BG/Prabhupada 0106 - Качете се в асансьора на бхакти направо към Кришна



Lecture on BG 18.67 -- Ahmedabad, December 10, 1972

И така, мама вартманувартанте означава, точно както най-отгоре на, точно както има толкова много небостъргачи в Америка. Сто и пет етажа. Струва ми се, този е най-новият. Да предположим, че трябва да отидете до най-високия апартамент. Има стълбище. И всеки се опитва да стигне до там. Някой вече е изминал, да кажем, десет стъпала. Друг е изкачил, да кажем, петдесет стъпала. Трети - сто стъпала. Но трябва да изкачите, да кажем, две хиляди стъпала. И така, стълбището е едно и също. Мама вартманувартанте. Защото целта е да достигнем до апартамента на най-високия етаж. Но този, който е изкачил десет стъпала, се намира по-ниско от този, който е изминал петдесет стъпала. И този, който е изкачил петдесет стъпала, той се намира по-ниско от този, който е изминал сто стъпала.

Съответно има различни процеси. Но всички процеси не са идентични. Те са насочени към същата цел, карма, гяна, йога, бхакти, но бхакти е най-високото стъпало. Защото когато достигнете нивото на бхакти, тогава можете да разберете кой е Кришна. Но не и посредством карма, гяна, йога. Това не е възможно. Вие се опитвате, устремили сте се към тази цел, но Кришна казва, бхактя мам абхиджанати (БГ 18.55). Той не казва: „Чрез гяна, чрез карма и чрез йога.“ Не. Това не може да разберете. Може да вървите напред по стъпалата. Но ако искате да узнаете Кришна, тогава трябва бхакти. Бхактя мам абхиджанати яван яш часми таттватах (БГ 18.55). Това е процесът. Следователно мама вартманувартанте означава „Всеки се опитва да Ме достигне според възможностите и способностите си, но за този, който в действителност иска да Ме разбере, простият процес…“ Точно както има стълбище, не в тази страна, но в Европа и Америка, отстрани има асансьор. И вместо да се изкачвате стъпало по стъпало до най-високия апартамент, използвате асансьора. И попадате там незабавно, за секунда.

И така, ако се качите на асансьора на бхакти, тогава в миг ще се свържете с Кришна пряко. Вместо да изкачвате стъпало след стъпало след стъпало. Защо трябва да го вземете? Затова Кришна казва: сарва-дхарман паритяджя мам екам шаранам враджа (БГ 18.66). „Просто Ми се отдайте. И работата ви е приключена.“ Защо трябва да се мъчите стъпало по стъпало по стъпало?