HR/Prabhupada 0696 - Bhakti-yoga je čista devocija



Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Bhakta: Činjenično, bhakti-yoga je krajnji cilj, da bi analizirao detaljno bhakti-yogu, osoba mora razumjeti ostale niže yoge. Yogi koji napreduje je na pravom putu vječne povoljnosti Onaj tko se zadrži na određenoj točki i ne napreduje dalje dobiva to određeno ime."

Prabhupāda: Da. Ako netko prakticira jñāna-yogu, i misli da je s tim završio,pogrešno misli. Morate dalje napredovati. Mnogo puta smo rekli primjer, stepenica. Morate ići na najveći kat, koji je, stoti kat. Netko je na pedesetom katu, netko na tridesetom, netko na osamdesetom katu. Ako netko misli da ako je na osamdesetom, pedesetom ili osamdesetom katu, osoba misli da je , "Ovo je kraj," onda on ne napreduje dalje. Osoba mora ići do kraja. To je najveća platforma yoge. Cijele stepenice mogu se nazvati sistemom yoge, spajajući, link. Ali ne budite zadovoljni sobom ako ste na pedesetom ili osamdesetom katu. Idite do najveće platforme, na stoti ili stopedeseti kat. To je bhakti-yoga. Nastavi.

Bhakta: "Ali ako je osoba dovoljno sretna da dođe do cilja bhakti-yoge, podrazumijeva se da je osoba nadmašila sve druge yoge."

Prabhupāda: Ako je netko umjesto prelaskom stepenica, dobio priliku da ide liftom, u roku sekunde dolazi na vrh. Netko može reći, " Zašto bi koristio lift? Ići ću korak po korak," može tako krenuti. Ali postoji šansa. Ako prihvatite bhakti-yogu, odmah uzimate pomoć lifta u roku sekunde ste na stotom katu, To je proces. Direktan proces. Možete ići korak po korak, prateći druge sisteme yoge, Ili možete ići direktno. Gospodin Caitanya je preporučio da u ovom dobu, ljudi kratko žive, uznemireni su, puni anksioznosti. Zato Njegovom milošću, Njegovoj bezrazložnoj milošću, Dao nam je direktan lift-doći do bhakti-yoge pjevajući Hare Kṛṣṇa. Odmah. Ne morate čekati. Odmah. To je poseban dar Gospodina Caitanye. I zato Rūpa Gosvāmī odaje poštovanje Gospodinu Caitanyi: namo mahā-vadānyāya kṛṣṇa-prema-pradāya te (CC Madhya 19.53). "Oh Ti si najdarežljivija inkarnacija jer daješ direktnu ljubav prema Kṛṣṇi. Da bi osoba dobila ljubav prema Kṛṣṇi mora proći toliko mnogo koraka i faza sistema yoge, a Ti si je dao direktno. I zato si najdarežljiviji." To je ta pozicija. Nastavi.

Bhakta: " Zato, najveća faza yoge je postati svjestan Kṛṣṇe, ako pričamo o Himalajama, mislimo na najveću, svjetsku najveću planinu, od kojega je najveći vrh, Mount Everest, se smatra kulminacijom. Velika je sreća da osoba dođe do svjesnosti Kṛṣṇe, na put bhakti-yoge, po uputama Veda dobro je smješten. Idealni yogi usmjerava svoju pažnju na Kṛṣṇu, koji se naziva Śyāmasundara, prekrasne boje kao oblak, Njegovo lotosovo lice je sjajno kao sunce i Njegova haljina je prekrasna sa naušnicama i Njegovo tijelo je cvjetni vijenac. Sve strane osvjetljava Njegov sjaj , koji se naziva brahmajyoti. Inkarnira se u drukčijim oblicima, kao Rāma, Nṛsiṁha, Varāha i Kṛṣṇa,Vrhovna Božanska Ličnost. Silazi kao ljudsko biće, kao sin majke Yaśode, poznat kao Kṛṣṇa, Govinda, i Vāsudeva. On je savršeno dijete,muž,prijatelj, učitelj; On je pun obilja i transcendetalnih obilježja. Ako netko ostane svjestan ovih obilježja Gospodina, on se naziva najvećim yogijem. Ova faza najvećeg savršenstva u yogi se može dostići samo bhakti-yogom, to je potvrđeno u cijeloj Vedskoj literaturi."

Prabhupāda: Bhakti, pronaći ćete u Bhagavad-gīti, bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ (BG 18.55).. U početku Kṛṣṇa kaže da od milijun ljudi, jedan Me može razumjeti zapravo,činjenično. Ista činjenična riječ je upotrijebljena u Osamnaestom Poglavlju, da " ako Me netko želi znati," Kṛṣṇu ili Boga, "onda on mora proći kroz proces bhakti-yoge." Bhaktyā mām abhijānāti yāvān yaś cāsmi tattvataḥ(BG 18.55). To je jasno rečeno. U Vedama također je rečeno: samo kroz bhakti, predano služenje, možete dostići najveću savršenu fazu. Ostali sistemi yoge mogu biti miješanca bhakti. Ali bhakti-yoga je čista devocija. I zato se ovaj direktan proces bhakti-yoge preporuča za ovo doba, jer nema dovoljno vremena da bi se izvršilo sve što je potrebno, neki drugi sistem yoge. Hvala vam puno. (pauza)