CS/Prabhupada 0330 - Každý se musí o sebe postarat

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Předcházející stránka - Video 0329
Následující stránka - Video 0331 Go-next.png

Každý se musí o sebe postarat
- Prabhupāda 0330


Lecture on BG 1.26-27 -- London, July 21, 1973

Pokud si myslíme, že "V této hmotné existenci bych měl být v bezpečí, pomocí mé společnosti, přátelství, lásky, krajiny, politiků a sociologů, " "Ne, ne, pane, to není možné." To není možné. Musíte se o sebe postarat. Vaše takzvaná společnost, přátelství, láska, krajina, národ a tyto, toto vám nikdy nebude schopno pomoci. Protože vy jste v okovech máyi. Daivī hy eṣā guṇamayī mama māyā duratyayā (BG 7.14).

prakṛteḥ kriyamāṇāni
guṇaiḥ karmāṇi sarvaśaḥ
ahaṅkāra-vimūḍhātmā
kartāham iti manyate
(BG 3.27)

V jste v okovech máyi. Vy nemáte nezávislost. A ani nikdo jiný nemá nezávislost aby vás ochránil. To není možné. Stejným příkladem, který někdy říkám, že se učíte jako pilotovat letadlo. Takže jdete vysoko na oblohu. Ale pokud jste v nebezpečí, tak vám nepomůže žádné jiné letadlo. Je s vámi konec. Proto musíte být velmi opatrní pilot abyste dal na sebe pozor. Podobně, v tomto hmotném světě se každý musí starat sám o sebe. Jak může být zachráněn z okovů máyi. To je Krišna vědomé hnutí. Učitel vám může dát rady. Ácárya vám může dát rady, že "Můžete být zachráněn tímto způsobem." Ale plnění povinností, to je ve vašich rukách. Pokud provádíte duchovní povinnosti správně, tak jste pak zachráněni. Jinak, i když vám dá pokyny ācārya, pokud nenásledujete, tak jak můžete být zachráněni? On vás může zachránit pokynem, milostí, tak jak je to jen možné. Ale musíte to vzít do vašich rukou velmi vážně.

Tak tento problém je ... Arjuna čelí nyní tomuto problému. Tohle je hlavním problémem. Dehāpatya-kalatrādiṣu. Dehāpatya. Deha znamená tělo, Apatya znamená děti. Kalatra znamená manželka. Dehāpatya-kalatrādiṣv ātma-sainyeṣv asatsv api (SB 2.1.4). My sy myslíme, že "My bychom měli být ochráněni těmito vojáky. Mám své syny, vnuky, mého dědečka, mého tchána, mého švagra, mých tak mnoho, společnost, přátelství a lásku. " Každý takto přemýšlí, že "Můj národ, moje komunita, moje filozofie, moji politici." Ne. Nic vás neochrání. Dehāpatya-kalatrādiṣu asatsu api. Oni jsou všichni dočasný. Oni přijdou a odejdou. Asatsu api. Pramatto tasya nidhanaṁ paśyann api na paśyati. Ten kdo je příliš příliš připoután ke společnosti, přátelství a lásce, on je pramatta. Pramatta znamená blázen, šílenec. Paśyann api na, tasya nidhanam. On nevidí. I když se dívá, že "Můj otec umřel. Když jsem byl dítě, můj otec mě ochraňoval. Teď můj otec odešel. Kdo mě teď ochraňuje? Je můj otec naživu aby mě ochránil? Kdo mě ochraňuje? Ochraňovala mě moje matka. Kdo mě teď ochraňuje? Měl jsem rodinu, mé syny, dcery, mou manželku, ale opustil jsem je. Kdo mě teď ochraňuje? " Ve skutečnosti Krišna vás ochraňuje neustále. Ne vaše společnost, přátelství a láska. Oni skončí.