, tehát lehet, hogy tökéletlen vagyok, lehet, hogy ti is azok vagytok. De ha a tudást a legfelsőbb tökéletestől kapjátok, akkor a tudásotok tökéletes. Ez a folyamat. Ezt nevezik avaroha-panthānak, amikor a tudás jön, deduktív tudás.

Minden jelen van, és ha éltek a mozgalom nyújtotta lehetőséggel és tökéletessé teszitek az életeteket, visszamentek haza, vissza Istenhez, akkor használjuk teljes mértékben ezt a Melbourne-i központot. Gyertek, olvassátok a könyveinket és érveljetek! Teljes tudásotokkal próbáljátok megérteni, ne fogadjátok el vakon! Van ok. Van érv. Van filozófia. Van tudomány. Minden itt van! És ha elfogadjátok, hogy „Egyszerűen az éneklés által meg fogom valósítani,” az is megengedett. Mindkét út, ha elfogadjátok ezt az egyszerű folyamatot, hogy „Énekeld a Hare Kṛṣṇát és értsd meg Istent,” ez is igaz. És ha azt gondoljátok, hogy „Mi ez az ostobaság, a Hare Kṛṣṇa éneklése?” - akkor olvassatok könyvet! Mi mindkettőre fel vagyunk készülve. Gyertek és éljetek a mozgalom által nyújtott lehetőséggel! Nagyon köszönöm!

Bhakták: Jaya! Jaya!