BG/Prabhupada 0056 - Има дванадесет авторитети споменати в шастрите



Lecture on SB 7.6.1 -- Madras, January 2, 1976

шри-прахлада увача
каумара ачарет прагйо
дхарман бхагаватан иха
дурлабам манушам джанма
тад апй адхрувам артхадам
(ШБ 7.6.1)

Това е Прахлада Махараджа. Той е един от авторитетите в Кришна съзнание. Има дванадесет авторитети, упоменати в шастрите:

сваямбхур нарадах шамбхух
кумарах капило манух
прахладо джанако бхишмо
балир ваиясакир ваям
(ШБ 6.3.20)

Това е изявлението на Ямараджа относно авторитетите на дхарма. Дхарма означава бхагавата-дхарма. Мисля, че обясних вчера вечерта, дхарма означава бхагавата. Дхармам ту сакшад бхагават-пранитам (ШБ 6.3.19). Точно както нашият г-н главен съдия се произнася по законите, така че законите не могат да бъдат сътворени, от който и да било обикновен човек или бизнесмен, не. Законите могат да се създават единствено от държавата, от правителството. Никой не може да ги сътвори. Това няма да… ако във Върховния съд някой пледира: „Сър, аз си имам собствен закон,“ г-н съдията няма да приеме това. Така и дхарма не може да бъде изфабрикувана. Дори да сте високопоставена личност… Дори върховният съдия не може да създава закони. Законите се дават от държавата. Подобно на това, дхарма означава бхагавата-дхарма а другите така наречени дхарми, те не са дхарми. Те няма да бъдат приети. Точно по същия начин, домашно произведен закон не може да бъде приет. Следователно дхармам ту сакшад бхагават-пранитам (ШБ 6.3.19).

И какво е бхагават-пранитам дхарма? Това се заявява в „Бхагавад-гита“, ние го знаем, всички. Той е дошъл, Кришна е дошъл. Неговата мисия е била дхарма-самстхапанартхая, за установяването на религиозните принципи, или възстановяването им. Дхармася гланир бхавати бхарата. Яда яда хи дхармася гланир бхавати бхарата (БГ 4.7). Понякога има глани, несъответствия в провъзгласяването на принципите на дхарма. И тогава Кришна идва. Паритраная садхунам винашая ча душкритам (БГ 4.8). Юге юге самбхавами. Така че тази дхарма, Кришна не се появява, за да реорганизира така наречените дхарми: Хинду дхарма, ислямска дхарма, християнска дхарма, будистка дхарма. Не. Според казаното в „Шримад-Бхагаватам“, дхармах проджджхита-каитаво 'тра (ШБ 1.1.2). Дхармата, която е вид измамлив процес, този вид дхарма е проджджхита. Пракришта-рупена уджджхита, означава изхвърлена, изритана. И така истинска дхарма е бхагавата-дхарма, същинска дхарма. Затова Прахлада Махараджа казва, каумара ачарет прагйо дхаман бхагаватан иха (ШБ 7.6.1). В действителност дхарма означава Бог, връзката ни с Бога, и да се действа в съответствие с тази връзка, за да можем да постигнем крайната цел на живота. Това е дхарма.