CS/Prabhupada 0168 - Kultúra pokory a skromnosti

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Předcházející stránka - Video 0167
Následující stránka - Video 0169 Go-next.png

Kultúra pokory a skromnosti
- Prabhupāda 0168


Room Conversation -- February 4, 1977, Calcutta

Prabhupáda: My můžeme žebrat. V Indii stále vysoce vzdělaní sannyāsīni žebrají. To je povoleno. Bhikṣu. Jim se to líbí. Takže žebrání ve Védské kultuře není ilegální ani ostuda, když to dělá vhodná osoba. Žebrání je povoleno brahmacārīnom a sannyāsīnom. A jim se to líbí. Tridaṇḍī-bhikṣu. Bhikṣu znamená žebrák.

Satsvarūpa: Tridaṇḍī-bhikṣu.

Prabhupáda: Ano. Tady v Indické kultuře, brahmacārī, sannyāsī a brāhmaṇa, oni mají povoleno žebrat almužny. To je Védská kultura. A hospodaří se k nim chovají jako ke vlastním dětem. Takový je to vztah.

Satsvarūpa: Ale co když se to dělá v kultuře kde je to totálně odlišné?

Prabhupáda: Proto jsou zde hippies. To je vaše kultura - hipisáci a vrazi, ve jménu náboženství. To je jejich kultura. A potraty. Protože zde není taková kultura, proto je výsledkem potrat a zabíjení a bombardování, dělání celé atmosféry otřesnou. To je vaše kultura. Boje mezi protestanty a katolíky, a bombardování ... Lidé jsou vyděšení. Oni nemohou vyjít na ulici. To je vaše kultura. A žebrání je špatné. Držet lidi, celou populaci v strašidelných podmínkách to je velmi dobré, a pokud někdo pokorným způsobem žebrá, to je špatné. To je vaše kultura. Védská cesta dovoluje brahmacārīnovi žebrat, jen aby se naučil pokoře, ne žebrání. Pocházející s velmi vážené rodiny, vážená rodina a oni všichni to praktikují. To není žebrání. To je jak se naučit být pokorný a poddajný. A Kristus řekl, "Pokorným a poddajným, je Bůh dostupný. Není to žebrání. Vy nevíte co je to kultura. Vy máte svou vlastní kulturu, zabíjet dokonce vlastní děti. Jak vy porozumíte co je tato kultura? Mám pravdu, nebo se mýlím?

Satsvarūpa: Máte pravdu.

Prabhupáda: Ano. Stručně řečeno. Vy máte kulturu čtvrté, desáté třídy. Jak porozumíte kultuře klidu a pokory?

Satsvarūpa: District Attorney, který se nás snažil stíhat, Ādi-keśava zde odhaluje jeho strategii, protože mnoho právníků říká, že my máme právo praktikovat své náboženství. Tato svoboda náboženství. On říká ...

Prabhupáda: Svobodně ... Je to pravé náboženství.

Satsvarūpa: On řekl "Ale to není otázka náboženství." Řekl, "Co jsme ..." Řekl, "Ovládání mysli nemá nic společného s náboženstvím. Je otázka individuální svobodné vůle. Já si nemyslím, že individuální osoba ve svém normálním stavu by dovolila někomu jinému ovládat svou mysl. Jen se nad tím zamyslete v souvislosti s hypnózou.

"Prabhupáda: Ovládání mysli je všechno.

Satsvarūpa: Cokoli.

Prabhupáda: Vy se o to pokoušíte také. Oni se nyní také pokoušejí o ovládání mysli, naši lidé jsou násilím unášeni. To je jiné ovládání mysli. Oni nám už dali svou mysl a vy se teď pokoušíte ovládat jejich mysl násilím-od programováním, únosy. Není toto ovládání mysli? Jeho mysl je již Krišna vědoma, a násilím se ho snažíte zkazit. Není toto ovládání mysli? "A vaše ovládání mysli je dobré. Ovládání mysli je špatné." To je vaše filozofie. Takže kdokoliv, ledajaký darebák řekne, "Mé činnosti jsou dobré a vaše činnosti jsou špatné."