CS/Prabhupada 0007 - Krišna se postará



Lecture on SB 1.5.22 -- Vrndavana, August 3, 1974

Brahmānanda: Bráhmana by nikdy neměl přijmout zaměstnání.

Prabhupāda: Ne. To spíš zemře hlady. Nikdy nepřijme zaměstnání. To je bráhmana. Kšatrija také, a stejně tak vaišja. Pouze šúdra. Vaišja si najde nějaký obchod. Najde nějaký obchod. K tomu se váže názorný příběh. Jistý pan Nandi, který žil před dávnou dobou v Kolkatě, šel navštívit jednoho svého přítele s tím, že "Když mi dáš malý kapitál, můžu s tím začít nějaký obchod." Ten přítel mu řekl, "Ty jsi vaišja? Obchodník:" "Ano." "Hm, a to ode mě chceš peníze? Peníze se válí všude po ulici. Jen je najít." A ten člověk mu řekl, "Já jsem žádné nenašel." "Vážně? Co je tohle?" "Tohle, to je mrtvá myš." "A to je tvůj kapitál." Abyste rozuměli.

V té době se šířil Kolkatou mor. A magistrát vyhlásil, že každý, kdo donese na městský úřad mrtvou myš, dostane zaplaceno dvě anny. A tak tento člověk vzal toto mrtvé tělo myši a donesl ho na městský úřad. Dostal za to dvě anny. Za to si koupil trochu shnilých betelových ořechů, opral je a prodal je za čtyři nebo pět ann. A takto to zkoušel znovu a znovu, až z toho zbohatl. Jeden člen jejich rodiny byl naším duchovním bratrem. Rodina Nandiových. Tato rodina ještě dnes hostí každý den během oběda čtyři a pět set lidí. Velká aristokratická rodina. A tato rodina udržuje tradici, že jakmile se jim narodí syn či dcera, vloží do banky pět set rupií, a když je pak čas na svatbu pro tohot potomka, dostane těchto pět set rupií i s úroky. Víc než to z rodinného majetku nedostanou. A všichni, kdo žijí v této rodině, mají zajištěnu stravu a střechu nad hlavou. Tak to u nich chodí...Ale ten původní Nandi, myslím tím zakladatele této rodiny, začal obchod touto krysou, mrtvou krysou či myší.

To je skutečně pravda, to je čistá pravda, že jestli člověk chce žít nezávisle... V Kolkatě jsem takové věci viděl. Dokonce i zchudlí vaišjové vezmou ráno trochu dálu, pytel dálu, a chodí ode dvěří ke dveřím. Dál je potřeba všude. A tak ráno obchodují s dálem, a večer pak vezmou kanistr s petrolejem. Protože večer každý potřebuje petrolej. V Indii tohle pořád uvidíte. Nikdo nehledal práci. Cokoli malého je k mání, prodávají burské oříšky či něco takového. Každý něco dělá. Konec konců, Krišna se stará o každého. Je chyba si myslet, "Tento člověk se o mě stará." Ne. Šástra říká, eko yo bahūnāṁ vidadhāti kāmān. To je víra v Krišnu, víra, že "Krišna mi dal život, Krišna mě poslal sem. A také se o mě postará. Nechte mě tedy dělat něco podle mých schopností, a skrze tento zdroj příjmu se o mě Krišna postará."