BG/Prabhupada 0565 - Аз ги уча как да владеят сетивата си
Press Interview -- December 30, 1968, Los Angeles
Журналист: Нека Ви попитам за нещо, което се превърна в голям въпрос напоследък. Тъкмо започнахме едно младежко приложение за деца. И един от най... Как да кажа? Това, което поражда може би най-голямото разделение между мъжката или поне в Америка между мъжката и женската любов към Бога или следването на Десетте Божи заповеди е проблемът, как да го нарека, сексуалният проблем. Тук в страната сме научени, имаме пуританско възпитание, че сексът е нещо лошо. И мисля, че, надявам се, се освобождаваме от това, обаче когато младите хора, когато някой достигне пубертет... Тук, в тази страна, не знам как е в другите страни. Той започва да има ужасен, очевидно ужасен проблем. Говоря за нещо, което е очевидно. Всички сме минали през това.
Прабхупада: Да, всички.
Журналист: Но изглежда за западните църкви е било невъзможно да дадат на младежите нещо, за което да се хванат, за да могат да разберат първо, че това, което усещат, е нещо нормално и прекрасно, и второ, как да се справят с него. А няма нищо в западната култура, което учи или помага на младите хора да се справят с това нещо, което много, много тежък проблем. И аз съм минал през това. Всички сме минали. Дали Вие, във Вашето послание, давате на младите хора нещо, към което да се придържат...
Прабхупада: Да.
Журналист: ... към което да се придържат и ако е така, какво?
Прабхупада: Да. Да, давам.
Журналист: Какво?
Прабхупада: Моля всичките си ученици да се оженят. Не позволявам на тези младежи да живеят с приятел, с приятелка. Не. Трябва да се ожениш, като джентълмен, да се отнасяш към съпругата си като към помощник, да се отнасяш към съпруга си като към закрилник. Така ги уча. Този младеж се ожени тъкмо преди четири дни. Той е преподавател. Ожених толкова много от учениците си и те живеят много щастливо. Тази девойка е омъжена. Преди те живееха с приятел, с приятелка. Аз не позволявам това. Не позволявам това.
Журналист: Добре... нека задам въпроса съвсем елементарно. Ами тогава някой, който е на четиринадесет, петнадесет, шестнадесет години?
Прабхупада: Същото нещо. Разбира се, другото е, че учим нашите момчета да бъдат брахмачари. Брахмачари. Брахмачари означава как да водят целомъдрен живот.
Журналист: Хм?
Прабхупада: Хауард, просто обясни брахмачарския живот.
Журналист: Да, разбирам.
Хаягрива: Ами това е контрол над сетивата и той ни учи как да овладяваме сетивата. Обичайно едно момче не се жени докато не стане на 22, 23, 25 години.
Журналист: Имате предвид, в неговата култура.
Прабхупада: Да. Избираме девойка на, да речем, около 16, 17 години и младеж на не повече от 24 години и ги женя. Разбирате ли? И понеже вниманието им е отклонено към Кришна съзнание, те имат съвсем малък интерес към сексуалния живот. Разбирате ли? Имат по-добро занимание. Парам дриштва нивартате (БГ 2.59) Даваме заместител. Не казваме просто: "Недей да правиш това," но даваме нещо по-добро. Разбирате ли? Тогава ненужното автоматично си отива. Разбирате ли?
Журналист: Веднага.
Прабхупада: Незабавно. Ние осигуряваме по-добро занимание.
Журналист: Какво е то?
Прабхупада: Както нашите младежи и девойки до един са заети с дейности в Кришна съзнание - работа в храма, рисуване, транскрибиране, записване, толкова много неща. И са щастливи. Не ходят на кино, не ходят по клубове, не пият, не пушат. Така че на практика аз ги уча как да се владеят. И значи е възможно, защото тези момчета и момичета до един са американци. Те не са дошли от Индия. Защо са се захванали с това? Системата е толкова хубава, че са я харесали. Ако разпространите тази система, всичко ще бъде разрешено.
Журналист: Значи тогава...
Прабхупада: Ние не забраняваме: не общувайте с жени или спрете сексуалния живот. Не казваме това. Но поставяме всичко под контрола на Кришна съзнание. тяхната цел е по-висша. Всичко това са второстепенни нива. По такъв начин всичко е в хармония.