CS/Prabhupada 0538 - Zákon znamená slovo dané státem. Nemůžete vyrobit zákon doma
Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day Lecture -- London, August 21, 1973
Takže Kṛṣṇa přichází, aby nám dal lekci. Yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati bhārata (BG 4.7). Kṛṣṇa říká: "Můj milý Arjuna, Já přicházím, když jsou nesrovnalosti v procesu náboženského života." Dharmasya glānir bhavati. A co je dharma? Jednoduchá definice dharmy je dharmāṁ tu sākṣād bhagavat-praṇītam (SB 6.3.19). To je dharma. Dharmāṁ tu sākṣād bhagavat-praṇītam (SB 6.3.19). Stejně jako to, co považujete za zákon? Zákon znamená slovo dané státem. Nemůžete vyrobit zákon doma. To není možné. Cokoliv vám vláda dá, že "Takhle byste měli jednat," to je zákon. Stejně tak, dharma rozumí nařízení dané Bohem. To je dharma. Jednoduchá definice. Vytvoříte dharmu. Vytvořil jsem tuto dharmu, jiný člověk vytvoří další dharmu; toto nejsou dharmy. Proto, na konci Bhagavad-gīty, that sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ (BG 18.66), to je dharma - odevzdejte se Kṛṣṇovi. Jakákoliv jiná dharma, není dharma. V opačném případě, proč Kṛṣṇa prosí sarva- dharmān parityajya: "Odevzdej se?" On říkal, že dharma-saṁsthāpanārthāya sambhavāmi yuge yuge: "Já přicházím stanovit zásady náboženství." A na konci říká, sarva-dharmān parityajya. To znamená, že tzv dharmy, které jsme vytvořili, člověkem vytvořené dharmy, nejsou dharmy. Dharma znamená to, co je dáno Bohem. Ale my nemáme pochopení pro to, co je Bůh a co je Jeho slovo. To je chybou této moderní civilizace. Ale příkaz existuje, Bůh existuje - my nebudeme akceptovat. Existuje možnost pro mír? Příkaz existuje. Kṛṣṇa říká, Nejvyšší, bhagavān uvāca. Vyāsadeva píše bhagavān uvāca. Člověk by měl vědět, co je bhagavān. Vyāsadeva mohl napsat Kṛṣṇa uvāca. Ne. On říká, že... Pokud člověk může špatně porozumět co je Kṛṣṇa, proto se píše v každé sloce, v každém verši, śrī bhagavān uvāca. Takže Bhagavān je tam. Bhagavān říká. Bhagavān je přijat všemi ācāryami. Rāmānujācārya, Madhvācārya, Višnu Svámí. Naposledy, Pan Caitanya Maháprabhu také, dokonce Śaṅkarācārya, on také Kṛṣṇu -sa bhagavān svayaṁ kṛṣṇa. Takže verdikt moderních ācāryov, a v minulosti také, Vyāsadeva, Nārada, Asita, každý přijal Kṛṣṇu jako Nejvyšší Osobnost Božství. Arjuna, vyslechl od Kṛṣṇu, poté co pochopil Bhagavad-gītu řekl, paraṁ brahma paraṁ dhāma pavitraṁ paramaṁ bhavān puruṣam ādyaṁ śāśvatam (BG 10.12).
Takže všechno je tam. Zejména v Indii, máme tolik aktiv pro pochopení Boha. Jednoduchá věc. Vše je tam připraveno. Ale nebudeme akceptovat. Takže jaký je lék na takové nemoci? Hledáme mír, ale nebudeme akceptovat nic, co nám skutečně dává klid. To je naše nemoc. Tak toto hnutí pro vědomí Kršnu se snaží probudit spící vědomí Kršnu v srdci každého. V opačném případě, jak tito Evropané a Američané a další, kteří nikdy neslyšeli o Kṛṣṇovi před čtyřmi nebo pěti lety, jak berou vědomí Kršnu tak vážně? Vědomí Kṛṣṇu je v srdci každého. Třeba to jen probudit. To je popsáno v Caitanya-caritāmṛte:
- nitya-siddha kṛṣṇa-bhakti 'sādhya' kabhu naya
- śravaṇādi-śuddha-citte karaye udaya
- (CC Madhya 22.107)
To je probuzeno. Láska ke Kršnovi, oddanost ke Kršnovi, je tam, v srdci každého, ale on zapomněl. Tak toto hnutí pro vědomí Kršnu je prostě určeno k probuzení tohoto vědomí Kršnu. To je ten proces. Stejně jako když spíte, vaše, musím na vás hlasitě zavolat. "Pan takový a takový, takový a takový, vstaňte. Musíte do práce." Žádné jiné smysly nepracují, když spíte. Ale ucho bude jednat. Proto v tomto věku, kdy jsou lidé tak klesnutí, že neslyší nic, pokud budeme zpívat tuto Hare Kṛṣṇa mahā-mantru, budou probouzení k vědomí Kršnu. To je praktické.