BG/Prabhupada 0558 - Нашата позиция е междинна. Всеки миг можем да пропаднем
Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968
Прабхупада: Да. Или първо неговия (въпрос). Да.
Преданоотдаден: Казва се, че веднъж постигнеш ли Бога, веднъж върнеш ли се при Кришна, не пропадаш. Но също така се казва, че ние първоначално идваме оттам. Ако сме дошли оттам, как сме пропаднали, щом вече сме били там?
Прабхупада: Да. Досущ като примера с личности като Брахма и Шива, които също понякога стават жертви на мая. Така че нашата склонност да пропаднем винаги съществува, потенциално. Понеже сме частици от Бога и понеже сега сме в материалния свят, трябва да се разбере, че сме паднали. Обаче не межете да проследите исторически кога сте паднали. Това е невъзможно. Но нашата позиция е междинна. Всеки миг можем да пропаднем. Тенденцията съществува. Затова се казва, че сме на предела. Но човек... Съвсем просто е да се разбере. Всеки е склонен да се разболее, нали? След като вече си болен, няма нужда да търсиш в миналото кога си се разболял. Болен си, лекувай се, толкова. По същия начин, ние сме в материални условия на живот. Просто продължавайте с лечението, а когато се изцелите, внимавайте да не пропаднете отново. Но има вероятност от пропадане, от ново разболяване. Не е така, че понеже си се излекувал, няма шанс да се разболееш пак. Има такъв шанс. Затова трябва да сме много внимателни. Да.
Преданоотдаден: В "Бхагавад Гита" на 41 стр. се казва, че Брахма е вторият духовен учител. Аз мислех, че всички духовни учители живеят завинаги, но Брахма не живее завинаги.
Прабхупада: Да. Ние живеем завинаги. Като сменяме тялото си, не умираме. Ти живееш завинаги, аз живея завинаги. Смъртта означава смяна на тялото, това е всичко. Както си сменяш дрехата. Когато се преобличаш, това не означава, че умираш. По същия начин смяната на това тяло не означава всъщност смърт. Нито да се появиш в друго тяло всъщност означава раждане. Не съществуват раждане и смърт за живото същество, обаче смяната на тялото се случва в нашите материални условия. Това се приема за раждане и смърт. Но всъщност не съществуват раждане и смърт.
Мадхудвиша: Прабхупада, за някой, който почита Бог Буда, съществува ли планета, където да отиде, или...
Прабхупада: Хмм?
Мадхудвиша: Някой, който почита Бог Буда.
Прабхупада: Да?
Мадхудвиша: В бхакти-гана (?) казват, или някакъв начин, някакъв вид предано служене, извършено към Бог Буда съществува ли за него планета, където да отиде, над която господства Бог Буда или...
Прабхупада: Да. Съществува неутрално състояние. Това не е планета. Това е междинната позиция между духовния свят и материалния свят. Но човек отново се налага да пропадне. Докато не влезе в духовното небе и не заеме мястото си на някоя от духовните планети... Както вие летите в небето. Докато не стъпите на някоя планета, ще трябва да паднете отново. Не можете да летите през всичките си дни в небето. Това не е възможно. Това е неутрално състояние. Нито на друга планета, нито на тази планета, да летите. Колко дълго ще летите? Ще трябва да се приютите някъде. Но ако нямате подслон в по-висшите планети, в по-извисено положение, тогава ще трябва да слезете. Така че същият пример може да се повтори. Да речем, че излезете във външното пространство... Както хората на "Спутник" отиват някъде. Хората си мислят: "О, къде отиде, толкова нависоко, толкова нависоко!" Но той не е отишъл никъде. Той отново пада. Така че това са фалшиви аплодисменти: "О, той отиде толкова нависоко, толкова нависоко!" Каква полза, че сте отишли нависоко? В следвашия миг пропадате. Защото нямате силата да влезете в друга планета. Така че какво ще помогнат вашите машини, този "Спутник" или самолетите? Ще трябва отново да слезете. Даже ще паднете някъде в Атлантическия Океан, в Тихия Океан и някой ще иде да ви прибере. Разбирате ли? Такова е вашето положение. Така че войдизъм означава да летиш в небето и да се надуваш: "Дойдох толкова нависоко, дойдох толкова нависоко, толкова нависоко!" (смее се) Този глупец не знае колко дълго ще се задържи в това високо положение. Виждате ли? Той ще падне.