BG/Prabhupada 0230 - Според ведическата цивилизация има четири обществени подразделения



Lecture on BG 2.1-5 -- Germany, June 16, 1974

Това била една дискусия между Арджуна и Кришна на бойното поле Курукшетра. Темата на дискусията била, че макар сражението да било обявено, Арджуна, когато действително осъзнал, че "От отсрещната страна стоят моите роднини," как би могъл да ги убие? Кришна дава съвета, че "Всеки трябва да изпълнява предписания си дълг без да взима под внимание личната загуба или печалба."

Според ведическата цивилизация съществуват четири обществени подразделения. Навсякъде по света съществуват едни и същи подразделения. Това е съвсем естествено. Точно както, ако вземем за пример собственото си тяло, има глава, има ръка, има стомах и има крак, по същия начин в обществото трябва да има класа от хора, които да бъдат считани за мозъка, трябва да има друга класа от хора, които да защитават обществото от опасности, друга класа хора ще умее да произвежда зърнени храни, ще отглежда крави и ще търгува. А останалата класа хора, които не могат да действат нито като мозък, нито могат да защитават от опасности, нито са способни да произвеждат зърно или да се грижат за кравите, те се наричат шудри. Както не можете да избегнете това, за да бъде тялото ви цялостно, да има отдел мозък, да има отдел ръце, да има отдел стомах и отдел за вървене или за работа.

И така, Арджуна спадал към онази група хора, предназначени да осигуряват закрила на обществото. Затова когато той не бил склонен да се сражава, Арджуна не бил склонен да се сражава, тогава Кришна му дал съвета: "Твой дълг е да се сражаваш." Като цяло да се убива изобщо не е добре, обаче когато има враг, агресор, тогава да се убие агресора не е грях. Така и противниковата войска на бойното поле Курукшетра се превърнала в агресор за войската на Арджуна. Такава е постановката в "Бхагавад Гита".

Истинската цел е да бъде напътстван Арджуна в духовното разбиране. Духовно разбиране означава най-напред да се знае какво е духът. Ако не знаете какво представлява духът, тогава къде е духовното разбиране? Хората са прекалено вглъбени в тялото. Това се нарича материализъм. Ала когато разберете какво е духът и действате в съответствие с това познание, това се нарича духовност.

Арджуна се колебаел да се сражава с противниковата страна, тъй като имал физически взаимоотношения с тях. Така между Арджуна и Кришна се породила дискусия, но това била приятелска дискусия. Затова, когато Арджуна разбрал, че просто приятелският разговор няма да разреши проблема, той станал Негов ученик. Арджуна се отдал на Кришна: шишяс те 'хам шадхи мам прапаннам (БГ 2.7) "Мой скъпи Кришна, досега си говорим като приятели. Сега аз ставам Твой обикновен ученик. Милостиво ме избави, като ми дадеш напъствие. Какво трябва да сторя?" Затова, когато настъпва този момент, Кришна започва да съветва Арджуна така: шри-бхагаван увача. Тук е казано... Кой говори на Арджуна? Авторът или записващият "Бхагавад Гита"... "Бхагавад Гита" е изговорена от Кришна. Тя е разговор между Кришна и Арджуна, който е бил записан от Вясадева, а по-късно е станал книга. Точно както когато ние говорим, това се записва, а по-късно се публикува като книга. Затова в тази книга се казва: бхагаван увача. Вясадева е писателят. Той не казва: "Аз говоря." Той казва: бхагаван увача - "И Върховната Божествена Личност каза."