CS/Prabhupada 0046 - Nestaňte se zvířaty - změnte to



Morning Walk -- May 28, 1974, Rome

jógéšvara: Před svým odjezdem mi Bhagaván zanechal několik otázek. Mohu vám některé z nich položit?

Prabhupáda: Jistě.

Jógéšvara: Jedním z problémů, které se zjevně začínají objevovat více a více, je přítomnost terorismu, jinak řečeno skupiny lidí, kteří jsou motivováni jistými politickými, převážně politckými důvody.

Prabhupáda: Ano, již jsem vysvětlil celý základní princip této věci. Jsou to totiž zvířata, a některá z těch zvířat jsou dravá. Tak to je. Mezi zvířaty najdeme všemožné různé druhy. Tygři a lvi, to jsou dravá zvířata. Vy ale žijete ve zvířecí společnosti. Když tedy ve zvířecí společnosti některá zvířata zdivočí, není to nic ohromujícího. Konec konců, žijete ve zvířecí společnosti. Vy se tedy staňte lidskými bytostmi, ideálem. To je jediné řešení. Jak už jsme řekli, toto je zvířecí společnost. Když se objeví dravá zvířata, je na to něco ohromujícího? Nakonec, je to společnost zvířat. Ať už se objeví tygr či slon, jsou to všechno zvířata. Vy se ale nestaňte zvířata. Buďte opakem. To je potřeba. Lidské bytosti se říká rozumné zvíře. Je tedy potřeba, abyste přišli k tomuto rozumu. Pokud zůstanete jen dalšími zvířaty, dalšími druhy zvířat, to nikomu nepomůže. Musíte se stát skutečnými lidskými bytostmi. Ale durlabhaṁ mānuṣaṁ janma tad apy adhruvam arthadam.(SB 7.6.1)

Tito lidé nemají žádný cíl v životě. Jaký je cíl života...to oni nevědí. Jejich zvířecí sklony jsou tedy různě uzpůsobovány, tak či onak. Jako třeba někdo se chodí dívat na striptýz. Tento zvířecí sklon, ačkoli může vidět svou ženu nahou každý den, přesto se jde dívat na striptýz, a ještě za to platí. Nestarají se totiž o nic jiného, než o svou zvířeckost. Není to tak? Jaký význam má jít někam a dívat se na nějakou nahou ženu? Každý den, každou noc, můžete vidět svou ženu nahou. Proč jste tak...Protože nemají nic jiného na práci. Prostě zvířata. Punaḥ punaś carvita-carvaṇānām (SB 7.5.30).

Třeba pes, ten neví, co je dobré. Zkrátka jen přežvykuje jednu kost, žvýká ji sem a tam, sem a tam. Protože je zvíře. Nemá nic jiného na práci. Celá tato společnost je tedy zvířecí. Zvláště na Západě. Lidé tu vyvinuli civilizaci na základě zvířecích sklonů, což znamená, "Já jsem toto tělo, a nejlepší, co můžu v životě dělat, je užívat si svých smyslů." Jsou to zvířata. "Jsem toto tělo." Tělo znamená smysly. "A uspokojování těchto smyslů je nejvyšší dokonalost." Taková je jejich civilizace. Vy tedy musíte lidem představit skutečnou lidskou civlizaci. Nemělo by vás překvapit, když se zvíře v různých podobách, s různými schopnostmi, odněkud vynoří. Je to přece jen zvíře. Základním principem je zvířeckost. Protože si lidé mysli, že jsou toto tělo. A pes si myslí, "Já jsem pes, jsem statný a silný pes," a podobně si nějaký člověk mysl, že patří do tohoto národa. Ale na čem je to vše založeno? Pes také přemýšlí na základě svého těla, a tento velký národ také přemýšlí na základě těla. Není tedy žádný rozdíl mezi tímto psem a tímto velkým národem. Jediný rozdíl je v tom, že lidská bytost je přírodou obdařena mít bystřejší smysly. A jestliže toho nedokáže využít, nebo nemá ponětí o tom, jak použíí své pokročilé smysly, jak duchovně pokročit a dostat se z tohoto hmotného světa, pak je jeho život k ničemu. Pak jen zkrátka používá tuto vyšší inteligenci ke zvířeckosti. Tak se věci mají. Takový člověk nemá ponětí o tom, jak použít svou vyšší inteligenci. Proto ji používá pouze ke zvířeckosti. A lidé po celém světě, když vidí někoho ze Západu, si myslí, že je velice pokročilý. Co to znamená? Je pokročilý ve zvířeckosti. Základním principem zůstává zvířeckost. Lidi to překvapuje. Snaží se to také napodobovat. Takto se zvířeckost rozšiřuje, tato zvířecí civilizace. A my ji teď musíme klást odpor, abychom prospěli lidské civilizaci.