ET/Prabhupada 0034 - Kõik saavad teadmisi autoriteetidelt



Lecture on BG 7.1 -- Durban, October 9, 1975

Seitsmes peatükk: "Teadmised Absoluudist". On kaks mõistet, absuluutne ja suhteline. See on suhteline maailm. Siin ei saa me mõista ühte asja ilma teiseta, Nii pea kui me ütleme: "Siin on poeg," peab olemas olema ka isa. Nii pea, kui me ütleme: "Siin on mees," peab olema ka naine. Nii pea, kui me ütleme: "Siin on teener," peab olema ka isand. Nii pea, kui me ütleme "Siin on valgus," peab olema ka pimedus. Seda kutsutakse suhteliseks maailmaks, Millegi mõistmiseks tuleb kasutada teisi suhtelisi mõisteid. Kuid on ka teine maailm, mida kutsutakse absoluutseks maailmaks. Seal on isand ja teener sama. Ei tehta vahet. Kuigi üks on isand ja teine teener, on positsioon sama.

Nii et "Bhagavad-gītā" seitsmes peatükk annab meile mõningase vihje absoluutsest maailmast, absoluutsetest teadmistest. Sellest, kuidas neid teadmisi on võimalik saada, räägib Absoluut, Kõrgeim Isiksus, Kṛṣṇa. Kṛṣṇa on Absoluutne Kõrgeim Isiksus.

īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ
sac-cid-ānanda-vigrahaḥ
anādir ādir govindaḥ
sarva-kāraṇa-kāraṇam
(Bs. 5.1)

Selle Kṛṣṇa määratluse on andnud Jumal Brahmā oma raamatus, mida tuntakse kui Brahmā-saṁhitāt. Kõrgelt heaks kiidetud raamat. Selle raamatu kogus kokku Lõuna-Indiast Śrī Caitanya Mahāprabhu ja Ta esitles seda Oma pühendunutele, kui Ta naases Lõuna-India ringreisilt. Seetõttu peame me seda raamatut, "Brahma-saṁhitāt", väga usaldusväärseks. Selline on meie õppimise protsess. Me võtame vastu teadmisi autoriteetidelt. Kõik saavad teadmisi autoriteetidelt, kuid üldlevinud autoriteetide ja meie protsess tunnistada autoriteeri, on natuke erinevad. Meie meetodi puhul tähendab ühe autoriteedi tunnistamine seda, et me tunnistame ka tema kunagist autoriteeti. Keegi ei saa olla saanud autoriteediks omapead. See on võimatu. Siis on see ebatäiuslik. Ma olen seda näidet toonud mitmeid kordi, et laps õpib oma isalt. Laps küsib isalt: "Mis masin see on, isa?" ja isa ütleb: "Seda, mu kallis laps, kutsutakse mikrofoniks." Ja nii saab laps oma isalt teadmise. See on mikrofon. Kui nüüd laps ütleb kellelegi teisele: "See on mikrofon," siis see on õige. Kuigi ta on laps, on tema väide õige, sest ta on saanud oma teadmised autoriteedilt. Samamoodi, kui me saame teadmised autoriteedilt, võime me olla lapsed, kuid meie väited on õiged. Selline on meie meetod teadmiste omandamiseks. Me ei mõtle teadmisi välja. See meetod on toodud "Bhagavad-gītā" neljandas peatükis. evaṁ paramparā-prāptam imaṁ rājarṣayo viduḥ (BG 4.2). See paramparā süsteem ...

imaṁ vivasvate yogaṁ
proktavān aham avyayam
vivasvān manave prāha
manur ikṣvākave 'bravīt
(BG 4.1)

Evaṁ paramparā. Seega absoluutsed teadmised võib saada kuulates Absoluuti. Ükski isiksus suhtelises maailmas ei saa meile anda absoluutseid teadmisi. See on võimatu. Nii et siin me mõistame absoluutset maailma, absoluutseid teadmisi Kõrgemalt Isiksuselt, Absoluutselt Isiksuselt. Absoluutne Isik tähendab anādir ādir govindaḥ (Bs. 5.1). Ta on algne isiksus, kuid Tal ei ole allikat; seetõttu absoluut. Teda ei saa mõista, kui kelllegi teise poolt tekitatut. Selline on Jumal. Seetõttu on siin peatükis öeldud, śrī bhagavān uvāca, Absoluutne Isiksus... Bhagavān tähendab Absoluutset Isiksust, kes ei sõltu kellestki teisest.