BG/Бхагавад-гӣта̄ 5.4

His Divine Grace A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupāda


ТЕКСТ 4

са̄нкхя-йогау пр̣тхаг ба̄ла̄х̣
праваданти на пан̣д̣ита̄х̣
екам апй а̄стхитах̣ самяг
убхайор виндате пхалам

Дума по дума

са̄нкхя – аналитично изучаване на материалния свят; йогау – работа в предано служене; пр̣тхак – различна; ба̄ла̄х̣ – неинтелигентен; праваданти – казва; на – никога; пан̣д̣ита̄х̣ – ученият; екам – в човек; апи – дори; а̄стхитах̣ – установен; самяк – напълно; убхайох̣ – на двете; виндате – се радва; пхалам – резултата.

Превод

Само невежият говори за преданото служене (карма йога) като за нещо различно от аналитичното изучаване на материалния свят (са̄нкхя). Личностите с истинско знание казват, че всеки, който сериозно следва един от тези пътища, постига резултатите и на двата.

Коментар

ПОЯСНЕНИЕ:<~>Целта на аналитичното изучаване на материалния свят е да се открие душата на съществуването. Душата на материалния свят е Виш̣н̣у – Свръхдушата. Преданото служене на Бога предполага служене на Свръхдушата. Единият метод е да се намери корена на дървото, а другият – да се полива коренът. Истинският ученик на философията Са̄нкхя открива корена на материалния свят – Виш̣н̣у, и тогава в съвършено знание се заема да служи на Бога. По същество няма разлика между двата метода, защото целта е Виш̣н̣у. Тези, които не знаят крайната цел, казват, че са̄нкхя и карма йога имат различно предназначение, но оня, който е наясно, знае обединяващата цел в двата различни пътя.