BG/Prabhupada 0756 - В съвременното образование няма истинско знание



Lecture on SB 6.1.10 -- Honolulu, May 11, 1976

Така че, да, учителят, Шукадева Госвами, изпитва Парикшит Махараджа, и изглежда, че царят е минал една фаза от изпита, отхвърляйки процеса на покаяние. Това е интелигентно. Незабавно казва: "Гуру, какво е това?" Той го отхвърля. Отхвърля процеса на изкупление, тъй като той включва плодоносни дейности, карма. Карма, извършил съм някаква греховна дейност, после друга, друга карма ме накзава. Тук се казва... Една карма не може да бъде неутрализирана от друга карма. Карма означава дейност. Те не се спират, пускат резолюция след резолюция и закон след закон, обаче нещата са в същото положение. Те не се променят. Затова то не може да бъде спряно по този начин. Кармана карма-нирхара (SB 6.1.11) Сега Шукадева Госвами излага платформата на умозрителното знание. Когато някой крадец, който постоянно извършва криминални деяния, постоянно е бил наказван, но не е поправен, тогава какво е лекарството? Това е вимаршанам, умозрителното знание. Напредвайки от карма-канда към гяна-канда, той излага, че праяшчиттам вимаршанам (SB 6.1.11): истинското изкупление е пълното знание. На човека трябва да бъде дадено знание.

Докато не стигне до знанието... В съвременното образование няма истинско знание. Истинското знание започва в "Бхагавад Гита". Онези, които са чели "Бхагавад Гита", най-напред разбират, че на Арджуна е даден урок. Когато той се озадачен и става ученик на Кришна, шишяс те 'хам шадхи мам прапаннам (BG 2.7): "Кришна, нека спрем да си бъбрим като приятели. Нека прекратим тези другарски разговори. Аз съм съгласен да стана Твой ученик. Сега Ти ме учи." И първият урок е сгълчаване. Ашочян анвашочас твам прагя-вадамш ча бхашасе (BG 2.11) "Ти нямаш знание." Гатасун агатасумш ча нанушочанти пандитах: "Говориш като пандит, обаче не си пандит." Той индиректно казва: "Ти си глупак," защото нанушочанти: "Мъдрите учени не подкрепят подобен начин на мислене." Това означава: "Ти не си учен мъж."

Тъкмо това се случва понастоящем. Всеки си мисли, че е много високо извисен, учен, обаче е пръв глупак. Това е все така, тъй като липсва страндартно знание. Също и Санатана Госвами, когато отишъл при Чайтаня Махапрабху, казал същото нещо. Той бил разсъдлив. Бил премиер министър. Бил много образован учен по санскрит и урду - в онези времена удру, понеже правителството било мохамеданско. Но тъй мъдро си мислел: "Те ме наричат образован учен, но що за учен съм аз?" Той задал този въпрос на Чайтаня. Грамя вявахаре кахайе пандита сатя кари мани, апанара хитахита кичуи нахи джани: "Мой скъпи Боже Чайтаня Махапрабху, тези обикновени хора казват, че аз съм магистър, доктор и т.н. и т.н. Че съм много образован учен. Обаче аз съм такъв велик учен, че не знам нито кой съм, нито каква е целта на живота ми." Просто вижте. Попитайте който и да било тъй наречен учен: "Каква е целта на живота?" Той не може да каже. Целта на живота е същата, като на кучето: яж, пий, весели се, наслаждавай се и умри. Това е всичко. Къде е образованието? Няма образование. Истинското образование е различно: човек да знае своята позиция и да действа съответно.