PL/Prabhupada 0257 - Jak możecie wypierać boskie prawa?: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Polish Pages with Videos Category:Prabhupada 0257 - in all Languages Category:PL-Quotes - 1968 Category:PL-Quotes - Le...")
 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 7: Line 7:
[[Category:PL-Quotes - in USA, Seattle]]
[[Category:PL-Quotes - in USA, Seattle]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Polish|PL/Prabhupada 0256 - W Kali-yudze Kryszna przyszedł w Swym imieniu, Hare Kryszna|0256|PL/Prabhupada 0258 - Wszyscy jesteśmy sługami z natury|0258}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 18:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|6awQMXS9cxo|Jak możecie wypierać boskie prawa?<br />- Prabhupāda 0257}}
{{youtube_right|_Ng9AyPzjrg|Jak możecie wypierać boskie prawa?<br />- Prabhupāda 0257}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>http://vaniquotes.org/w/images/680927LE.SEA_clip1.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/680927LE.SEA_clip1.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->



Latest revision as of 20:22, 9 October 2018



Lecture -- Seattle, September 27, 1968

Naszym zajęciem jest wielbienie Najwyższej Osoby Boga, Kṛṣṇy. Govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi. W tym materialnym świecie każdy stara się osiągać szczęście i unikać nieszczęścia. Nieustannie trwają takie starania. Istnieją dwa procesy. Jak już dowiedziono, proces materialny jest kompletnym absurdem. Żadna ilość materialnych wygód lub tzw. szczęścia nie da nam tego szczęścia, którego naprawdę pragniemy. Nie jest to możliwe. W uwarunkowanym życiu są trzy rodzaje nieszczęść: ādhyātmic, ādhibhautic, ādhidaivic. Ādhyātmic oznacza te, które odnoszą się do ciała i umysłu. Kiedy następuje zaburzenie równowagi funkcji metabolicznych w ciele, wtedy mamy gorączkę, bóle, migrenę- itd. Takie cierpienia nazywane są ādhyātmic, w kategoriach ciała. Innym typem ādhyātmic są nieszczęścia odnoszące się do umysłu. Załóżmy, że przeżyłem wielką stratę. Wtedy mój umysł będzie poruszony. To też jest rodzaj cierpienia.

Zatem, istnieją niedole wynikające z chorób ciała i niedyspozycji psychicznych. Kolejne cierpienia określane są jako ādhibhautic- powodowane przez inne żywe istoty. My, ludzkie istoty, wysyłamy codziennie miliony biednych zwierząt do ubojni. One nie mają wyboru, to nazywa się ādhibhautic, cierpienia wywołane przez inne żywe istoty. W podobny sposób, my także musimy cierpieć z powodu innych stworzeń. Nie można ominąć praw Boga. Materialne lub państwowe prawa stwarzają okazje do uników, ale w kodeksie Boga nie ma takich szans. Jest tak wielu świadków. Słońce jest naszym świadkiem, księżyc jest naszym świadkiem, dzień jest naszym świadkiem, noc jest naszym świadkiem, niebo jest naszym świadkiem. Zatem, jak można uciec przed prawami Pana? Ta materialna natura jest tak skonstruowana, że musimy cierpieć. Ādhyātmic, cierpienia dotyczące ciała, dotyczące umysłu, powodowane przez inne żywe istoty i niedole ādhidaivic. Ādhidaivic, kiedy ktoś jest np. nawiedzony przez duchy. Duchy są niewidzialne, ale mogą spowodować delirium, to że ktoś będzie majaczył. Pojawia się tak wiele nieszczęść: głód, trzęsienia ziemi, epidemie, wojny...

Cierpienia są zawsze obecne. Próbujemy się jedynie do nich dostosować. Każdy próbuje ich unikać. Cała walka o przetrwanie polega na obronie przed cierpieniami. Są na nie różne sposoby. Ktoś powie, że można zrobić tak, ktoś inny że inaczej... Istnieją recepty głoszone przez współczesnych naukowców, teorie filozofów, wierzących, niewierzących, karmich itd. Ale zgodnie z Ruchem Świadomości Kṛṣṇy, od cierpień można się uwolnić poprzez zmianę świadomości. To jest Świadomość Kṛṣṇy. Jak już kilkukrotnie dawałem ten przykład... Wszystkie cierpienia wywołane są naszą ignorancją, niewiedzą. Zaś wiedzę uzyskać można poprzez kontakt z odpowiednimi autorytetami.