BG/Prabhupada 0147 - Обикновеният ориз не е наричан върховен ориз



Lecture on BG 7.1 -- Hong Kong, January 25, 1975

Преданоотдадените знаят, че има Бог и Той е Бхагаван. Богът е наричан Бхагаван. И затова, въпреки че тук се казва… „Бхагавад-гита“ е изговорена от Кришна, всеки знае. Но на някои места в „Бхагавад-гита“ това е описано като бхагаван увача. Бхагаван и Кришна - са една и съща личност. Кришнас ту бхагаван сваям (ШБ 1.3.28) Бхагаван, има определение за думата бхагаван.

аишваряся самаграся
виряся яшасах шриях
гяна-ваирагяйош чаива
шаннам бхага итингана
(Вишну Пурана 6.5.47)

Бхага, ние разбираме думата бхагяван, бхагя. Бхагя, бхагяван, тази дума произлиза от бхага. Бхага означава богатство. Богатство означава материални придобивки. Как един човек може да бъде богат? Ако той има пари, ако той има интелигентност, ако той има красота, ако той има добро име, ако той има знание, ако той е отречен - това е значението на Бхагаван.

И когато казваме „Бхагаван“, този Бхагаван, Парамешвара… Ишвара, Парамешвара; Атма, Параматма; Брахман, Пара-брахман - има две думи. Едната обозначава този, който е обикновен, а другата - този, който е парама, върховен. Точно както в процеса ни на готвене можем да приготвим разнообразни ястия с ориз. Имаме ориз. Имаме разнообразие от имена: анна, параманна, пушпанна, кичоранна, ето така. И така върховният анна се нарича параманна. Парама означава върховен. Анна, оризът е тук, но е станал върховен. Обикновеният ориз не е наричан върховен. Но той също е ориз. И когато приготвите ориз с кшира, което значи мляко, и други хубави съставки, тогава се нарича параманна. Съответно, признаците на живите същества и Бхагаван - на практика са едни и същи. Бхагаван… Ние имаме тяло; Бхагаван има тяло. Бхагаван е също живо същество; ние също сме живи същества. Бхагаван има творческа енергия; ние също имаме съзидателна енергия. Но разликата е, че Той е много велик. Еко йо бахунам видадхати каман. Когато Бхагаван сътворява цялата тази вселена, Той не се нуждае от ничия помощ. Той сътворява небето. От небето се проявява звукът, от звука възниква въздухът; от въздуха се появява огънят; от огъня произлиза водата и от водата - земята.